Już za kilka dni rusza kolejna, 12. edycja Festiwalu Filmowego Vitae Valor. Tegorocznym hasłem stały się „Oblicza relacji”. Będą one Nam towarzyszyć, przez wszystkie dni filmowego wydarzenia w Tarnowie. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Vitae Valor to w skrócie: 7 Filmów, 7 Gości, 3 Spotkania Autorskie, 3 Debaty, 2 Warsztaty, 1 Koncert muzyczny, 1 Spektakl Akrobatyczno-Taneczny.
– Proponujemy Państwu wspólne odkrywanie, a zarazem poszukiwanie takich relacji, które stanowią nieoczywisty związek. Nie tworzą prostej definicji. Nie próbują tłumaczyć się i przekonywać do swoich racji. One po prostu są a My – odbiorcy musimy/chcemy je zauważyć – wyjaśnia Marcin Lewandowski, jeden z organizatorów Festiwalu, konsultant programowy wydarzenia.
– Chcemy mówić o relacjach, które dla wielu z Nas są nieoczywiste, przykryte wieloma trudnościami, zagadkami. Bywa, że stanowią tajemnicę tych, którzy je tworzą. To w końcu, takie relacje, które wprawiają w zdumienie – samym faktem istnienia, pojawienia się – dodaje.
Jaki powinniśmy się wobec nich zachować? Jak je zrozumieć? Jak towarzyszyć tym, którzy tworzą nieoczywiste relacje? A może to My sami jesteśmy twórcami takich związków – niezrozumiałych dla innych.
W Auli ANS odbędą się dwa wydarzenia. Już w poniedziałek, 7 listopada zaprosimy Państwa na konferencję i debatę pod hasłem: „Wyzwania pracodawców w dobie cyfryzacji i globalnych kryzysów”. Wezmą w niej udział: Jacek Kędzior, Prezes Ernst&Young Polska, Witold Kozłowski, Marszałek Małopolski oraz dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni, Rektor ANS w Tarnowie. Dyskusję moderować będzie Marcin Lewandowski. Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 7 listopada, początek o 13 w Auli ANS.
Trzy dni później, w czwartek, 10 listopada ponownie zaprosimy wszystkich do naszej Auli. Tego dnia odbędzie się debata pod hasłem „Autorytet, czy braterstwo”. Z tym ciekawym tematem zmierzą się: bp Artur Ważny, Elżbieta Wiater i prof. Czesław Nowak. Moderatorem debaty będzie o. dr hab. Michał Legan, dyrektor artystyczny Festiwalu. Debata odbędzie się w czwartek, 10 listopada, początek o 13 w Auli ANS.
W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do stawiania pytań, do wspólnego poszukiwania na nie odpowiedzi oraz do tworzenia środowiska ludzi nowej kultury, które nie boi się konfrontacji z niełatwymi tematami obecnymi w naszej przestrzeni społecznej.
Warto dodać, że identyfikację wizualną Festiwalu stworzył dr Piotr Barszczowski, wykładowca Wydziału Sztuki ANS w Tarnowie.