W pierwszym tygodniu lipca odbył się najważniejszy egzamin, będący zwieńczeniem trzyletniej przygody jaką były studia chemiczne w Katedrze Chemii Akademii Tarnowskiej. Studenci Kierunku Chemia – studia stacjonarne zdali egzamin dyplomowy, czego serdecznie im gratulujemy.

Tematyka tegorocznych prac dyplomowych była bardzo zróżnicowana. Część prac powstała we współpracy z otoczeniem społeczno – gospodarczym:

• praca dotycząca ilościowej i jakościowej charakterystyki oleju przemysłowego powstała we współpracy z firmą Serwis Techniczny MIS Sp. z o. o.,
  • metodę analizy zawartości soli całkowitej w wybranej grupie produktów spożywczych opracowano we współpracy z Grupą Azoty S.A.,
  • badania preformulacyjne wybranych API i substancji pomocniczych przy wykorzystaniu FTIR i DSC były prowadzone we współpracy z firmą Celon Pharma S.A.

W ramach prac licencjackich opracowano także algorytm ilościowej zależności pomiędzy strukturą chemiczną a właściwościami chemicznymi QSPR do predykcji parametru ekotoksyczności związków chemicznych. Bardzo interesujące okazały się badania zawartości glinu w naparach kawowych zaparzanych w kawiarkach aluminiowych a także oznaczanie glinu, kadmu oraz ołowiu w mleku metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej. Studenci oznaczali także substancje przeciwutleniające i antyodżywcze w warzywach kapustnych, tłuszcze w majonezach oraz piperynę w pieprzu.

To tylko wybrane zagadnienia zgłębiane przez tegorocznych absolwentów Kierunku Chemia. Może zainteresował Cię jeden z tematów  tegorocznych prac licencjackich? Może chciałbyś/abyś zgłębiać podobną tematykę, wykonywać badania w laboratorium…?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Katedry Chemii, może studia chemiczne to droga, którą chcesz podążać….

W bogatej ofercie kierunków chemicznych w Akademii Tarnowskiej znajdziesz:

Studia I stopnia:

● Chemia

– studia licencjackie stacjonarne (specjalności do wyboru: Chemia Medyczna, Chemia Stosowana, Chemia Żywności, Kontrola Jakości w Chemii)

– studia licencjackie niestacjonarne (specjalność: Chemia Stosowana)

Studia II stopnia:

● Technologia Chemiczna

– studia magisterskie stacjonarne

Dla studentów posiadających tytuł zawodowy licencjata studia rozpoczynają się w październiku i trwają 4 semestry. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera, co oznacza, że kończąc ten kierunek uzyskują dodatkowe dwa tytuły.

Zastanawiasz się? Sprawdź wypowiedzi absolwentów kierunku – dlaczego wybrali studia chemiczne w Tarnowie, jak wspominają te studia i czym zajmują się po ich ukończeniu:

Więcej informacji na temat oferty dydaktycznej Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej oraz szczegóły procesu rekrutacji znajdziesz na stronie: