1 października w Auli im. Jana Szczepanika po raz 27. zabrzmiał Gaudeamus igitur dla Społeczności Akademii Tarnowskiej. Władze, Pracownicy naukowi oraz administracji akademickiej, Studenci i Przyjaciele Uczelni – samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji oraz trzeciego sektora – świętowali początek roku akademickiego 2024/2025.
JM Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT we wstępie swojego przemówienia podkreśliła, że ten rok akademicki – w historii – nie tylko Uczelni ale i całego regionu – (…) z pewnością zapisze się jako ten, w którym rozpoczęliśmy w Tarnowie prowadzenie studiów na kierunku lekarskim. To wydarzenie niezwykle ważne, a zarazem kolejny, bardzo duży krok w rozwoju naszej Alma Mater. To konkretne marzenie Pracowników i Sympatyków Akademii Tarnowskiej ziściło się dzięki pracy wielu środowisk – począwszy od kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, przez samorządowców, parlamentarzystów, na przychylnych nam środowiskach medycznych skończywszy. Szczególnie cieszy nas zaufanie okazane nam przez profesorów medycyny, doktorów i lekarzy tworzących kadrę kierunku lekarskiego, bowiem – jak zapowiada Rektor – nasza wizja rozwoju Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu zakłada bardzo mocne wspieranie aktywności naukowo-dydaktycznej (…).
Profesor Małgorzata Kołpa kolejne podziękowania skierowała do Studentek i Studentów, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z Akademią Tarnowską – (..) w imieniu swoim i wszystkich pracowników Akademii Tarnowskiej obiecuję, że każdego dnia będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby utwierdzać Was w przekonaniu o słuszności tego wyboru. Postaramy się zaszczepić w was ideę, czy wręcz potrzebę, ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji. Będziemy podsycać Waszą ciekawość świata, namawiać do zadawania pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.
Widocznym znakiem niesłabnącej popularności Akademii Tarnowskiej wśród kandydatów na studia są wyniki tegorocznej rekrutacji. Obecny nabór okazał się najlepszym od czternastu lat. 1 października naukę na I roku studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich rozpoczęło ponad 1800 żaków. Wiemy już, że od od czerwca 2025 roku ruszy rekrutacja na kolejny wyczekiwany kierunek – pedagogikę specjalną. Natomiast tegorocznymi nowościami oprócz kierunku lekarskiego były finanse i rachunkowość oraz grafika projektowa.
Przed polskim środowiskiem akademickim stoją ogromne wyzwania: zbliżający się niż demograficzny oraz zmiany w nastawieniu absolwentów szkół średnich odnośnie do studiowania. – Dlatego lada dzień rozpoczniemy formalne prace nad budową nowej strategii Akademii Tarnowskiej. Musimy na bieżąco aktualizować nasze zamierzenia, a plany muszą uwzględniać wszelkie dane i sygnały płynące zarówno z regionu, jak i z Polski, Europy, czy świata. – zapowiedziała Rektor Kołpa.
Jeden z kierunków rozwoju Akademii Tarnowskiej stanowi poszerzanie bazy międzynarodowych partnerów: Dzięki udziałowi w programie Erasmus+ nawiązaliśmy współpracę z ponad stu uczelniami w Europie i poza nią. (…) Międzynarodowe projekty, kursy intensywne i wymiany dydaktyczne oraz szkoleniowe skutkują wprowadzaniem innowacyjnych metod nauczania, nawiązywaniem kontaktów zawodowych i odkrywaniem nowych możliwości (..) – wskazywała Rektor.
Optymizmem napawa mnie to, że wiemy już jak skutecznie budować sieć współpracujących ze sobą instytucji także w kraju – mówiła Rektor. Sukces kolejnej edycji Forum Nauka – Gospodarka – Biznes w czerwcu tego roku dowodzi, że dochodzi do coraz głębszego zacieśnienia współpracy z otoczeniem gospodarczym regionu. Intensywne podejmowanie działań ze szkołami średnimi województwa małopolskiego i podkarpackiego co rusz wskazuje, że obraliśmy dobry kierunek w zakresie docierania z naszym dorobkiem do młodego pokolenia.
Towarzysząca mi od momentu objęcia stanowiska Rektor idea Uczelni Otwartej na Tarnów i region jest systematycznie realizowana w różnorodnych obszarach – Rektor Kołpa nawiązała w tych słowach m. in. do wielu wydarzeń, z których skorzystać mogli w ostatnim czasie nie tylko studenci, ale też mieszkańcy Tarnowa i regionu: juwenaliowego koncertu, imprezy Lato z Radiem i Telewizją Polską czy Małopolskiej Nocy Naukowców.
W najbliższym czasie zintensyfikujemy pracę nad powstaniem budynku H, o którym Rektor informowała już kila miesięcy temu. Zmianie uległa jednak pierwotna koncepcja obiektu: Po dokonaniu kolejnej analizy zdecydowaliśmy o wydzieleniu z nowo projektowanego budynku prosektorium z całym zapleczem i budowie odrębnego, dużo mniejszego budynku, w którym zlokalizowane zostanie nie tylko prosektorium, ale także sale ćwiczeniowe, sale do patomorfologii i histologii. Budynek powstanie z gotowych modułów. (…) Pozwoli nam to nie tylko przyspieszyć czas oddania prosektorium do użytku studentów, ale także zaoszczędzimy sporo miejsca w budynku H. Mamy już niezwykle ciekawy pomysł na to, jak tą przestrzeń wykorzystać.
W przemówieniu Rektor Kołpy nie zabrakło ciepłych słów podziękowań dla Dziekanów, którzy skończyli niedawno swoje kadencje: Dziekana Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego dra inż. Jarosława Mikołajczyka, Dziekan Wydziału Humanistycznego dr Joanny Gracy oraz Dziekana Wydziału Politechnicznego dra hab. Łukasza Jęczmionka. Nowymi kierownikami Wydziałów będą: dr Andrzej Ogonowski, dr Anna Stefanowicz-Kocoł i dr inż. Daniel Król.
Niekończące się sukcesy członków Klubu Uczelnianego AZS Akademii Tarnowskiej we wspinaczce sportowej na czas – tylko w ostatnim czasie cieszyliśmy się z brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich Aleksandry Kałuckiej, zdobycia tytułu Mistrzyni Europy przez Natalię Kałucką oraz wywalczenia tytułów Wicemistrza Świata i Wicemistrza Europy juniorów przez Oskara Szaleckiego – skłoniły nas do lobbowania na rzecz powstania w Tarnowie Centrum Przygotowań Olimpijskich. – Nie ma w Polsce mocniejszego ośrodka w tym sporcie, żaden klub nie ma porównywalnych choćby sukcesów – argumentowała Profesor Kołpa.
Na zakończenie JM Rektor złożyła życzenia całej naszej Społeczności: (…) wytrwałości, kreatywności, sił do budowania przyszłości i oczywiście zdrowia, które pozwoli nam wspólnie pokonać najtrudniejszą nawet drogę – zgodnie z naszą – (…) maksymą: Per aspera ad astra.
Przewodniczący Rady Uczelni mgr inż. Zbigniew Paprocki nawiązał do tematu uruchomienia kierunku lekarskiego, ale zauważył, że Uczelnia to nie tylko dobre kierunki, to przede wszystkim studenci i bardzo się cieszę, że mamy rekordową rekrutację, że młodzi ludzie zaufali naszej tarnowskiej uczelni, że to jest Wasz zwykle pierwszy wybór (…). W imieniu Rady życzę wszystkim dobrego roku. Studentom pierwszego roku życzę dobrej nauki i dobrej zabawy. Nade wszystko jednak budowy trwałych relacji i przyjaźni. (…) Vivat Academia, Vivant Professores!
Przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów Krystian Niziołek również zwrócił się do Koleżanek i Kolegów z I roku – Mam do Was bardzo ważną prośbę: nie tylko uczcie się, ale i też działajcie. Bawcie się tu dobrze – tak jak bawią się tu nasi wybitni sportowcy. Róbcie to, co sprawia Wam przyjemność. W Akademii Tarnowskiej macie do tego przestrzeń. We wszelkiego rodzaju kołach naukowych, Samorządzie. Mamy ogromny potencjał do tworzenia spektakularnych akcji.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował naszej Społeczności akademickiej poszerzenia oferty studiów: Ogromnie się cieszę, że Akademia Tarnowska rozwija się, rośnie w siłę, jest coraz prężniej rozwijającym się ośrodkiem naukowym i akademickim. Ogromne ważne wydarzenie, dla mnie jako lekarza, to jest uruchomienie kierunku lekarskiego w Akademii Tarnowskiej. To wydarzenie epokowe, bez precedensu (…). Nie zbrakło także życzeń Premiera dla Społeczności AT: Życzę wszystkim Studentom, na wszystkich kierunkach, i pracownikom naukowym (…) dobrego roku akademickiego. Mocno wierzę w sukcesy Studentów i w osiągnięcia tych, którzy zajęcia prowadzą. Niech Alma Mater w Tarnowie będzie źródłem satysfakcji, radości, osiągania celów, dla wielu, wielu z Was.
W trakcie Inauguracji życzenia pomyślności złożyli Studentom i Pracownikom Akademii Tarnowskiej także Senator Kazimierz Wiatr, Przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Latała, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (za pośrednictwem Jakuba Wrony, Dyrektora Biura Poselskiego Posła Piotra Górnikiewicza) oraz Prezydent Miasta Tarnowa Jakub Kwaśny.
Odznaczenia za szczególne zasługi dla Uczelni i nauki odebrali pracownicy Akademii Tarnowskiej z rąk Wicewojewody Małopolskiej Elżbiety Achinger, Wicekurator Oświaty Katarzyny Mitkę i Rektor dr hab. Małgorzaty Kołpy. Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali Krzysztof Rusnak i Apolonia Sacha; natomiast Medale Komisji Edukacji Narodowej: Grzegorz Cebrat, Renata Cierpich, Filip Georgiew, Aldona Kania, Barbara Kubik, Monika Łabuzek, Beata Milas, Dorota Rybska i Eliza Smoła.
Kolejno przyszedł czas na przedstawienie absolwentów, którzy w czasie studiów aktywnie włączali się w pracę na rzecz Uczelni. Na wniosek Dziekanów Medale dla Wyróżniających się Absolwentów Akademii Tarnowskiej otrzymali:
- w Wydziale Administracyjno-Ekonomicznym: Gabriela Czaja, Karolina Czapkowicz, Paweł Kozioł, Arkadiusz Stelmach;
- w Wydziale Humanistycznym: Joanna Koń, Karina Majzerowicz-Jaszcz, Barbara Nelec, Eryk Tryba, Sylwia Tumidajska;
- w Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu: Joanna Fils, Nicoletta Kiełtyka, Aleksandra Kurek, Szymon Leśniak, Bartłomiej Ryszka, Paulina Żołądź;
- w Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym: Paulina Lechowicz, Patrycja Orłowska, Maria Wijas, Dominik Zdzieszyński;
- w Wydziale Politechnicznym: Michał Baka, Katarzyna Bączek, Patryk Bugaj, Jarosław Cyboroń, Piotr Duda, Jakub Dulian, Magdalena Dulian, Bartłomiej Filipski, Krzysztof Golonka, Jakub Gnacek, Mateusz Hamera, Mikołaj Koper, Bartłomiej Kotapka, Patryk Kozioł, Denis Kurek, Krzysztof Krzyżak, Izabella Leszczyńska, Kamila Martyka, Maciej Pichla, Kacper Pietrusiak, Paulina Pietrzycka, Dominika Rzeźnik, Paweł Sowa, Mateusz Tarchała, Justyna Toczek, Kacper Tomaszewski.
Z kolei Prezes Klubu Uczelnianego AZS Akademii Tarnowskiej Wojciech Nowak wraz z JM Rektor podziękowali sportowcom i trenerom szczególnie zasłużonym dla tarnowskiego środowiska sportowego. Na liście uhonorowanych znaleźli się: Natalia Kałucka – złota medalistka Mistrzostw Europy we wspinacze sportowej na czas, Oskar Szalecki – Wicemistrz Świata juniorów i Wicemistrza Europy juniorów we wspinaczce sportowej na czas, Marcin Dzieński – najbardziej utytułowany polski wspinacz w historii, były Mistrz Świata oraz Jakub Tokarz – członek drużyny szczypiornistów Akademii Tarnowskiej, która sięgnęła po złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej w typach szkół, członek reprezentacji Polski, która zdobyła akademickie Wicemistrzostwo Świata oraz trener naszych szczypiornistów Przemysław Markowicz.
Na tę chwilę czekaliśmy szczególnie mocno: Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr Małgorzata Martowicz, prof. AT włączyła w poczet studentów Akademii Tarnowskiej nowych członków naszej Społeczności. Nowo immatrykulowani złożyli uroczyste ślubowanie, które towarzyszyć im będzie jeszcze na długo po obronie dyplomu i opuszczeniu murów Uczelni.
Wykład inauguracyjny pt. „Kręgosłup i ewolucja człowieka” wygłosił prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg, Kierownik Kliniki Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie, Kierownik Pracowni Neurochirurgii Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członek Spine Society of Europe, autor ponad 170 publikacji naukowych i wystąpień w kraju i za granicą, od wielu lat związany z Akademią Tarnowską.
Uroczystość uświetnił chór SOLski, pod batutą Anny Podkościelnej-Cyz i z akompaniamentem Piotra Niedojadły.