15 grudnia 2023 roku odbyło się ostatnie zaplanowane w bieżącym roku kalendarzowym spotkanie w ramach Projektu Per Scientiam Ad Astra – Pokazy Naukowe w Akademii Tarnowskiej. Spotkanie poświęcone było szeroko pojętej chemii roztworów wodnych i składało się z części wykładowej oraz warsztatowej. Tym razem Pani Kierownik Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej – dr Agata Lada skupiła uwagę uczniów na zagadnieniach wskaźników acydymetrycznych, roztworach buforowych oraz pojęciach stałej i stopnia dysocjacji. Po ciekawym wykładzie okraszonym pokazem doświadczeń chemicznych uczestnicy przenieśli się do laboratorium chemicznego gdzie w praktyce mieli okazję skonfrontować się ze zdobytą w szkole, a ugruntowaną podczas wykładu wiedzą teoretyczną.

Uczniowie w asyście wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej oraz studentów Naukowego Koła Chemików OZON samodzielnie przeprowadzili wybrane doświadczenia chemiczne dotyczące szeroko pojętej chemii roztworów wodnych.

Tym razem w ramach Projektu gościliśmy uczniów i nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego z Dębicy. Serdecznie dziękujemy za udział, zaufanie, zaangażowanie i miłą atmosferę. Równocześnie zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Projektu, ale (miejmy nadzieję) nie tylko… 😊

Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie: https://psaa.atar.edu.pl

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.