Prof. Mirosław BaranPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Jednym z ich jest tarnowianin, prof. Mirosław Baran – pracownik Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Gratulując nowo mianowanym profesorom, prezydent powiedział, że to wielkie osiągniecie i niezwykły moment w życiu naukowca – czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. – Wiem, że przeszliście Państwo długą drogę, żeby ten tytuł zdobyć – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

W przypadku prof. Mirosława Barana droga do profesury trwała trzy lata. – Rozpoczęła się w 2013 roku, a odebranie nominacji traktuję jako zwieńczenie nie tylko ostatnich trzech lat, ale przede wszystkim mojej całej drogi zawodowej – mówi profesor.

Wspomniana droga rozpoczęła się dużo wcześniej – w latach 70. XX w. w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. – Moją pierwszą nauczycielką matematyki była Pani Krzysztofa Kowal – wspomina profesor.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że przed nowo mianowanymi profesorami „wielka misja składająca się z dwóch elementów”. – Po pierwsze, z pracy naukowej jako takiej, po drugie, z opieki nad młodymi naukowcami – uzasadniał.

Młodymi naukowcami tarnowianin opiekuje się już od dawna. Warto bowiem podkreślić fakt, że w gronie doktorów wypromowanych przez Profesora jest dwóch pracowników Zakładu Matematyki PWSZ w Tarnowie: dr Beata Milówka i dr Paweł Ozorka. Zajmuje się oczywiście także nauczaniem studentów, dla których ma cenną radę.

 

ównymi zainteresowaniami naukowymi tarnowianina są teoria aproksymacji oraz jej zastosowania, m.in. w informatyce, czy grafice komputerowej.

 

– Z okazji nominacji pragnę złożyć Panu Profesorowi Mirosławowi Baranowi serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej – mówi dr Jerzy Szczepański, Dyrektor Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.

Mirosław Baran jest związany z tarnowską PWSZ od początku jej funkcjonowania.

Profesor Mirosław Baran (1961r.) urodził się i mieszka w Tarnowie. Ma dwoje dzieci. Wolny czas poświęca swojej pozanaukowej pasji, jaką jest wędkarstwo muchowe.

Zapisz

Zapisz

Wróć do góry