We wtorek, 6 czerwca 2023 r. w Akademii Tarnowskiej odbędą się dwie bardzo ciekawe imprezy, których nadrzędnym celem jest wspieranie synergii pomiędzy przedstawicielami świata nauki, gospodarki, biznesu oraz otoczenia społeczno-instytucjonalnego Uczelni. Chronologicznie pierwszą będą II targi innowacji ITar, a drugą – II Forum Nauka-Gospodarka-Biznes.

Targi ITar stanowią kontynuację idei rozpoczętej przed rokiem. – Pierwsza edycja ITaru spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i sporym zainteresowaniem ze strony wystawców i zwiedzających, dlatego kontynuujemy to działanie i zapraszamy na drugą odsłonę – wyjaśnia dr hab. Rafał Kurczab, Prorektor AT ds. Nauki i Rozwoju. – Mamy już wiele zgłoszeń ciekawych innowacji, wydaje mi się, że ich liczba będzie wyższa niż przed rokiem – dodaje prof. Kurczab.

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 w holu Budynku E, gdzie zlokalizowane będą stoiska targowe. – Głównym celem naszej imprezy jest spojenie sfery naukowej z podmiotami gospodarczymi oraz nawiązywanie nowych możliwości współpracy. Dlatego w trakcie Targów zaplanowano wiele możliwości zaprezentowania swoich produktów oraz wynalazków przez firmy oraz naukowców – wyjaśnia dr Michał Kisilewicz, szef Centrum Transferu Technologii AT.

Formuła targów zakłada także możliwość prezentacji oraz wykładów. Dla wystawców dostępna będzie przestrzeń wystawiennicza oraz przestrzeń obejmująca możliwe pokazy dynamiczne. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone specjalnymi statuetkami.

Wynalazki i innowacje będą oceniane w następujących kategoriach:

• zdrowie, medycyna, rehabilitacja;
  • innowacje społeczne;
  • eko i bio-ekologia, biotechnologia;
  • technika;
  • IT;
  • design.

Impreza odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023, początek o godz. 10.00 Więcej informacji na stronie itar.anstar.edu.pl.

Kilkadziesiąt minut po zakończeniu Targów (o godz. 15.45) w Auli im. Jana Szczepanika (budynek C) rozpocznie się II Forum Nauka-Gospodarka-Biznes. Wezmą w nim udział przedstawiciele świata akademickiego oraz przedsiębiorcy i reprezentanci wielu instytucji z Tarnowa i regionu. Celem spotkania jest wypracowanie satysfakcjonujących modeli współpracy Uczelni z jej najbliższym otoczeniem.

Akademia odgrywa ważną rolę we wspieraniu rozwoju lokalnej i ponadlokalnej gospodarki, w dostarczaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników dla dynamicznie zmieniających się przedsiębiorstw, szeroko rozumianego biznesu, czy organizacji i instytucji samorządowych. Forum jest idealnym miejscem aby się spotkać i o wszystkim podyskutować – tłumaczy Rektor AT, dr hab. Małgorzata Kołpa.

Plan Forum zakłada trzy panele eksperckie: „Gospodarka w obliczu światowego kryzysu”, „Znaczenie kształcenia dla rozwoju lokalnego” , „Synergia nauki i biznesu – perspektywy rozwoju”.

– Wezmą w nich udział zarówno nasi naukowcy i dydaktycy, jak i osoby zajmujące się zawodowo „spinaniem” świata akademickiego i biznesu. Ich partnerami w dyskusji będą przedstawiciele największych zakładów regionu, reprezentanci mniejszych przedsiębiorstw rozwijających się dynamicznie w branżach nowych technologii, a także samorządowcy, pracownicy administracji państwowej, czy innych instytucji – wyjaśnia jedna z pomysłodawczyń Forum, mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy, Prodziekan Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego AT.

Zapraszam wszystkich do dialogu i dyskusji. Tylko w ten sposób możemy wykrzesać synergię nauki i otoczenia gospodarczego; zrobić coś dobrego i ważnego dla Tarnowa i regionu – kończy Rektor Kołpa.

PROGRAM FORUM

• 15.45 – przywitanie gości
  • 15.50 – wystąpienie JM Rektor AT w Tarnowie dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni

Panel I „Gospodarka w obliczu światowego kryzysu” (16.00-16.30)

• Roman Ciepiela – Prezydent Miasta Tarnowa
  • prof. dr hab. inż. Czesław Nowak – AT w Tarnowie
  • dr Grzegorz Kądzielawski – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
  • Tadeusz Rzońca – Prezes Zarządu Centrum Kapitałowe Sp. z o.o.
  • Robert Pacana – Członek Zarządu Spółki Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.

Panel II – „Znaczenie kształcenia dla rozwoju lokalnego” (16.30-17.00)

• Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
  • Bogumiła Porębska – Zastępca Prezydenta Tarnowa ds. Edukacji i Sportu
  • dr Tomasz Kozioł – Prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie
  • Lucyna Krzemińska – Kierownik Biura Karier, Projektów i Współpracy AT w Tarnowie
  • Marek Mielak – Geronimo – Współwłaściciel Przychodni Leczenia Narządu Ruchu Geronimo

Panel III – „Synergia nauki i biznesu – perspektywy rozwoju” (17.00-17.30)

• dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju AT w Tarnowie
  • dr inż. Michał Kisielewicz – Specjalista ds. Badań Naukowych – Centrum Transferu Technologii AT w Tarnowie
  • dr Tomasz Węsierski – Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A.
  • Paweł Motyka – Kierownik Działu Badań i Rozwoju Firmy Certech
  • Jaku Słowik – Prezes Fundacji „Zielona przystań”
  • Szymon Pitek – popularyzator nauki, projektant przestrzeni edukacyjnej

Godz. 17.30 – rozmowy kuluarowe