Planując ścieżkę kariery warto zwrócić uwagę na kierunki chemiczne!

Według GUS sektor chemiczny w Polsce utworzy około 300 tysięcy miejsc pracy. Polska Chemia jest jedną z kluczowych branży sektora dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, a także respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie – tak pokazała Kampania Polska Chemia – autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podczas I Debaty w 2023 roku.

W Akademii Tarnowskiej studia chemiczne można realizować jako:

  • studia I stopnia, licencjackie (forma stacjonarna) – kierunek CHEMIA, po pierwszym roku studiów wybór specjalności: chemia medyczna, chemia stosowana, chemia żywności, kontrola jakości w chemii
  • studia I stopnia, licencjackie (forma niestacjonarna) – kierunek CHEMIA, specjalność: chemia stosowana
  • studia II stopnia, magisterskie (forma stacjonarna) – kierunek TECHNOLOGIA CHEMICZNA, studia trzysemestralne dla absolwentów studiów I stopnia inżynierskich lub studia czterosemestralne dla absolwentów studiów I stopnia licencjackich (jeden dodatkowy semestr pozwala na uzupełnienie kompetencji inżynierskich i uzyskanie tytułu inżyniera).

Studia chemiczne mają na celu przekazanie studentom kompleksowej wiedzy z zakresu chemii, przygotowującej do wyzwań stawianych przez stale dynamicznie zmieniający się rynek pracy bądź dalszej nauki. W Akademii Tarnowskiej niezależnie od stopnia i formy studia chemiczne mają profil praktyczny. Wyróżnia je przede wszystkim nowoczesny tryb kształcenia łączący naukę teorii z bardzo konkretnym zdobywaniem umiejętności praktycznych. Studenci kierunków chemicznych, oprócz wielu godzin ćwiczeń spędzonych w laboratoriach Uczelni, w programie studiów mają zaplanowane 6 miesięcy praktyki zawodowej, dzięki której poznają  problematykę i specyfikę prac prowadzonych w ośrodkach przemysłowych, badawczych, naukowo – badawczych i analitycznych. Jest to doskonała okazja do zdobycia dodatkowych doświadczeń i nawiązania współpracy na przyszłość. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy, z myślą o osobach czynnych zawodowo, które chcą rozwijać swoją wiedzę, uzyskać nowe kwalifikacje i zwiększyć kompetencje, Katedra Chemii prowadzi także studia na kierunku Chemia w formie niestacjonarnej.

Rekrutacja na studia chemiczne w Akademii Tarnowskiej

Istnieją dwie możliwe ścieżki przyjęcia na studia chemiczne w Akademii Tarnowskiej:

  • rekrutacja
  • potwierdzanie efektów uczenia się

Rekrutacja na studia prowadzona jest poprzez stronę rekrutacja.anstar.edu.pl na której można znaleźć komplet informacji dotyczących naboru (m. in. regulamin, terminy i warunki kwalifikacji).

Jednak rekrutacja to nie jedyny sposób, aby zostać przyjętym na studia. Jeśli poza świadectwem dojrzałości kandydat posiada doświadczenie zawodowe to może wybrać ścieżkę potwierdzania efektów uczenia się. Wówczas specjalnie powołana Komisja sprawdzi wiedzę i umiejętności, jakie kandydat nabył podczas zdobywania doświadczenia zawodowego i na tej podstawie nie tylko zakwalifikuje na studia ale także zwolni z realizacji część zajęć, które zawarte są w programie studiów zaliczając je.

Co o studiach chemicznych w Akademii Tarnowskiej mówią absolwenci?

Poszukując drogi zawodowej warto posłuchać co dają studia chemiczne, skorzystać z wiedzy i doświadczeń innych, poznać opinię studentów i absolwentów kierunków chemicznych i dowiedzieć się jak wygląda zawód chemika w praktyce. Sprawdź wypowiedzi absolwentów – dlaczego wybrali studia chemiczne w Tarnowie, jak wspominają te studia i czym zajmują się po ich ukończeniu.

Nie miałeś w szkole średniej rozszerzonej chemii?

Dla wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej to żaden problem! Jeśli obawiasz się „poważnych” zagadnień chemicznych pomożemy Ci nadrobić ewentualne zaległości i pogłębić wiedzę chemiczną na zajęciach „Repetytorium z podstaw chemii” tak, abyś bez trudu rozpoczął studiowanie na kierunku chemicznym.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przybliżającego kierunki chemiczne prowadzone w Akademii Tarnowskiej:

Wróć do góry