Wspólny projekt realizowany w ramach unijnego grantu przez Centrum Transferu Technologii ANS w Tarnowie oraz firmę Aptiv zakończony. Efektem ponad ośmiu miesięcy pracy jest stworzenie Demonstratora Cyberbezpieczeństwa.
Wspólne działania polegały na przeprowadzeniu badań naukowych nad modułami: Vehicle to Grid, Smart Vehicle Access i Integrated Body Controll Module. Powstała także funkcjonalna makieta i aplikacja, które będą używane do promowania rozwiązań technologicznych tworzonych przez Aptive – przedsiębiorstwo powstałe w 1999 roku ze struktur General Motors. Korporacja ta jest jedną z największych w branży zajmującej się produkcją części dla przemysłu samochodowego. Zatrudnia około 190 tys. pracowników, ma 127 zakładów w 46 krajach.
Demonstrator powstał dzięki ścisłej współpracy Wydziału Sztuki z Katedrą Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki z Wydziału Politechnicznego ANS w Tarnowie. Dr Bożydar Tobiasz z Wydziału Sztuki zaprojektował makietę demonstratora wraz z modelem samochodu, nadzorował prace nad wykonaniem projektu oraz integrował części modelu samochodu w funkcjonalną całość. Z Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki w projekcie brało udział 4 pracowników. Dr inż. Jacek Jasielski, dr inż. Łukasz Mik i dr inż. Robert Wielgat przeprowadzili badania i weryfikację modułów elektronicznych demonstratora, wykonali połączenia elektryczne w demonstratorze i przeprowadzili integrację wszystkich modułów z oprogramowaniem przy ścisłej
współpracy z pracownikami firmy Aptiv. Inż. Regina Arabik zaprojektowała wybrane elementy ruchome demonstratora, sprzężone z siłownikami.
Dzięki współpracy z firmą Aptiv a w przyszłości też z innymi firmami, studenci z kierunków elektronika i telekomunikacja oraz mechatronika będę mieli możliwość poznawania najnowszych trendów w elektronice i mechatronice samochodowej a
studenci z kierunków grafika i wzornictwo – jak praktycznie realizować zadania zlecone przez klientów.
fot. Dariusz Staniszewski (LinkedIn)