Konferencja oraz cykl trzech spotkań pod takim właśnie hasłem rozpoczną już w weekend 4-5 listopada realizację projektu poświęconego szeroko rozumianej rewitalizacji społecznej Tarnowa. Akademia Nauk Stosowanych wraz z Fundacją Alegoria i Stowarzyszeniem Kanon podjęły się przygotowania cyklu czterech konferencji oraz dwunastu spotkań poświęconych „Nowej Solidarności międzypokoleniowej”. Wszystkie wydarzenia organizowane są dzięki wsparciu z tzw. Grantów Norweskich.

Realizacja projektu rozpocznie się Konferencją pod hasłem „Jak oddziałują na nas przestrzenie i jak wpływają na nasze relacje”. Wykład inauguracyjny wygłosi dr Joanna Jurga. Impreza odbędzie się w piątek, 4 listopada w Centrum Sztuki Mościce, początek o godz. 18.

Tego samego dnia, o 19.30 rozpocznie się spotkanie pod hasłem „W przestrzeni relacji”, które poprowadzi wspomniana dr Joanna Jurga. – Projektuję doświadczenia zmysłowe w przestrzeni. Zajmuję się poczuciem bezpieczeństwa, zarówno w warunkach ziemskich, jak i kosmicznych. Badam działanie ludzkich zmysłów i tworzę rozwiązania dla przebodźcowanych użytkowników, aby otoczenie w którym funkcjonujemy było dla nas wspierające sensorycznie. Edukuję zarówno w kwestii projektowania zaangażowanego społecznie jak i roli projektowania systemów wspierających dobrostan – tłumaczy dr Jurga.

Co o nas mówi przestrzeń i architektura, w której żyjemy? Jak architektura może wzmocnić fundamentalne poczucie bezpieczeństwa lub je osłabić? Jak uczyć empatii, uważności i odpowiedzialności w projektowaniu?
O tym i o innych zagadnieniach projektowania bezpiecznej przestrzeni i projektowania przyjaznych obiektów opowie laureatka międzynarodowych wystaw i festiwali takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

Joanna Jurga jest wykładowczynią School of Form Uniwersytet SWPS, prowadzi badania dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, jest autorką podcastu #BEZPIECZNIK, eBOOKa “Cząłgając się do dobrastanu”, “Notesu uważności” oraz książki “Szałas na hałas”.

Drugie spotkanie z cyklu zaplanowano na piątek, 5 listopada, również w CSM. Jego tematem będzie „Filmoterapia – czym jest i jak ją stosować w praktyce”. Wydarzenie poprowadzi dr Armen Mekhakyan, początek o godz. 16.30.

Dr Armen Mekhakyan jest zwolennikiem holistycznego podejścia do zdrowia psychicznego, a w praktyce łączy trzy aktywności zawodowe. Jest psychoterapeutą z dyplomem doktora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; działa jako konsultant biznesowy z dyplomem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, wspierając organizacje i ich kadry zarządzające oraz przeciwdziałając wypalaniu zawodowemu. Jest także mediatorem i negocjatorem z dyplomem Uniwersytetu Warszawskiego, biorącym udział w procesach zbiorowych i indywidualnych oraz pomagającym w pozasądowym rozstrzyganiu sporów. Jest też propagatorem wiedzy o zdrowiu psychicznym, aktywnie działającym na rzecz normalizacji i detabuizacji związanych z nim zagadnień.

Edukuje między innymi za pomocą autorskiej audycji „Dobra terapia” w Radiu TOK FM, która została wyróżniona prestiżową nagrodą Złota Synapsa. Jest też gościem na konferencjach autoryzowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz zwolennikiem łączenia leczenia farmakologicznego i terapeutycznego. Celem dr. Armena Mekhakyana jest traktowanie przez społeczeństwo zdrowia psychicznego jak każdego innego rodzaju zdrowia oraz niemylenie rozwoju emocjonalnego z chorobą.

Ostatnie, trzecie spotkanie w tym cyklu odbędzie się we wtorek, 8 listopada, a poprowadzi je Monika Meleń. Jej wystąpieniu towarzyszyć będzie hasło „Dobro jest w nas – filmy które dają moc”. Odbędzie się ono również w CSM, początek o godz. 18.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, serdecznie zapraszamy.

Wróć do góry