Program Klasy Patronackie realizowany jest przez wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej od 2015 roku. W roku akademickim 2023/2024, do jego 9. edycji przystąpiło sześć szkół tarnowskich:

· Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach

· I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego

· II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana J. Tarnowskiego

· III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza

· IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II

· XIV Liceum Ogólnokształcące w ZSOiT im. J. Szczepanika

W ramach programu, w pierwszym tygodniu po feriach zimowych, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie kolejny raz wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na których indywidualnie wykonywali doświadczenia chemiczne.

Podczas zajęć z chemii, uczniowie pod opieką wykładowców Katedry Chemii zapoznali się z miareczkowaniem alkacymetrycznym – metodą oznaczania stężeń kwasów i zasad, w której wykorzystuje się reakcję zobojętniania. Przygotowując samodzielnie roztwór mianowany, a następnie wykorzystując go do oznaczenia zawartości zasady w analizowanej próbce uczniowie w praktyce poznali temat, który zazwyczaj stwarza problemy gdy pojawia się podczas egzaminu maturalnego.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.