W dniu 1 grudnia 2023 roku odbył się kolejny z wykładów, w ramach cyklu „Tarnowskie Piątki Chemiczne”, organizowanych przez Katedrę Chemii Akademii Tarnowskiej.

Wykład pod tytułem „Kiedy mydło nie myje?” przedstawił dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT, wykładowca Katedry Chemii.

Na wykładzie omówione zostały główne składniki mydeł, proszków do prania i szamponów – surfaktanty,  które są związkami chemicznymi odgrywającymi główną rolę w procesie usuwania brudu. Uczniowie obecni na wykładzie dowiedzieli się też, że surfaktanty są skuteczne do pewnego określonego stężenia w roztworze (zwanego CMC) a jeśli to stężenie wzrośnie powyżej wartości CMC powstają asocjaty cząsteczek surfaktantów, zwane micelami i proces usuwania brudu jest mniej efektywny.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.