Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców w Katedrze Elektrotechniki była pod znakiem Tesli. W laboratoriach Elektrotechniki można było zobaczyć i wysłuchać wyładowań elektrycznych o określonym czasie trwania, różnym tonie i natężeniu i zmiennej częstości powtarzania. Każde wyładowanie elektryczne rozwijające się w powietrzu od strony wysokonapięciowej transformatora związane jest z powstaniem kanału zjonizowanego gazu. Wzrost temperatury i ciśnienia w kanale wyładowania są źródłem fali akustycznej, której podstawowe parametry zależą od sekwencji generowanych wyładowań. Przez to możliwe jest odtwarzanie pojedynczych dźwięków o różnym tonie i głośności oraz składanie z nich melodii, także o większym stopniu złożoności a wszystko to uczestnicy mogli zobaczyć i usłyszeć w laboratoriach Elektrotechniki.

Fot. www.tarnow.pl

Inną Teslę można było zobaczyć przed budynkiem Wydziału Politechnicznego, gdzie swoje stoiska pod hasłem „FOTOWOLTAIKA I ELEKTROMOBILNOŚĆ” miały tarnowskie marki Bruk-Bet Fotowoltaika i Avrii SOL. Tutaj uczestnicy mogli zapoznać się z procesem ładowania samochodów elektrycznych na stanowisku pokazowym z Teslą i carportem fotowoltaicznym. Zainteresowani mogli także podglądnąć pracę instalacji fotowoltaicznej oraz dowiedzieć się o procesie produkcji modułów PV w tarnowskiej hali produkcyjnej Bruk-Bet Fotowoltaika. Odpowiedzi na pytania zainteresowanym udzielali eksperci Bruk-Bet Fotowoltaika i Avrii. Dla najmłodszych na tym stosiku przewidziano rozgrywki z nagrodami pod hasłem Energetyczne Wyzwaniezostań mistrzem EKO Dobble!

Ofertę Katedry Elektrotechniki uzupełniły cieszące się bardzo dużą popularnością „Zabawy techniczne elektryczno-elektroniczne” w trakcie których młodzi poprzez zabawę nauczyli się budować podstawowe obwody elektryczne i je zabezpieczać oraz warsztaty z robotyki, gdzie ich uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach robotów zbudowanych z klocków Lego Mindstorms. Przedstawione zostały im przykładowe aplikacje, które poddane zostały modyfikacjom pod okiem prowadzących.

Przez chwilę klimat akademickiego wykładu poczuli także młodzi słuchacze, którzy wzięli udział w popularnonaukowym wykładzie wraz z pokazami pt. „Światło jakiego nie znamy”. Zostały im przybliżone zjawiska optyki geometrycznej i falowej, zjawiska odbicia i załamania światła. Wykorzystano zwierciadła i soczewki, światłowód, pokazano dyfrakcję i interferencję na szczelinach, płytkę dyfrakcyjną. Przekonali się, że światło jest nośnikiem energii i pędu przy pomocy wiatraczka Crooks’a. Oglądali także złudzenia optyczne, widma pierwiastków i zapoznali się z analizą spektralną.

Wróć do góry