Odpowiadając na potrzeby rynku pracy,
filologia romańska
proponuje
studia stacjonarne i niestacjonarne
o profilu praktycznym
Filologia romańska – studia stacjonarne
język francuski z językiem angielskim w biznesie,
które pozwalają nauczyć się języka francuskiego od podstaw lub rozwinąć jego znajomość, zdobyć umiejętność komunikowania się po francusku w przedsiębiorstwie, branży turystycznej i placówkach kulturalnych
oraz doskonalić język angielski wykorzystywany w świecie biznesu.
Filologia romańska – studia niestacjonarne
język francuski w biznesie
Zapraszamy na filologię romańską w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie!
Tarnowska romanistyka ma długą tradycję. Istniejemy od samych początków działalności Uczelni, czyli od 1998 r. Nasi absolwenci bez problemu znajdują pracę i powtarzają z przekonaniem: „to nie my szukamy pracy, to praca szuka nas”. Są wyposażeni w solidną wiedzę i umiejętności posługiwania się językiem francuskim w życiu codziennym, a także w komunikacji profesjonalnej w sytuacjach biznesowych. Sprawdzają się w ustnych negocjacjach handlowych i korespondencji handlowej z rodzimymi użytkownikami języka francuskiego. Potrafią pośredniczyć w komunikacji wielojęzycznej i wielokulturowej między rodzimymi użytkownikami języka francuskiego i osobami nieznającymi tego języka, dokonując tłumaczeń żywej mowy i tekstów pisanych.
Podejmują pracę w przedsiębiorstwach polskich i firmach zagranicznych (zwłaszcza w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, turystyce, IT), na stanowiskach takich, jak: specjalista ds. obsługi klienta zagranicznego, asystent ds. sprzedaży z językiem francuskim, specjalista ds. wsparcia klienta z językiem francuskim…
Jest to istotne, gdyż Francja jest trzecim, pod względem wielkości, inwestorem w Polsce oraz czwartym odbiorcą polskiego eksportu. Mamy około 1100 firm w Polsce – wielkich koncernów, średnich i małych przedsiębiorstw reprezentujących kluczowe dla gospodarki sektory, które poszukują pracowników nie tylko „mówiących” w języku francuskim, ale takich, którzy potrafią w nim „myśleć”. Przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym zatrudniają pracowników-specjalistów z bardzo dobrą znajomością języka francuskiego, którzy oprócz znajomości języka ogólnego są specjalistami w zakresie francuskiego języka biznesu i znają realia kulturowe krajów francuskiego obszaru językowego. Ponadto nasi absolwenci umieją posługiwać się angielskim językiem biznesu, którego znajomość doskonalili w trakcie studiów, co również stanowi ich atut na rynku pracy. Absolwent może wykorzystać nabytą wiedzę, wykształcone umiejętności i kompetencje społeczne podejmując pracę w przedsiębiorstwach polskich i firmach zagranicznych (zwłaszcza w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, turystyce, IT), na stanowiskach takich, jak: specjalista ds. obsługi klienta zagranicznego, asystent ds. sprzedaży z językiem francuskim, specjalista ds. wsparcia klienta z językiem francuskim…
Zdobycie takich umiejętności umożliwia nauka w małych grupach, w salach multimedialnych, symulacyjnych, informatycznych i w laboratoriach językowo-tłumaczeniowych. Podczas studiów proponowane są spotkania z przedstawicielami świata biznesu, ewentualnymi przyszłymi pracodawcami naszych absolwentów. Kontakt ze środowiskiem zawodowym gwarantują praktyki zawodowe, podczas których studenci mają okazję sprawdzenia wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w konkretnym kontekście zawodowym.
Doskonaleniu umiejętności językowych i pogłębianiu wrażliwości kulturowej sprzyja działalność w Studenckim Kole Naukowym Romanistów, jak i uczestnictwo w organizowanym cyklicznie – od 19 lat – Święcie Frankofonii skupiającym miłośników języka francuskiego i kultury krajów francuskiego obszaru językowego naszego miasta i regionu. Ponadto nasza romanistyka zawsze angażuje się w organizację imprez i wydarzeń kulturalnych, takich jak Dni Otwarte Uczelni oraz Małopolska Noc Naukowców.
Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.
Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia.
Zobacz film o naszej specjalności
TUTAJ
Ciekawostki – „romański ranking”:
5 – językiem francuskim posługuje się ok. 300 milionów ludzi na pięciu kontynentach,
4 – Francja jest czwartym odbiorcą polskiego eksportu, a język francuski jest czwartym językiem w Internecie,
3 – francuski jest trzecim językiem używanym w biznesie i Francja jest trzecim, pod względem wielkości, inwestorem w Polsce,
2 – francuski jest drugim najczęściej używanym językiem w dyplomacji, a Akademia Nauk Stosowanych jest drugą Uczelnią w rankingu Perspektyw,
1 – nasza ANS była pierwszą polską uczelnią zawodową, która zaoferowała kształcenie w zakresie języka francuskiego na poziomie licencjatu.
– Startujesz na filologię romańską? – Gotowi do biegu, start!