Znamy wyniki corocznego zestawienia wyników rekrutacji publikowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wynika z niego, że Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie po raz ósmy z rzędu była najchętniej wybieraną przez studentów Uczelnią w swoim typie w Polsce. W tym roku studia w ANS rozpoczęło 1576 osób, co oznacza, że przewaga nad drugą w zestawieniu Akademią Bielską Nauk Stosowanych wyniosła dokładnie 249 osób. Zestawienie obejmuje wszystkie Polskie Uczelnie nadzorowane przez MEiN w podziale na typy.

– Ministerialna informacja dostarcza wielu ciekawych danych do analizy, co oczywiście co roku robimy. Wskaźnik liczby przyjętych studentów na pierwszy rok studiów jest dla nas o tyle ważny, że wszyscy borykamy się z niżem demograficznym, a rywalizacja między polskimi uczelniami jest niezwykle zacięta. Mimo tego, od ośmiu lat jesteśmy na czele ministerialnej listy, co jest dla mnie powodem do dumy i radości – mówi Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

– To także niepodważalny dowód tego, że nasza pozycja zbudowana w oparciu o kompleksową ofertę dydaktyczną jest doceniana przez młodych ludzi. Ich zaufanie to najpiękniejsza ocena naszej wieloletniej pracy. Tym bardziej, że nasza oferta systematycznie się zmienia i studenci mogą wybierać spośród coraz większej liczby kierunków dodaje Rektor Kołpa.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat tarnowska ANS uruchomiła studia na kierunkach: Prawo (jednolite magisterskie), Położnictwo (I stopnia), Kosmetologia (I stopnia) i Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite magisterskie). Kolejne nowości, które już niebawem pojawią się w Tarnowie to: Psychologia (jednolite magisterskie), Informatyka (II stopnia). Cały czas trwają też prace nad przygotowaniem uruchomienia Wydziału Lekarskiego. – To zdecydowanie najtrudniejsze z zadań, jakie przed sobą postawiliśmy. Mam nadzieję, że tak, jak upór i ciężka praca pozwoliły nam zrealizować marzenie o Akademii Tarnowskiej, tak i to uda się urzeczywistnić – kończy Rektor Małgorzata Kołpa.

Dodajmy, że w Tarnowie najwięcej chętnych przyjęto na: Pielęgniarstwo (271), Administrację (215), Ekonomię (139), Filologię angielską (127), Informatykę (105), Fizjoterapię (85), Wychowanie fizyczne (71), Prawo (63), Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną (57), Kosmetologię (55).

Jeśli chodzi o uczelnie innych typów najczęściej wybierane przez kandydatów to wśród uniwersytetów na czele są Uniwersytet Warszawski (45234 przyjętych) i Uniwersytet Jagielloński (37438), wśród politechnik – Politechnika Warszawska (48011) i Politechnika Gdańska (27554), a wśród akademii – AGH (27515) i AWF w Warszawie (3379).

Łącznie na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki zostało przyjętych prawie 430 tys. osób (429 817), w tym 326 349 osób na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie oraz 103 468 osób na studia drugiego stopnia.

Studia w uczelniach publicznych rozpoczęło prawie 292 tys. osób (291 853), z tego prawie 72 tys. zostało przyjętych na studia drugiego stopnia (71 744). W trybie stacjonarnym będzie studiowało ponad 235 tys. osób (235 085), w tym ponad 52 tys. (52 028) na studiach drugiego stopnia.

Do uczelni niepublicznych przyjęto prawie 138 tys. kandydatów (137 964), z tego blisko 32 tys. (31 724) na studia drugiego stopnia. Ponad 52 tys. z nich będzie studiowało w trybie stacjonarnym, w tym ponad 8 tys. na studiach drugiego stopnia.

Najpopularniejsze dyscypliny według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie to:

• nauki o zarządzaniu i jakości (76 047),
  • informatyka techniczna i telekomunikacja (67 524),
  • ekonomia i finanse (52 661),
  • językoznawstwo (49 814),
  • inżynieria mechaniczna (42 954).

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to:

• informatyka (44 163),
  • psychologia (40 642),
  • zarządzanie (36 532),
  • prawo (22 066),
  • kierunek lekarski (21 017 – z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia).

Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2022/2023 były:

• koreanistyka (25,4),
  • informatyka społeczna (24,8),
  • orientalistyka-koreanistyka (24),
  • zielone technologie (22,0),
  • filologia koreańska (17,7).

Dużą popularnością cieszyły się także: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, mechanika i projektowanie maszyn.

Pełna Informacja MEiN – TUTAJ.