
Szanowni Państwo,
Katedra Prawa Akademii Tarnowskiej uprzejmie zaprasza do nadsyłania artykułów naukowych do recenzowanej monografii prawniczej pt.
„Status dziecka w postępowaniach sądowych. Aspekty materialne i proceduralne w perspektywie prawa rodzinnego i innych dziedzin prawa”,
opracowywanej m.in. w związku z międzynarodową konferencją naukową „Dziecko w postępowaniu sądowym – ochrona praw i dobro dziecka w systemie prawnym”, która odbyła się 7 maja 2025 r.
Celem planowanej publikacji jest prezentacja wyników badań naukowych dotyczących udziału dziecka w postępowaniach sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem jego sytuacji procesowej, standardów ochrony prawnej oraz miejsca zasady dobra dziecka jako wartości nadrzędnej w postępowaniach cywilnych, karnych i administracyjnych. Monografia będzie miała charakter interdyscyplinarny, przy zachowaniu dominującej perspektywy dogmatyczno-prawnej.
Do współtworzenia publikacji zapraszamy nie tylko uczestników konferencji, lecz również wszystkich badaczy, pracowników naukowych i dydaktycznych oraz praktyków prawa, którzy prowadzą działalność naukową w zakresie tematyki objętej monografią i pragną wnieść wkład w rozwój wiedzy o prawnych mechanizmach ochrony dziecka w wymiarze sprawiedliwości.
Do publikacji zostaną zakwalifikowane wyłącznie artykuły:
- mieszczące się w zakresie tematycznym monografii,
- odpowiadające wymogom badań naukowych i posiadające walor oryginalności,
- przygotowane zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej, dostępnymi poniżej.
Teksty mogą być składane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, pod warunkiem ich zgodności z wysokimi standardami redakcyjnymi i językowymi. Artykuły przygotowane w języku angielskim powinny odpowiadać wymogom akademickiego stylu redakcyjnego zgodnego z:
The Chicago Manual of Style,
Oxford University Press Academic Division Guide for Authors and Editors,
New Oxford Dictionary for Writers and Editors,
Journal of Law and Society Condensed Style Guide,
International Standards for Authors,
oraz Manual of Style Being a Compilation of the Typographical Rules in Force at the University of Chicago Press to Which Are Appended Specimens of Types in Use.
Termin nadsyłania artykułów upływa 22 czerwca 2025 r.
Po tym terminie redakcja nie będzie przyjmować dodatkowych zgłoszeń, również tych niespełniających kryteriów merytorycznych lub formalnych.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Kierownika Katedry Prawa za pośrednictwem platformy Microsoft Teams lub drogą mailową: k_chmielarz@pwsztar.edu.pl
Z wyrazami szacunku,
dr Krzysztof Chmielarz
Kierownik Katedry Prawa
Akademia Tarnowska

***********************************************************
W dniu 19 maja 2025 r. Katedra Prawa Akademii Tarnowskiej była reprezentowana podczas specjalistycznej konferencji szkoleniowej pt.
„Postępowanie awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”,
zorganizowanej w Krakowie przez Radę Doskonałości Naukowej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.



W wydarzeniu uczestniczył dr Krzysztof Chmielarz, Kierownik Katedry Prawa, który brał udział w dyskusjach poświęconych problematyce awansów naukowych w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Przedmiotem wystąpień oraz dyskusji panelowych były m.in. standardy merytorycznej oceny dorobku kandydatów, praktyka organów pierwszej i drugiej instancji, wyzwania interpretacyjne związane z nowelizacjami przepisów oraz konsekwencje orzecznictwa Rady Doskonałości Naukowej dla środowiska akademickiego.

Udział Kierownika Katedry w tym wydarzeniu stanowił ważny element działań na rzecz podnoszenia jakości i transparentności procedur awansowych oraz bieżącej orientacji w tendencjach kształtujących politykę naukową państwa. Konferencja zgromadziła szerokie grono członków RDN, przedstawicieli komisji habilitacyjnych i profesorskich, a także kadry kierowniczej i naukowej uczelni z całej Polski.
********************************************************************

Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
dr Krzysztof Chmielarz
oraz
mec. Alicja Mól
Opiekun Koła Naukowego Katedry Prawa
pragną złożyć serdeczne podziękowania Kołu Tarnowskich Adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie
za inicjatywę oraz profesjonalną organizację warsztatów naukowych pt.:
„Sztuczna inteligencja w pracy prawnika – jak stworzyć skuteczne prompty?”,
które odbyły się w dniu 16 maja 2025 r. w Akademii Tarnowskiej.
Wydarzenie to stanowiło znaczący wkład w rozwój debaty na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w zawodach prawniczych oraz praktycznych aspektów wdrażania nowoczesnych technologii w codziennej pracy przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Warsztaty zgromadziły zarówno studentów prawa, jak i przedstawicieli lokalnego środowiska adwokackiego, stwarzając tym samym przestrzeń do integracji teorii z praktyką oraz wymiany doświadczeń międzypokoleniowych i międzyśrodowiskowych.
Część praktyczną warsztatów poprowadzili członkowie Zarządu Koła Tarnowskich Adwokatów:
- mec. Marcin Szumlański – Przewodniczący Koła,
- mec. Bartłomiej Kasprzyk – Zastępca Przewodniczącego,
- mec. Monika Piękoś – Sekretarz Koła.
Eksperci przedstawili uczestnikom konkretne techniki konstruowania skutecznych zapytań (promptów) w kontekście prawniczym, ukazując m.in.:
– jak dostosowywać język zapytania do oczekiwanego rezultatu,
– jak unikać błędów prowadzących do nieprecyzyjnych lub mylących wyników,
– oraz jak wykorzystać możliwości narzędzi AI w organizacji pracy kancelarii prawnej i procesie przygotowywania opinii prawnych, analiz czy projektów pism procesowych.
Warsztaty miały strukturę dwuczęściową – część teoretyczna poświęcona była omówieniu zasad działania systemów opartych na sztucznej inteligencji oraz ich zastosowań w zawodach prawniczych, zaś część praktyczna obejmowała pracę warsztatową z udziałem uczestników, skupioną na tworzeniu i analizie promptów w środowisku prawniczym.















Wyrażamy głębokie uznanie dla wysokiego poziomu merytorycznego oraz organizacyjnego wydarzenia, które – jak sądzimy – wpisuje się w aktualne kierunki rozwoju dydaktyki prawa oraz profesjonalnego kształcenia ustawicznego prawników w dobie cyfrowej transformacji wymiaru sprawiedliwości.
dr Krzysztof Chmielarz
Kierownik Katedry Prawa
mec. Alicja Mól
Opiekun Koła Naukowego Katedry Prawa
******************************************************
W dniu 16 maja 2025 r. społeczność Akademii Tarnowskiej świętowała 27-lecie istnienia Uczelni. Z tej okazji odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii, w którym udział wzięli przedstawiciele władz rektorskich, kadra akademicka, studenci, zaproszeni goście oraz przyjaciele Uczelni.



Szczególny charakter obchodów nadało przypadające na ten dzień 25-lecie Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego – Srebrny Jubileusz jednostki organizacyjnej, w ramach której funkcjonuje Katedra Prawa. Jubileusz był okazją do uhonorowania dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego wydziału oraz do przypomnienia jego istotnej roli w rozwoju Akademii Tarnowskiej jako regionalnego ośrodka kształcenia akademickiego.


W uroczystościach uczestniczyli pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału oraz studenci. Obecność ta podkreśliła ciągłość pokoleniową i wspólnotowy charakter społeczności akademickiej.















W ramach obchodów jubileuszowy wykład wygłosił prof. dr hab. Piotr Dobosz – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny uczony i ceniony nauczyciel akademicki, specjalizujący się w prawie administracyjnym, a zarazem wieloletni pracownik naukowy Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akademii Tarnowskiej. Wystąpienie Profesora stanowiło intelektualne dopełnienie uroczystości, łącząc refleksję naukową z osobistym doświadczeniem współtworzenia tożsamości tarnowskiego środowiska prawniczego.


******************************************************

7 maja 2025 r. odbyła się, organizowana przez Koło Naukowe Katedry Prawa przy współudziale Krakowskiej Izby Adwokackiej i Kremenczuckiego Narodowego Uniwersytetu im. Mychajła Ostrogradskiego, międzynarodowa konferencja pt. „Dziecko w postępowaniu sądowym – ochrona praw i dobro dziecka w systemie prawnym”.
Studenci wygłaszający prelekcje wzięli udział w konkursie referatów, a wyniki przedstawiają się następująco:
- I miejsce – Dominika Stachowska – „Ochrona dziecka w procedurze Niebieskiej Karty”,
- II miejsca – Klaudia Sztorc i Emilia Kozik, „Dziecko a rozwód – prawno-psychologiczne aspekty”,
- III miejsce – Monika Żurawska, „Sytuacja dzieci migrantów i uchodźców w polskim systemie prawnym”.
Wśród poruszanych tematów znalazły się także: agresja w szkole, przesłuchanie dziecka w sądzie, przemoc wobec dzieci, alienacja rodzicielska, niealimentacja, resocjalizacja nieletnich, odpowiedzialność karna nieletnich czy los dzieci migrantów i uchodźców.
























**********************************************

Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
dr Krzysztof Chmielarz
oraz
mec. Alicja Mól
Opiekun Koła Naukowego Katedry Prawa
mają zaszczyt zaprosić na warsztaty naukowe pt.:
„Sztuczna inteligencja w pracy prawnika – jak stworzyć skuteczne prompt’y?”
Wydarzenie organizowane jest przez Koło Tarnowskich Adwokatów działające przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, we współpracy z Katedrą Prawa Akademii Tarnowskiej. Warsztaty stanowią okazję do pogłębionej refleksji nad możliwościami implementacji narzędzi sztucznej inteligencji w praktyce prawniczej, ze szczególnym uwzględnieniem techniki formułowania skutecznych zapytań (promptów) jako kluczowego elementu efektywnego wykorzystania AI w procesie stosowania i interpretacji prawa.
Data: 16 maja 2025 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, sala A120
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli środowiska akademickiego, aplikantów zawodów prawniczych oraz wszystkich zainteresowanych współczesnymi wyzwaniami na styku prawa i technologii.

*************************************************

Koło Naukowe Katedry Prawa zaprasza serdecznie do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Dziecko w postępowaniu sądowym – ochrona praw i dobro dziecka w systemie prawnym”, która odbędzie się 7 maja 2025 r. w Akademii Tarnowskiej.
Celem konferencji jest stworzenie międzynarodowej platformy wymiany poglądów oraz prezentacji wyników badań naukowych z zakresu prawa rodzinnego – zarówno w jego wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Szczególny nacisk zostanie położony na analizę aspektów doktrynalnych, legislacyjnych oraz orzeczniczych, a także na identyfikację aktualnych wyzwań w regulacjach prawnych dotyczących instytucji rodziny.
Konferencja ma charakter konkursowy – wszystkie wygłoszone referaty zostaną poddane ocenie Komitetu Naukowego, a autorzy najwyżej ocenionych wystąpień otrzymają wyróżnienia i nagrody. Planowana jest publikacja wybranych referatów w recenzowanej monografii naukowej.
Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Tarnowska we współpracy z Kremenczuckim Narodowym Uniwersytetem im. Mychajła Ostrogradskiego (Ukraina).
Komitet naukowy
Przewodniczący: dr hab. Anna Kościółek, prof. AT – Akademia Tarnowska
Członkowie:
dr Andrzej Ogonowski – Dziekan Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akademii Tarnowskiej
dr Krzysztof Chmielarz – Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
sędzia Rafał Serafin – Sędzia Sądu Rodzinnego Sądu Rejonowego w Tarnowie
dr Alesia Anatoliivna Khrebtova – Profesor nadzwyczajny Katedry Podstawowych i Specjalistycznych Nauk Prawnych Uniwersytetu Narodowego Krzemieńczuka Mychajło Ostrohradskiego (Ukraina)
sędzia karny Agnieszka Sadecka – Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie
Komitet organizacyjny
Organizator: Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
Przewodnicząca Komitetu: mec. Alicja Mól – opiekun Koła Naukowego Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
Moderator: Wiktor Kornaus – student II roku prawa Akademii Tarnowskiej
Wystąpienia studentów w ramach konkursu referatów:
- Małgorzata Dunajska Agresja w szkole – formy i zapobieganie jej przejawom;
- Patrycja Kusion, Karolina Cichońska Przesłuchanie dziecka w sądzie – psychologiczne i prawne aspekty;
- Gabriela Kumorowska, Yehrov Mykyta Marital rape and gender-based violence: a comparative analysis of legal recognition and protection under family law in Polish and Ukrainian jurisdictions;
- Aneta Materowska Niealimentacja w Polsce – przyczyny, skutki i możliwe rozwiązania;
- Bartosz Kluska Mechanizmy przeciwdziałania alienacji rodzicielskiej;
- Dominika Stachowska Ochrona dziecka w procedurze „Niebieskiej Karty”;
- Izabela Janik, Karolina Mól Rola młodzieżowych ośrodków socjoterapii oraz innych instytucji wychowawczych w procesie resocjalizacji – środki wychowawcze i pomoc psychologiczna w polskim systemie prawnym;
- Emilia Kozik, Klaudia Sztorc Dziecko a rozwód – prawno-psychologiczne aspekty;
- Monika Żurawska Sytuacja dzieci migrantów i uchodźców w polskim systemie prawnym.
*************************************************************
W dniu 8 maja 2025 r. studenci kierunku prawo Akademii Tarnowskiej uczestniczyli w charakterze publiczności w rozprawach apelacyjnych prowadzonych przez II Wydział Karny Sądu Okręgowego w Tarnowie.
Wydarzenie miało na celu praktyczne zaznajomienie studentów z funkcjonowaniem sądu drugiej instancji w sprawach karnych oraz umożliwienie im obserwacji rzeczywistego przebiegu postępowania apelacyjnego. Studenci mieli okazję przeanalizować sposób prowadzenia rozprawy, strukturę wypowiedzi stron procesowych, rolę przewodniczącego składu orzekającego, dynamikę interakcji z prokuraturą oraz adwokaturą, a także zasady protokołowania i ogłaszania orzeczeń w trybie odwoławczym.
Rozprawy zostały przeprowadzone w składzie trzech sędziów, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego dotyczącymi postępowania apelacyjnego. W składzie orzekającym zasiedli:
sędzia Agnieszka Sadecka,
sędzia Rafał Wagnerowski,
sędzia Jacek Bania.
Obserwacja przebiegu posiedzenia umożliwiła studentom analizę retoryki orzeczniczej, sposobów formułowania pytań przez skład sądu, argumentacji apelacyjnej oraz technik prezentacji stanowisk przez strony procesowe, w tym prokuratora i obrońców. Szczególną uwagę zwrócono na różnice pomiędzy postępowaniem pierwszoinstancyjnym a apelacyjnym – zarówno pod względem funkcji sądu, jak i zakresu rozpoznania sprawy.
Celem wydarzenia było rozwijanie praktycznych kompetencji zawodowych studentów prawa oraz kształtowanie świadomej relacji z instytucjonalną rzeczywistością wymiaru sprawiedliwości poprzez bezpośredni kontakt z sądową praktyką orzeczniczą.



**************************************
Szanowni Państwo,
w imieniu Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w II Ogólnoukraińskiej Konferencji Naukowo-Praktycznej pt.
„Zarządzanie i administracja publiczna na Ukrainie: postęp integracji europejskiej”, która odbędzie się 30 maja 2025 r. w formule hybrydowej –
z udziałem międzynarodowego środowiska akademickiego.
Konferencja stanowi wyjątkową okazję do wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie prawa administracyjnego, zarządzania publicznego oraz integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem procesów transformacyjnych zachodzących na Ukrainie w warunkach wojennych i postkryzysowych.
Zakres tematyczny konferencji obejmuje m.in.:
- aspekty polityczne, prawne i organizacyjne reform administracji publicznej,
- funkcjonowanie administracji w stanie wojennym,
- rozwój kompetencji urzędniczych i dostosowywanie struktur państwowych do standardów UE,
- aktualne wyzwania samorządu lokalnego i zdolność instytucjonalna władz publicznych.
Języki robocze konferencji: ukraiński i angielski. Możliwa jest również prezentacja referatu w języku polskim.
Serdecznie zachęcamy do przesyłania streszczeń wystąpień (3–5 stron) do dnia 25 maja 2025 r. poprzez formularz dostępny pod adresem:
http://surl.li/rzwsl
lub mailowo na adres: konfpua@gmail.com
Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają certyfikaty, a wszystkie wystąpienia zostaną opublikowane w elektronicznej książce streszczeń dostępnej w otwartym dostępie.



******************************************************************************************************************************************

PRELEKCJA Z PRACY PSYCHOLOGA W JEDNOSTCE PENITENCJARNEJ
W dniu 25 kwietnia 2025 r. Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej miało zaszczyt gościć Panią psycholog Kingę Bury, która w ramach prelekcji przybliżyła uczestnikom realia pracy psychologa w zakładzie karnym.
W trakcie spotkania omówiono charakterystykę pracy psychologicznej z osobami pozbawionymi wolności, wskazano na szczególne wyzwania, jakie towarzyszą funkcjonowaniu w środowisku izolowanym, oraz podkreślono znaczenie kompetencji interpersonalnych, odporności psychicznej i znajomości specyfiki systemu penitencjarnego w efektywnym wykonywaniu zawodu psychologa w służbie więziennej.
Prelekcja stanowiła cenne źródło wiedzy praktycznej dla studentów prawa zainteresowanych tematyką resocjalizacji, psychologii sądowej oraz funkcjonowaniem instytucji penitencjarnych.




LECTURE ON THE WORK OF A PSYCHOLOGIST IN A PENITENTIARY INSTITUTION
On April 25, 2025, the Student Research Circle at the Department of Law of the Tarnów Academy had the honor of hosting Ms Kinga Bury, psychologist, who delivered a guest lecture on the realities of working as a psychologist in a correctional facility.
During the meeting, the nature of psychological work with incarcerated individuals was discussed, with particular emphasis placed on the unique challenges associated with functioning in a closed institutional environment. The lecture highlighted the importance of interpersonal skills, psychological resilience, and familiarity with the specific structure and operational logic of the penitentiary system as essential to the effective performance of duties by prison psychologists.
The lecture served as a valuable source of practical insight for law students interested in the fields of rehabilitation, forensic psychology, and the functioning of correctional institutions.
************************************************

Prelekcja poświęcona instytucji komornika sądowego w Polsce ukazała ewolucję tej funkcji od historycznych korzeni po współczesne wyzwania cyfrowego państwa prawa. Wykład objął kompleksowe omówienie roli komornika jako funkcjonariusza publicznego realizującego orzeczenia sądowe w ramach postępowania egzekucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem społeczno-prawnego znaczenia tego zawodu. Wskazano także na formalne i merytoryczne wymogi dostępu do zawodu oraz najważniejsze obowiązki komornicze wynikające z ustawodawstwa po 1989 r., ze szczególnym uwzględnieniem ustawy z 2018 r. o komornikach sądowych.
Istotną część prelekcji poświęcono aktualnym wyzwaniom, takim jak cyfryzacja procedur egzekucyjnych, transparentność działań, oczekiwania etyczne wobec przedstawicieli tego zawodu oraz społeczne napięcia towarzyszące przymusowej egzekucji świadczeń. Omówiono również wpływ rozwoju technologii (np. elektronicznych licytacji, e-doręczeń) na codzienną praktykę egzekucyjną i przyszłość profesji.
Spotkanie, które zgromadziło liczne grono studentów prawa Akademii Tarnowskiej, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy aktywnie angażowali się w dyskusję, zadając pytania dotyczące zarówno aspektów formalnych dostępu do zawodu, jak i praktycznych wyzwań napotykanych przez komorników w toku czynności egzekucyjnych. Prelegent Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie, Pan Robert Iwanicki w przystępny sposób łączył część teoretyczną z bogatym materiałem praktycznym, prezentując konkretne przykłady z codziennej praktyki zawodowej, omawiając strukturę kancelarii, relacje z sądami oraz przebieg postępowania egzekucyjnego od wszczęcia do zakończenia.
Prelekcja miała zatem charakter nie tylko informacyjny, lecz także warsztatowy, wnosząc istotny wkład w praktyczne przygotowanie studentów do rozumienia złożoności zawodów zaufania publicznego, w szczególności tych pełniących funkcje wykonawcze w ramach władzy sądowniczej.




******************************************


The Profession of Court Enforcement Officer in Poland: Historical Evolution, Legal Framework, and Practical Challenges
The lecture dedicated to the institution of the court enforcement officer (komornik sądowy) in Poland presented the evolution of this function from its historical origins to the contemporary challenges of a digital rule-of-law state. The presentation offered a comprehensive overview of the role of the court enforcement officer as a public official responsible for the enforcement of judicial decisions within the framework of enforcement proceedings, with particular emphasis on the socio-legal significance of this profession. The speaker also discussed the formal and substantive requirements for entering the profession, along with the principal duties of enforcement officers as shaped by legislation enacted after 1989, especially the Court Enforcement Officers Act of 2018.
A significant portion of the lecture addressed current challenges, such as the digitalisation of enforcement procedures, the demand for transparency, heightened ethical expectations toward officers, and the social tensions surrounding the compulsory enforcement of obligations. The impact of technological developments such as electronic auctions and electronic service of documents on the daily practice of enforcement officers and the future of the profession was also analysed.
The event attracted a large audience of law students from the Tarnów Academy and was met with considerable interest. Participants actively engaged in discussion, raising questions concerning both the formal requirements for entering the profession and the practical difficulties encountered by enforcement officers in the course of enforcement activities. The speaker Mr. Robert Iwanicki, Court Enforcement Officer at the District Court in Tarnów successfully integrated theoretical insights with rich practical content, illustrating his presentation with specific examples drawn from his daily legal practice. He addressed the internal structure of enforcement offices, institutional cooperation with the judiciary, and the procedural phases of enforcement from initiation to completion.
The lecture thus served not only as an informative session but also as a practical workshop, making a substantial contribution to the applied legal education of students and enhancing their understanding of the complex responsibilities entrusted to public trust professions, particularly those performing executive functions within the judicial branch of government.
*********************************************************

Prelekcja pt. „Jak występować publicznie?”, która odbyła się w dniu 10 kwietnia 2025 r., została zorganizowana z myślą o studentach prawa Akademii Tarnowskiej. Spotkanie poświęcone było analizie fundamentalnych elementów skutecznych wystąpień publicznych oraz rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych – niezbędnych w wykonywaniu zawodów prawniczych oraz w pracy naukowo-dydaktycznej.
Wystąpienie poprowadził mgr Piotr Kopa – rzecznik prasowy i kierownik Biura Promocji Akademii Tarnowskiej, a zarazem wielokrotnie doświadczony prelegent i praktyk komunikacji instytucjonalnej, związany z działalnością promocyjną oraz dydaktyczną uczelni. Jego wystąpienie miało na celu przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących efektywnej autoprezentacji, budowania kontaktu z odbiorcą, kontrolowania mowy ciała, zarządzania stresem oraz stosowania retorycznych środków wyrazu w wystąpieniach formalnych i eksperckich.
W trakcie prelekcji zaprezentowano strukturę profesjonalnego wystąpienia, omówiono najczęstsze błędy popełniane przez mówców oraz przedstawiono techniki wspomagające utrzymanie uwagi słuchaczy. Szczególny nacisk położono na znaczenie jasności komunikatu, precyzyjnego języka oraz dopasowania formy wypowiedzi do kontekstu instytucjonalnego. Podkreślono także istotność kompetencji miękkich w pracy prawnika – zarówno w kontekście sądowym, jak i administracyjnym.
Spotkanie miało charakter interaktywny – studenci aktywnie uczestniczyli w dyskusji, analizowali przykłady wypowiedzi publicznych oraz dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z występowaniem przed grupą. Prelekcja miała nie tylko wymiar edukacyjny, lecz również motywacyjny, zachęcając uczestników do rozwijania umiejętności prezentacyjnych już na etapie studiów.
Wydarzenie to stanowiło cenne uzupełnienie programu kształcenia prawniczego, wskazując, że efektywna komunikacja ustna jest integralnym elementem profesjonalnego przygotowania do wykonywania zawodów zaufania publicznego.




Koło Naukowe Katedry Prawa zaprasza serdecznie do czynnego udziału
w konferencji naukowej „Dziecko w postępowaniu sądowym – ochrona praw
i dobro dziecka w systemie prawnym”, która odbędzie się 7 maja 2025 r.
w Akademii Tarnowskiej.
Konferencja ma na celu stworzenie przestrzeni do interdyscyplinarnej dyskusji na temat ochrony praw dziecka w systemie prawnym. Uczestnicy, w tym przede wszystkim studenci (w ramach konkursu referatów), doktoranci, naukowcy oraz praktycy prawa, będą mieli okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących standardów ochrony dziecka w postępowaniu sądowym, zarówno w ujęciu krajowym, jak i międzynarodowym.
Zakres Tematyczny Konferencji
I. Dziecko jako strona i uczestnik postępowania sądowego
* Prawa dziecka w postępowaniu cywilnym, rodzinnym i karnym
* Przesłuchanie dziecka w sądzie – psychologiczne i prawne aspekty
* Mediacja i inne alternatywne sposoby rozwiązywania sporów rodzinnych
II. Dobro dziecka a decyzje sądowe
* Zasada dobra dziecka w polskim i międzynarodowym orzecznictwie
* Orzeczenia w sprawach opiekuńczych i ich wpływ na rozwój dziecka
* Konflikty rodzicielskie a interes dziecka – jak powinny reagować sądy?
III. Przemoc i wykorzystywanie dziecka – rola sądu i instytucji wspierających
* Procedury sądowe w sprawach o przemoc wobec dzieci
* Mechanizmy przeciwdziałania alienacji rodzicielskiej
* Ochrona dziecka w procedurze „Niebieskiej Karty”
IV. Piecza nad dzieckiem po rozwodzie rodziców
* Opieka naprzemienna, władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem
* Odbieranie dziecka rodzicom – między ochroną a nadużyciem władzy publicznej
* Rola kuratora sądowego w sprawach rodzinnych
V. Nieletni w prawie karnym
* Odpowiedzialność nieletnich sprawców przestępstw
* Resocjalizacja i środki wychowawcze w prawie polskim
* Ochrona małoletnich ofiar przestępstw w procesie karnym
VI. Międzynarodowa ochrona praw dziecka
* Transgraniczne postępowania dotyczące dzieci – wyzwania i problemy
* Porwania rodzicielskie a Konwencja Haska
* Sytuacja dzieci migrantów i uchodźców w polskim systemie prawnym
————————-
Forma uczestnictwa
* Referaty i panele eksperckie
* Dyskusje interdyscyplinarne
* Sesja posterowa dla studentów i doktorantówWybrane referaty zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej. Termin nadsyłania abstraktów: 4 kwietnia 2025 r.
Kontakt: alicja.mol@adwokatura.krakow.pl
*************************************************************************
Prelekcja pt. „Zawód sędziego” zorganizowana przez Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
Dnia 18 marca 2025 r., z inicjatywy Opiekuna Koła Naukowego Katedry Prawa, mec. Alicji Mól, oraz Kierownika Katedry Prawa, dr. Krzysztofa Chmielarza, odbyła się prelekcja naukowa pt. „Zawód sędziego”, organizowana przez Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej. Wydarzenie poprowadził Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie, Rafał Wagnerowski, uznany specjalista w dziedzinie prawa karnego, który przedstawił uczestnikom szeroką perspektywę zawodu sędziego, ze szczególnym uwzględnieniem sądownictwa karnego, zasad procesowych oraz wyzwań wynikających z orzekania w sprawach karnych.

Prelekcja rozpoczęła się od analizy rozwoju wymiaru sprawiedliwości karnej, począwszy od archaicznych metod rozstrzygania sporów i wymierzania kar (np. ordalia, sądy boże, wczesne systemy inkwizycyjne), aż po ukształtowanie się nowoczesnych standardów procesu karnego, zasad odpowiedzialności karnej oraz mechanizmów dochodzenia do prawdy.

Kolejnym istotnym punktem wystąpienia była analiza pozycji ustrojowej sędziego na tle Konstytucji RP oraz ustaw ustrojowych. Prelegent wyjaśnił podział sądownictwa w Polsce, wskazując na funkcjonowanie sądownictwa powszechnego, szczególnego i specjalnego. Szczególną uwagę poświęcono również zasadzie dwuinstancyjności postępowania, która zapewnia kontrolę orzeczeń sądowych, oraz mechanizmom kontroli nadzwyczajnej, w tym skardze kasacyjnej i wznowieniu postępowania.
W końcowej części prelekcji Sędzia Rafał Wagnerowski przedstawił proces dojścia do zawodu sędziego w Polsce, omawiając wymagania formalne, aplikację sędziowską oraz procedurę nominacyjną. Podkreślono, że zawód sędziego wiąże się nie tylko z wysokimi kompetencjami prawnymi, ale również z niekwestionowaną etyką zawodową, niezawisłością i odpowiedzialnością społeczną.

W ramach dyskusji z uczestnikami prelegent poruszył również kwestie wyzwań i dylematów etycznych, z jakimi na co dzień mierzą się sędziowie, oraz odpowiedział na pytania dotyczące praktycznych aspektów wykonywania zawodu.

Prelekcja „Zawód sędziego”, poprowadzona przez Sędziego Sądu Okręgowego w Tarnowie Rafała Wagnerowskiego, była wydarzeniem o wysokiej wartości naukowej i praktycznej, ukazując rzeczywistość pracy sędziego karnego oraz kluczowe aspekty procesu karnego.
Spotkanie dostarczyło uczestnikom nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktycznych refleksji na temat wyzwań orzeczniczych w prawie karnym, co stanowiło cenny wkład w naukową debatę na temat roli sędziego w demokratycznym państwie prawa.

**********************************************************************

**********************************************************************
Symulacje rozpraw sądowych jako element praktycznego kształcenia studentów prawa w Akademii Tarnowskiej
Akademia Tarnowska, realizując misję kształcenia studentów w zakresie wiedzy ogólnej i zawodowej, a także rozwijania ich umiejętności praktycznych oraz kompetencji społecznych, stwarza warunki do wszechstronnego przygotowania przyszłych prawników do pracy w zawodzie. W ramach tej koncepcji Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej organizuje inicjatywy umożliwiające studentom zdobywanie doświadczenia praktycznego. Jednym z przykładów tej działalności były symulacje rozpraw karnych, przeprowadzone w marcu 2025 r. na terenie wybranych placówek edukacyjnych w Tarnowie.


W ramach tego przedsięwzięcia studentki II roku prawa, Patrycja Kusion oraz Kinga Kubala, pod opieką mec. Alicji Mól, zaprezentowały swoje umiejętności w trakcie symulowanych postępowań sądowych, które odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. W ramach projektu aktywnie zaangażowano młodzież szkolną, umożliwiając jej odegranie ról procesowych zgodnie z przygotowanym scenariuszem.



Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, zarówno ze strony uczestników, jak i kadry dydaktycznej szkół, przyczyniając się do popularyzacji studiów prawniczych na Akademii Tarnowskiej oraz upowszechnienia wiedzy na temat procedury karnej i roli wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa.





***************************************************************************
Współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju badań naukowych i wymiany akademickiej między Akademią Tarnowską a Krzemieńczuckim Narodowym Uniwersytetem im. Mychajła Ostrogradskiego
W ramach współpracy między Krzemieńczuckim Narodowym Uniwersytetem im. Mychajła Ostrogradskiego (KNU) a Akademią Tarnowską, w dniu 30 grudnia 2024 r. miało miejsce robocze spotkanie dr. Krzysztofa Chmielarza, Kierownika Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej, z dr Aliesią Khrebtovą, przedstawicielką Katedry Podstawowych i Sektorowych Nauk Prawnych KNU. W trakcie tego spotkania przeprowadzono analizę oraz podsumowanie udziału studentów Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej w Х Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Teoretyczne i praktyczne problemy wdrażania norm prawnych”, która odbyła się w dniach 5–7 grudnia 2024 r.

Kolejne robocze spotkanie odbyło się 2 stycznia 2025 r. na Wydziale Administracyjno-Ekonomicznym Akademii Tarnowskiej. W spotkaniu uczestniczyli: Prorektor ds. Nauki i Rozwoju – dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT, Prodziekan Wydziału – mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy, Kierownik Katedry Ekonomii – dr Dorota Koptiew, prof. AT, Kierownik Katedry Prawa – dr Krzysztof Chmielarz oraz dr Aliesia Khrebtova reprezentująca Katedrę Podstawowych i Sektorowych Nauk Prawnych KNU. Podczas rozmów omówiono strategiczne kierunki dalszej współpracy międzyinstytucjonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji oraz udziału studentów i pracowników naukowych Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego w planowanej międzynarodowej konferencji naukowej, która ma się odbyć w semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025. Te działania stanowią istotny element długofalowej strategii intensyfikacji współpracy akademickiej oraz wymiany doświadczeń naukowych.
************************************************************************
Cykl prelekcji Koła Naukowego Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej w grudniu 2024 roku zainaugurowało cykl prelekcji, mających na celu zapoznanie studentów z różnorodnymi profesjami prawniczymi. W ramach wydarzeń odbyły się dwa spotkania. Oba wystąpienia zgromadziły liczne grono studentów zainteresowanych praktycznymi aspektami kariery w dziedzinie prawa.

W dniu 12 grudnia 2024 r. Pan Prokurator Mikołaj Grzesik przedstawił zagadnienia związane z pracą prokuratora.
W dniu 19 grudnia br. Pani Mecenas Katarzyna Witecka przybliżyła specyfikę zawodu adwokata.

Zaproszeni goście, cenieni prawnicy z regionu tarnowskiego, podzielili się swoimi doświadczeniami, omówili etapy drogi zawodowej oraz odpowiadali na pytania uczestników. Takie inicjatywy stanowią dla studentów istotne wsparcie w świadomym wyborze przyszłej ścieżki zawodowej i motywują do dalszego rozwoju.
***************************************************************************
Х Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna „Teoretyczne i praktyczne problemy wdrażania norm prawnych”
Dzięki inicjatywie Kierownika Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej, dr. Krzysztofa Chmielarza, została zainicjowana strategiczna współpraca pomiędzy Krzemieńczuckim Narodowym Uniwersytetem im. Mychajła Ostrogradskiego (KNU) a Akademią Tarnowską. Współpraca ta stanowi istotny element procesu umiędzynarodowienia Akademii Tarnowskiej, sprzyjając wymianie doświadczeń naukowych oraz budowaniu międzynarodowych sieci badawczych.


Pierwszym wyraźnym efektem tej współpracy było uczestnictwo przedstawicieli Akademii Tarnowskiej w Х Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Teoretyczne i praktyczne problemy wdrażania norm prawnych”, która odbyła się w dniach 5–7 grudnia 2024 r. w formule hybrydowej. Konferencja zgromadziła przedstawicieli renomowanych instytucji naukowych z różnych krajów, takich jak Baltic International Academy (Łotwa), Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, University of Windsor (Kanada), Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy, Centralny Ukraiński Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Wołodymyra Wynnyczenki (Ukraina) oraz Centrum Ukraińskiej i Europejskiej Współpracy Naukowej (Ukraina). Wydarzenie to umożliwiło wymianę poglądów, prezentację najnowszych osiągnięć naukowych oraz nawiązanie nowych kontaktów badawczych.


Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej, dr Krzysztof Chmielarz, jako członek Komitetu Programowego Konferencji, wygłosił przemówienie inauguracyjne, skierowane do wszystkich uczestników tego wydarzenia. Podczas sesji plenarnej swoje wystąpienia zaprezentowali także studenci Akademii Tarnowskiej, wyróżniając się zarówno jakością referatów, jak i biegłością w języku angielskim. Wiktor Kornaus, student drugiego roku prawa, przedstawił referat zatytułowany „Implementation of Regulations on Limitations of Citizens’ Rights in States of Extraordinary Emergency – Theory and Practice”. Gabriela Kumorowska, studentka drugiego roku pracy socjalnej (studia drugiego stopnia), wygłosiła referat pt. „The Legal Constructs of Victimization and Stereotyping of Women Subjected to Sexual Violence in Criminal Proceedings”. Patrycja Kusion, studentka drugiego roku prawa, zaprezentowała referat poświęcony analizie „Równość obywateli w świetle Konstytucji Ukrainy i Polski”.


Wystąpienia studentów Akademii Tarnowskiej nie tylko potwierdziły ich wysoki poziom przygotowania merytorycznego i językowego, lecz także podkreśliły skuteczność dydaktyczną uczelni w zakresie kształcenia przyszłych prawników i pracowników socjalnych. Ich referaty zostały pozytywnie odebrane przez uczestników, co znacząco wpłynęło na budowanie prestiżu Akademii Tarnowskiej na międzynarodowym forum naukowym.


Na bazie tej współpracy planowane są kolejne wspólne projekty naukowe, które wzmocnią relacje między Akademią Tarnowską a międzynarodowym środowiskiem akademickim, otwierając nowe perspektywy rozwoju dla obydwu stron.


************************************************************************
Wykład nadkomisarza Jacka Wójcika – Naczelnika Wydziału Prewencji i
Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
W dniu 25 listopada 2024 r. na Akademii Tarnowskiej odbył się wykład nadkomisarza Jacka Wójcika, Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, skierowany do studentów kierunku prawo. Wystąpienie koncentrowało się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem Policji w ramach postępowań dotyczących wykroczeń, ze szczególnym naciskiem na kwestie związane z ruchem drogowym.


Podczas wykładu omówiono fundamentalne zasady postępowania policyjnego w różnych obszarach działania, przedstawiając zarówno ramy prawne, jak i praktyczne aspekty procedur stosowanych przez funkcjonariuszy. Prezentacja miała charakter dydaktyczny, promując wiedzę o metodach działania Policji oraz podkreślając rolę i znaczenie służb mundurowych w systemie bezpieczeństwa publicznego.

Celem inicjatywy było nie tylko wzbogacenie wiedzy studentów w zakresie prawa wykroczeń, ale również zachęcenie ich do rozważenia możliwości kariery zawodowej w Policji. Wykład umożliwił uczestnikom bliższe poznanie specyfiki pracy policjanta, w tym wymagań, obowiązków i wyzwań związanych z pełnieniem tej funkcji. Spotkanie zakończyło się interaktywną sesją pytań i odpowiedzi, podczas której nadkomisarz Jacek Wójcik udzielał wyczerpujących wyjaśnień na pytania studentów, wzbudzając żywe zainteresowanie zgromadzonych słuchaczy.

*******************************************************************************
Udział studentów prawa Akademii Tarnowskiej
w rozprawach Sądu Rodzinnego
jako element praktycznej edukacji prawniczej
W dniu 10 października 2024 r. studenci II roku kierunku prawo na Akademii Tarnowskiej, pod opieką merytoryczną Pani Mecenas Alicji Mól, nauczyciela akademickiego, uczestniczyli jako publiczność w rozprawach Sądu Rejonowego w Tarnowie, Wydział III Rodzinny i Nieletnich, na zaproszenie Pana Sędziego Rafała Serafina. Wydarzenie to, organizowane w ramach przedmiotu „Prawo rodzinne”, stanowi kluczowy komponent edukacyjny, umożliwiający studentom bezpośrednie zaznajomienie się z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości i rolami, jakie pełnią poszczególne profesje prawnicze. Tego rodzaju doświadczenie praktyczne wzmacnia wiedzę nabytą podczas zajęć oraz sprzyja świadomemu wyborowi przyszłej drogi zawodowej.

Po zakończeniu posiedzeń studenci mieli możliwość rozmowy z Panem Sędzią, który odpowiadał na ich pytania, co dodatkowo pogłębiło ich rozumienie specyfiki spraw rodzinnych. Kierownictwo Katedry wyraża głęboką wdzięczność Panu Sędziemu Rafałowi Serafinowi za zaproszenie oraz za dobór spraw, które w wieloaspektowy sposób przybliżyły studentom realia pracy w sądzie rodzinnym, wspierając ich rozwój akademicki i zawodowy.

*******************************************************************************
Akademia Tarnowska uczestniczy w Х Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Teoretyczne i praktyczne problemy wdrażania norm prawnych” w Kremenczuku jako partner wydarzenia zdalnego.
Konferencja, organizowana przez Kremenchuk Mykhailo Ostrohradskyi National University.
Dzięki inicjatywie Kierownika Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej została nawiązana współpraca pomiędzy Kremenchuk Mykhailo Ostrohradskyi National University a Akademią Tarnowską. Pierwszym efektem tej współpracy jest udział Akademii Tarnowskiej w Х Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej pt. „Teoretyczne i praktyczne problemy wdrażania norm prawnych”, która odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2024 roku w Kremenczuku, Ukraina.
Х International scientific-practical conference
THEORETICAL AND PRACTICAL PROBLEMS OF IMPLEMENTATION OF THE LEGAL NORMS
December 5–7, 2024
Kremenchuk, Ukraine



*************************************************************************
Udział kierownictwa Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej w Inauguracyjnej Mszy Świętej na Początek Roku Akademickiego
Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki, która miała miejsce 29 września 2024 r. w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie, zgromadziła przedstawicieli całej społeczności akademickiej, w tym również kierownictwa Katedry Prawa. Uroczystość poprzedził pochód rektorski, który, w pełnym ceremonialnym splendorze, wyruszył z kampusu Akademii Tarnowskiej, symbolizując akademicką jedność oraz przywiązanie do wieloletnich tradycji.
Fot. Tadeusz Koniarz


************************************************************************
Symulacja rozprawy sądowej zorganizowana przez
Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców
W dniu 27 września 2024 r. podczas wydarzenia zorganizowanego w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, Koło Naukowe Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej, pod kierownictwem Pani Mecenas Alicji Mól, zaaranżowało inscenizację procesu karnego, której celem było pogłębienie wiedzy uczestników na temat proceduralnych aspektów postępowania sądowego w sprawach karnych. Symulacja ta, z udziałem wykwalifikowanych prawników, takich jak Pani Klaudia Wąsik – asesor Prokuratury Rejonowej w Tarnowie oraz adwokatów, Pani Katarzyny Witeckiej i Pana Roberta Szpondera, służyła nie tylko wiernemu odtworzeniu przebiegu postępowania, lecz także umożliwiła obserwatorom zrozumienie subtelności ról poszczególnych uczestników procesu sądowego.
W szczególności, symulacja miała na celu przybliżenie uczestnikom zasad formalizmu procesowego, z uwzględnieniem tak fundamentalnych reguł, jak sposób zwracania się do sądu ("Wysoki Sądzie") oraz norm zachowania na sali rozpraw, co zostało skrupulatnie przedstawione przez członka Koła Naukowego, Pana Mateusza Dyję. Ponadto, dzięki aktywnemu udziałowi profesjonalistów, uczestnicy mieli możliwość obserwowania złożoności roli prokuratora oraz obrońców w procesie, co znacząco wzbogaciło ich percepcję na temat dualizmu stron postępowania.

Wydarzenie to miało na celu nie tylko dydaktyczne zrozumienie skomplikowanej struktury procesu karnego, lecz również miało walor praktyczno-eksperymentalny, umożliwiając uczestnikom bezpośrednią konfrontację z normatywnymi wymaganiami i dynamiką pracy sądu.









Kierownictwo Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej pragnie wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację symulacji rozprawy karnej podczas Małopolskiej Nocy Naukowców. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do członków Koła Naukowego Katedry Prawa za ich zaangażowanie, profesjonalizm oraz wzorowe przygotowanie całego wydarzenia, które przyczyniło się do popularyzacji wiedzy prawniczej wśród uczestników.
Nie sposób również pominąć Pani Mecenas Alicji Mól, opiekuna Koła Naukowego, której wsparcie merytoryczne i organizacyjne było kluczowe dla sukcesu symulacji. Dzięki jej zaangażowaniu i mentorskiej roli, studenci mogli praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę, a całość wydarzenia przebiegła na najwyższym poziomie.
Szczególne podziękowania składamy także Pani Klaudii Wąsik, asesorowi Prokuratury Rejonowej w Tarnowie, oraz adwokatom, Pani Mecenas Katarzynie Witeckiej i Panu Mecenasowi Robertowi Szponderowi, których profesjonalne podejście i udział w symulacji dodały wydarzeniu autentyzmu, wzbogacając doświadczenie uczestników. Dzięki Państwa obecności, symulacja rozprawy karnej stała się wyjątkową okazją do poznania realiów procesu sądowego.
**********************************************************************

******************************************************
Konferencja Koła Naukowego Katedry Prawa

W dniu 24 maja 2024 r. w Akademii Tarnowskiej odbyła się Konferencja Koła Naukowego Katedry Prawa, w ramach której został przeprowadzony konkurs referatów.
Prezentacje studentów oceniało jury, w następującym składzie:
Pan dr inż. Jarosław Mikołajczyk, prof. Uczelni Przewodniczący jury – Dziekan Wydziału Administracyjno – Ekonomicznego
Prof. dr hab. Piotr Dobosz – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pan dr Krzysztof Chmielarz – Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
Dziekan Krakowskiej Izby Adwokackiej Pan Mecenas Aleksander Gut wyznaczył jako członka jury reprezentanta Rady Adwokackiej w Krakowie Pana Mecenasa Roberta Piekarczyka
Każdy ze studentów zgłaszających swój referat na konkurs otrzymał nagrodę w postaci bonu podarunkowego do sieci sklepów Empik, zaś jury wyłoniło trzech studentów, którzy zdobyli następujące miejsca na podium:
1 miejsce Wiktor Kornaus,
2 miejsce Dominika Stachowska,
3 miejsce Gabriela Kumorowska.
Wymogi przygotowania artykułu pokonferencyjnego w monografii prawniczej
*****************************************************************************************
W dniach 19-21 maja 2024 r. z inicjatywy Dr hab. Anny Kościółek, Prof. Uczelni odbyła się wizyta zagraniczna pracowników naukowych Akademii Tarnowskiej, w trakcie której doszło do podpisania listów intencyjnych pomiędzy Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Oradei a Katedrą Prawa Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akademii Tarnowskiej oraz pomiędzy Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu w Oradei a Katedrą Ekonomii Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akademii Tarnowskiej.
Zawarte porozumienia dotyczą: wymiany pracowników i studentów oraz materiałów naukowych i publikacji informacyjnych, wspólnych spotkań naukowych, a także rozwoju wspólnych projektów badawczych.
Akademię Tarnowską na Uniwersytecie w Oradei reprezentowali: Mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy Prodziekan Wydziału; Dr Krzysztof Chmielarz Kierownik Katedry Prawa; Dr Dorota Koptiew, Prof. Uczelni Z-ca Kierownika Katedry Ekonomii oraz Dr hab. Anna Kościółek, Prof. Uczelni.
List intencyjny zawarł Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Oradei Dr Cristian Dumitru Mihes z Kierownikiem Katedry Prawa Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akadami Tarnowskiej Dr. Krzysztofem Chmielarzem.



************************************************************************
**************************************************************************************
W dniu 20 grudnia 2023 r. członkowie Koła Naukowego Katedry Prawa wraz z Opiekunem Koła Panią mecenas mgr Alicją Mól, wizytowali Sejm RP oraz centralę PZU w Warszawie.

***************************************************
W dniu 26 lutego 2024 r. w
Sądzie Okręgowym
w Tarnowie odbyła się studencka debata
– członków Koła Naukowego Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
na temat: „Kara śmierci
– powracający problem”.

***********************************
Dni Otwarte Akademii Tarnowskiej
W ramach Dni Otwartych Akademii Tarnowskiej, Koło Naukowe Katedry Prawa pod opieką Pani mecenas mgr Alicji Mól, przygotowało dla młodzieży odwiedzającej uczelnię – Quizlet o prawie oraz Symulację rozprawy karnej.


******************************************************************************************************
Spotkanie Koła Naukowego Katedry Prawa z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego
W dniu 16 maja 2023 r. odbyła się LV Sesja Rady Powiatu Tarnowskiego, w której uczestniczyli członkowie Koła Naukowego Katedry Prawa.

Studenckie Koło Naukowe Katedry Prawa
Opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Katedry Prawa od 2 października 2023 r. jest Pani
adwokat Alicja Mól.
***************************************************************
W dniu 2 stycznia 2023 r. pod nr 1/2023 Studenckie Koło Naukowe Katedry Prawa (KNKP) zostało wpisane do rejestru uczelnianych organizacji studenckich ANS w Tarnowie.
Opiekun Koła w roku akademickim 2022/2023
Dr Krzysztof Chmielarz
przeprowadzony Konkurs referatów studentów Akademii Tarnowskie