Rodzina, współpracownicy, wychowankowie, przedstawiciele środowiska akademickiego z ośrodków w całej Polsce uczestniczyli w uroczystej sesji naukowej zorganizowanej z okazji 60-lecia pracy naukowej i dydaktycznej jednego z najwybitniejszych językoznawców polskich – prof. dr. hab. Aleksandra Wilkonia. Wspaniałe laudacje, podniosłe wystąpienia oraz niezwykle ciekawe referaty naukowe sprawiły, że podczas spotkania nie zabrakło wzruszeń, wspomnień oraz naukowych refleksji nad olbrzymim dorobkiem Jubilata.
Uroczystość zorganizowana w czwartek, 24 stycznia 2019 r. przez Zakład Filologii Polskiej Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozpoczęło wystąpienie dr hab. Małgorzaty Pachowicz, prof. PWSZ. – To chwila szczególna. Dziękujemy Panu Profesorowi za 12 lat pracy w Tarnowie. Dziękujemy za książki, za artykuły naukowe, za czas, który nam poświęcił. Pan Profesor jest dla nas Mistrzem, Nauczycielem, Naukowcem, Wzorem – mówiła.
– To wielkie szczęście, że to właśnie my, PWSZ w Tarnowie, mamy zaszczyt gościć tak szacowne grono, które przyjechało na ten wyjątkowy jubileusz. Dziękuję Panie Profesorze za Pana pracę dla naszej Uczelni – mówiła JM Rektor PWSZ, prof. Jadwiga Laska witając przybyłych na uroczystość gości.
Bardzo wzruszającym elementem spotkania były laudacje na cześć Profesora. Pierwszą z nich wygłosiła prof. Zofia Cygal-Krupa, kolejną nagrał prof. Umberto Cinque z Università degli Studi di Napoli „L’Orientale” – uczelni w której Jubilat przez 16 lat pracował jako kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej. Ostatnią, niezwykłą ze względu na wierszowaną formę oraz skrzącą błyskotliwym humorem – prof. Jadwiga Kowalikowa, której słowa przerywały wybuchy śmiechu i oklaski zebranych. – Pamiętajcie Państwo, że język dano nam także na pociechę – zakończyła, oddając głos licznie zebranym gościom, którzy składali Jubilatowi gratulacje i wyrazy szacunku nie tylko obecnością, ale i pięknymi słowami.
Jubileuszową część konferencji zakończyło krótkie wystąpienie Jubilata. Wstępem do niego były dwa wiersze autorstwa Profesora („Lęk”, „Ten kraj”), odczytane przez absolwentkę PWSZ w Tarnowie Marię Łazarz.
– Bardzo Państwu dziękuje za wszystkie przyjemne słowa, które dziś tu usłyszałem. Miałem przygotowane sporo anegdot, ale myślę, że w Polsce bardziej potrzeba dziś refleksji – mówił Profesor. – Nie uważam się za wybitnego, chciałem coś zrobić i myślę, że mi się udało. Tylu komplementów nie słyszałem nigdy. Dziękuję za wszystko – zakończył prof. dr hab. Aleksander Wilkoń.
W części naukowej konferencji bardzo ciekawe referaty wygłosili: prof. dr hab. Bożena Witosz (UŚ) – Profesor Aleksander Wilkoń dla polskiej stylistyki, prof. dr hab. Bogusław Dunaj (UJ i PWSZ) – Dzieje polszczyzny po odzyskaniu niepodległości, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg (URz) – Łączenie różnych dziedzin humanistycznych w twórczości Aleksandra Wilkonia oraz prof. dr hab. Stanisław Koziara (AP Kraków) – Profesora Aleksandra Wilkonia rozumienie tradycji w języku. Choroba uniemożliwiła wygłoszenie referatu (Groźne słowo „czerń”) prof. dr. hab. Ryszardowi Koziołkowi (UŚ), którego wystąpienie przekazano na ręce Jubilata
W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Jubilata, Jego współpracownicy, przyjaciele, samorządowcy, studenci oraz przedstawiciele wielu instytucji i uczelni, m.in.: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Warszawskiego.