Zarówno żeńska, jak i męska reprezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w futsalu awansowała do finału krajowego Akademickich Mistrzostw Polski. Prawo gry o medale zespoły wywalczyły w półfinałach rozegranych w Krakowie i Lublinie.

Dłuższą drogę do turnieju finałowego, który zostanie zorganizowany w dniach 21-24 lutego w Opolu, mieli studenci. O prawo gry w półfinałach AMP musieli walczyć na szczeblu rozgrywek regionalnych, czyli w rywalizacji sportowej małopolskich szkół wyższych zwanej Akademickimi Mistrzostwami Małopolski. Tarnowianie zajęli w nich 6. miejsce, premiowane awansem do półfinału strefy C.

W Lublinie studenci grali jak z nut. Najpierw pokonali wszystkich rywali w fazie grupowej (UJ Kraków i AWF Kraków, które w rozgrywkach małopolskich uplasowały się wyżej), a potem – już w ćwierćfinale pokonali reprezentację Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc.

Przegrali co prawda półfinał z zespołem UMCS Lublin, a w meczu o brąz ulegli reprezentacji UEK Kraków, ale 4. miejsce również było premiowane awansem do finału krajowego.

Droga studentek do finału była krótsza, gdyż panie nie musiały o prawo gry w turnieju półfinałowym walczyć w rozgrywkach środowiskowych.

Nie oznacza to, że zadanie było łatwe. Kluczem do sukcesu podczas turnieju półfinałowego rozegranego w Krakowie okazało się zajęcie drugiego miejsca w fazie grupowej. Tarnowianki wygrały mecze z Uniwersytetem Opolskim, UMCS Lublin oraz Uniwersytetem Wrocławskim, przegrały jedynie z ekipą PWSZ Wałbrzych.

Podopieczne trenera Krzysztofa Tomalskiego były bardzo blisko finału, ale w decydującym meczu przegrały z Politechniką Śląska Gliwic po serii rzutów karnych.

Wcześniejsze zwycięstwo z UEK Kraków pozwoliło im jednak na zajęcie premiowanego awansem do finału AMP 5. miejsca.

– Bardzo cieszymy się z awansu obu zespołów do finałów AMP. Futsal to dyscyplina, której poziom w sporcie akademickim jest niezwykle wysoki, a o punkty i medale rywalizuje największa – w porównaniu do innych dyscyplin drużynowych – liczba uczelni. Awans do finałów to bardzo duży sukces – mówi trener tarnowskich zespołów.

– Co szczególnie warte podkreślenia, oba zespoły zrealizowały założenia taktyczne i zaprezentowały wysoką jakość gry oraz odporność psychiczną. Myślę tutaj szczególnie o dziewczętach, które po bardzo wysokiej porażce z ekstraligowym zespołem z Wałbrzycha (11:0 – red.) potrafiły „oczyścić głowy” utrzymując wysoki poziom motywacji i stylu gry – kończy zadowolony szkoleniowiec.

Na koniec warto wspomnieć o sukcesach indywidualnych. Paulina Wałaszek została bowiem wybrana do drużyny turnieju półfinałowego, a królem strzelców w Lublinie został Tomasz Gałka.

Skład drużyny studentek: Katarzyna Białoszewska, Patrycja Bodnar, Marta Chmioła, Aleksandra Chrabąszcz, Gabriela Czabańska, Agnieszka Derus, Dominika Drąg, Izabela Gawron, Gabriela Gębica, Aleksandra Hynek, Joanna Jasiak, Paulina Kozioł, Aneta Musiał

Skład drużyny studentów: Kacper Ziółkowski, Jakub Baran, Łukasz Noga, Tomasz Gałka, Arkadiusz Goryczka, Michał Boruch, Jakub Szymański, Mateusz Michoń, Patryk Mróz, Jakub Płaczek, Norbert Stachura, Kamil Tyrka.

Trener: mgr Krzysztof Tomalski, kierownik drużyny podczas półfinału AMP w futsalu mężczyzn: dr Marcin Krawczyk.

 

Galeria z turnieju półfinałowego AMP w futsalu mężczyzn
(dzięki uprzejmości Organizatora)

Galeria z rozgrywek Akademickich Mistrzostw Małopolski,
mecz AZS PWSZ Tarnów – AZS UJ Kraków

 

Wróć do góry