W ostatni piątek września odbyła się kolejna edycja  Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas której wykładowcy Katedry Chemii wraz ze studentami Naukowego Koła Chemików OZON przygotowali wydarzenia urozmaicone widowiskowymi eksperymentami.

„Zaczarowany Ogród” był niezwykłą wędrówką, w której  najmłodsi uczestnicy wraz z dr Agata Ladą i dr inż. Piotrem Niemcem w magicznej scenerii spowitej mgłą, która opadając odsłoniła chemiczne kwiaty i świecące motyle, odkrywali chemiczne zjawiska.

Niezwykle interesujący wykład zaprezentował Pan dr Krzysztof Kleszcz. Podczas,  wykładu  pt.: „Chemia dla ciekawskich” uczestnicy zapoznali się z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi chemii. Wykład był wzbogacony licznymi eksperymentami obejmującymi m.in. reakcje zegarowe i oscylacyjne,  elektrochemię, fotochemię.

Cykl wykładów tej nocy zakończył swoim wystąpieniem pt. „Witaminy długowieczności” dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni. Podczas wykładu słuchacze zgłębili wybrane tajniki dotyczące witamin, które mogą wydłużyć ludzkie życie.

Niezwykłe, zaskakujące, nieprzewidywalne, fascynujące…takie emocje towarzyszyły pokazom, które zaprezentowali wykładowcy Katedry Chemii oraz  studenci Naukowego Koła Chemików „OZON”! W przygotowanie niezwykłych dekoracji oraz odczynników do eksperymentów zaangażowani byli pracownicy Działu Obsługi Laboratoriów Chemicznych – mgr Magdalena Jochym,  mgr Daniel Długosz i mgr Anna Mastalerek.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością 😊.

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.