Przed nami wyjątkowe dni refleksji i zadumy. Przez cały weekend – z kulminacją 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych – wspominać będziemy tych, których już z nami nie ma. W ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy dwóch wybitnych naukowców związanych z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie. 16 stycznia 2015r. zmarł prof. dr hab. n. med. Olgierd Smoleński, a 1 kwietnia 2015r. dr inż. Jacek Augustyn.
Olgierd Smoleński urodził się w Wilnie, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Bochni, a po maturze już na całe życie związany był z Krakowem i medycyną, do której wniósł trwały wkład przyczyniając się w szczególności do rozwoju nefrologii i dializoterapii poprzez tworzenie stacji dializ w wielu ośrodkach na terenie Małopolski.
W czasie studiów – jako wybijający się organizator i lubiany przez ogół studentów kolega – został wybrany na przewodniczącego Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich Krakowskiej Akademii Medycznej. W tym czasie wywierał przemożny wpływ na kulturalne i literacko-poetyckie zainteresowania studentów, gdyż ten aspekt aktywności był drugą obok medycyny pasją Olgierda, jako praktykującego humanisty i konesera sztuki. Zrodzonym wówczas przyjaźniom pozostał wierny przez kolejne dziesięciolecia, stając się dla nas ostoją życiowej powagi, mądrej rady i przyjacielskiej pomocy.
Po ukończeniu studiów lekarskich (1963) podjął pracę w II Klinice Chorób Wewnętrznych, a następnie Klinice Nefrologii AM – przechodząc kolejne szczeble awansu akademickiego i lekarskiego jak: specjalizacja z chorób wewnętrznych i nefrologii oraz doktorat i habilitacja. W latach 1976-1992 kierował zorganizowanym przez siebie Ośrodkiem Dializ w krakowskiej Klinice Nefrologii, równocześnie brał udział w realizacji programu przygotowującego przeszczepy nerek w Zespole pod kierunkiem dr Romana Dropa (pierwszy przeszczep 1975 -II Klinika Chirurgii AM dr R. Drop ).
Po habilitacji Olgierd Smoleński podjął pracę w Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie (1992) jako ordynator Oddziału Nefrologii i Dializoterapii, który w całości zorganizował, aby następnie zostać (po prywatyzacji) konsultantem naukowym Centrum Dializ Fresenius Nephrolare II w Krakowie. Równolegle – jako profesor nadzwyczajny – był nauczycielem akademickim w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, pełniąc funkcje kierownika Zakładu Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie (Instytut Ochrony Zdrowia),wykładał również na kierunku Biomechanika Politechniki Krakowskiej, gdzie wspólnie z prof. Stanisławem Mazurkiewiczem opracowali prototyp sztucznej nerki.
Jego dorobek naukowy to ponad 50 prac oryginalnych opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach, 30 doniesień zjazdowych oraz autorstwo 7 rozdziałów w medycznych podręcznikach akademickich. Był też promotorem 14 przewodów doktorskich, 50 prac magisterskich i 140 licencjackich, a 12 lekarzy uzyskało pod jego kierunkiem specjalizację w dziedzinie nefrologii i 21 w chorobach wewnętrznych.
Znaczącym osiągnięciem prof. Olgierda na skalę ogólnokrajową było zapoczątkowanie i organizacja w cyklu dwuletnim począwszy od 1994 roku Krakowskich Dni Dializoterapii, jako najważniejszych w Polsce naukowych konferencji nefrologicznych.
Jacek Augustyn był niezwykle cenionym, wieloletnim pracownikiem dydaktycznym Zakładu Informatyki Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, w której pracował od 1999r.
Uznany dydaktyk, prowadzący również badania naukowe i publikujący wyniki w monografii i czasopismach z zakresu informatyki stosowanej i komputerowych systemów sterowania. Łączył wiedzę teoretyczną technologii informatycznych z praktyczną wiedzą zagadnień programowania mikroprocesorów, budowy elektronicznych urządzeń cyfrowych i implementacji protokołów sieciowych. Był głównym wykonawcą badań naukowych prowadzonych w ramach grantów z KBN, OPI, NCN i NCBiR, realizowanych w PWSZ w Tarnowie oraz AGH w Krakowie.
Od roku 1996 r. pracował również jako adiunkt w Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH w Krakowie.
Dr Augustyn był bardzo lubiany przez studentów, był opiekunem wielu prac dyplomowych. Zapamiętaliśmy go jako życzliwego kolegę, całkowicie oddanego sprawom edukacji i nauki.