W poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku, w murach Akademii Tarnowskiej odbył się finał V edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego. W tym roku do finału przystąpiła rekordowa liczba – 32 uczestników (16 z województwa małopolskiego i 16 z województwa podkarpackiego). Byli to uczniowie szkół podstawowych, którzy uzyskali największą liczbę punktów w Etapie I – eliminacjach. Lista tegorocznych finalistów i szkół, do których uczęszczają, znajduje się na stronie.

Rywalizacja w finale odbyła się osobno dla każdego województwa, co było konsekwencją wpisania TKCh na listę zawodów wiedzy, w każdym z nich jako konkursu wojewódzkiego:

Etap II – finał składał się z części teoretycznej i doświadczalnej. Uczestnicy rozpoczęli rywalizację od porcji zadań teoretycznych a następnie zmierzyli się w laboratoriach chemicznych z zadaniami doświadczalnymi. Zmagania w części doświadczalnej uczestników odbywały się pod czujnym okiem wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej oraz studentów Naukowego Koła Chemików OZON.

Tarnowski Konkurs Chemiczny ma na celu umożliwienie uczniom szkół podstawowych, zainteresowanych chemią, sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności oraz rozbudzanie zainteresowania uczniów nauką chemii. Konkurs organizowany jest przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej i odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. AT oraz Prezydenta Miasta Tarnowa.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.