dzien szwedzkiPoczątek grudnia jest bardzo ważny dla Szwedów. 13 grudnia w kraju Trzech Koron obchodzony jest Dzień św. Łucji z Syrakuz – patronki tego kraju. W całej Szwecji odbywają się wtedy pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami. Wykładowcy i studenci Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie postanowili przybliżyć wszystkim chętnym ten, oraz inne szwedzkie zwyczaje.

Imprezę, która odbędzie się w piątek, 11 grudnia, rozpocznie prezentacja multimedialna przybliżająca historię Dnia św. Łucji oraz najpopularniejsze zwyczaje z nim związane. Wiadomości będzie można wysłuchać w aż trzech wersjach językowych: po polsku, szwedzku oraz niemiecku.

Dzień św. Łucji nie mógłby odbyć się bez orszaku, który pojawi się również na terenie PWSZ.

Ponadto będą degustacje szwedzkich ciasteczek, konkurs z nagrodami przekazanymi m.in. przez Ambasadę Szwecji, szwedzkie piosenki oraz inne atrakcje, m.in. nauka podstawowych zwrotów w języku szwedzkim. Pierwszy – ten z tytułu – możemy „rozszyfrować” już teraz – „Det är ett vackert land” oznacza „to piękny kraj”.

Warto dodać, że kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch, a do Szwecji przybył z Niemiec. Święta Łucja, która nie chcąc porzucić swojej wiary, pozbawiła się oczu, stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku.

13 grudnia wyznaczał też początek adwentu, w związku z którym jeszcze przed nastaniem świtu zasiadano po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia za suto zastawionym stołem.

„Świętą Łucją” w rodzinie zostawała najstarsza córka, ubrana na biało, w wianku z zapalonymi świecami, budziła rodziców, śpiewając tradycyjną włoską piosenkę „Santa Lucia”, podając kawę, czerwone grzane wino (glögg) i pszenne, specjalne na tę okazję przygotowywane, ciastka z rodzynkami i szafranem zwane lussekatter.

Impreza odbędzie się już 11 grudnia, w piątek, początek o godz. 15 w sali 306 w Budynku C. Aby wziąć udział trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić jeszcze do 8 grudnia, wysyłając mejla na adres tarnowska.germanistyka@gmail.com.

Wróć do góry