Od 2015 roku Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej realizuje program „Klas Patronackich”, współpracując ze szkołami ponadpodstawowymi. W roku akademickim 2023/2024, w 9. edycji programu, w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez wykładowców Katedry Chemii, uczestniczą szkoły:

· Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach

· I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie

· II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana J. Tarnowskiego w Tarnowie

· III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie

· IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tarnowie

· XIV Liceum Ogólnokształcące w ZSOiT im. J. Szczepanika w Tarnowie

W ramach programu, wszystkie szkoły uczestniczyły już w pierwszych zajęciach na których mogli wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Celem zajęć z młodzieżą szkół ponadpodstawowych jest zdobycie nowych kompetencji praktycznych, które pozwolą lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia z podstawy programowej oraz zagadnienia wykraczające poza nią a także wprowadzenie uczniów w technikę pracy w laboratorium chemicznym.

Na pierwszych zajęciach uczniowieI LO w Tarnowie samodzielnie wykonywali szereg doświadczeń chemicznych zgodnie z instrukcją zawartą w kartach pracy, a także mieli szansę samodzielnie zaprojektować i wykonać eksperymenty pozwalające zbadać różnice w aktywności metali oraz określić charakter chemiczny związków nieorganicznych. Z kolei uczniowie III LO w Tarnowie podczas zajęć wykonywali samodzielnie eksperymenty z zakresu chemii organicznej. Zajęcia dla uczniów II LO w Tarnowie i XIV LO w Tarnowie rozpoczęły się od analizy jakościowej kationów i reakcji kompleksowania. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie rozpoczęła laboratoria wykorzystując wskaźniki pH w celu określenia wartości pH roztworów a następnie syntezując związek chemiczny, który krystalizując przypominał padający złoty deszcz.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.