W dniu 20 października 2023 roku odbył się kolejny z wykładów, w ramach cyklu „Tarnowskie Piątki Chemiczne”, organizowanych przez Katedrę Chemii Akademii Tarnowskiej.

Wykład o tytule „Ile chemii jest w kosmetykach?” przedstawiła dr Małgorzata Martowicz, wykładowca Katedry Chemii.

Na początek przedstawione zostały ważne regulacje prawne dotyczące kosmetyków, które nakładają na ich producentów szereg rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa, właściwości aplikacyjnych i skuteczności działania. Kolejno przedstawione zostały wybrane związki chemiczne, które występują w kosmetykach pełniąc funkcję bazową, czynną lub pomocniczą i bez których nie byłoby możliwe otrzymanie tak wielu obecnych dzisiaj na rynku form kosmetycznych.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.