Katedra Elektrotechniki Wydziału Politechnicznego PWSZ w Tarnowie przeprowadziła ostatnio naukowe warsztaty weekendowe w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II – komponentu zawodowego Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Wzięli w nich udział uczniowie dwóch małopolskich szkół: Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej.

Tematyka zajęć dotyczyła programowania sterowników PLC w kontekście wykorzystania ich w aplikacjach automatyki domowej i w liniach produkcyjnych. Już w pierwszym dniu zajęć uczestnicy zaprojektowali m.in. centralkę alarmową przy użyciu LOGO! Siemens z przeprowadzeniem testów jej działania, następnie zajęli się termostatem utrzymując temperaturę na zadanym poziomie, wykorzystywali też  czujnik światła i stosowali go w systemach automatyki budynkowej.

Drugi dzień był ukierunkowany na  budowę wirtualnych linii przemysłowych w dedykowanym środowisku programistycznym oraz ich sterowanie. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz koszulkę, a najlepsi dodatkowo plecak i kubek.

Naukowe warsztaty weekendowe stanowią, obok zajęć online i naukowych warsztatów letnich, ofertę programową obszaru zawodowego elektryczno-elektronicznego, który koordynuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. W projekcie uczestniczy 15 małopolskich szkół, których uczniowie uczestniczą w zajęciach online w dwóch blokach tematycznych: Programowanie mikrokontrolerów Arduino i Programowanie sterowników PLC LOGO Siemens.

Za dwa tygodnie gościć będziemy uczniów z Dąbrowy Tarnowskiej i Nowego Sącza.

 

Wróć do góry