Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Ochrony Zdrowia ANS w Tarnowie rozpoczęła projekt profilaktyczno-badawczy dotyczący profilaktyki raka jądra. Rekrutacja chętnych do wzięcia w nim udziału już trwa. Zaplanowano cykl spotkań ze studentami każdego wydziału naszej Uczelni. Sprawa jest poważna, bo rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Szacuje się, że stanowi około 1% ogółu nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 000 mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Pracami zespołu kieruje dr Małgorzata Pasek.

W dniach  17, 24 i 31 marca br. w godz. 9.00-13.00 w sali G 211 odbędą się dyżury warsztatowe, podczas których będzie można skorzystać z trenażerów jąder, aby nauczyć się rozpoznawać między innymi guzki. Prowadzącymi będą studenci pielęgniarstwa.

Szanowny Panie, Drogi Studencie!

Zapraszam do wzięcia udziału w badaniu, które dotyczy profilaktyki raka jądra. Na raka jądra chorują najczęściej młodzi mężczyźni. Ważna informacja, potwierdzona klinicznie to: RAK WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY. Dlatego decyzje dotyczące zdrowia mają tak duży wpływ na zdrowe życie.

Samobadanie i samoobserwacja jąder jest dzisiaj wciąż tematem tabu, podobnie jak wiele lat temu tematem wstydliwym była profilaktyka piersi u kobiet. Pomijano milczeniem temat systematycznego wykonywania samobadania piersi przy stosowaniu właściwej techniki.

Aby przyczynić się do upowszechnienia wiedzy, ale także umiejętności samobadania jąder, zaplanowałam projekt naukowy, który zyskał akceptację JM Rektor naszej Uczelni.

Uczestnictwo w badaniu jest dobrowolne i anonimowe. Projekt składa się z trzech etapów:

  1. badanie ankietowe, ANKIETA
  2. edukacja: udział w warsztatach, szkoleniach dotyczących profilaktyki raka jądra, samobadania jąder, materiały dostępne na stronie FB ANS
  3. badanie ankietowe.

Dlatego zostanie Pan poproszony o wpisanie do ankiet kodu z breloka, który Pan otrzyma. Kod powinien być taki sam w I i III etapie.

Bardzo dziękuję.

dr Małgorzata Pasek z Zespołem

Wróć do góry