Michał Marek, absolwent kierunku Chemia Akademii Tarnowskiej, zdobył nagrodę w VI edycji konkursu „Kadry Przyszłości – Kadry dla Przemysłu” w kategorii prac licencjackich. Promotorem pracy „Opracowanie algorytmu ilościowej zależności pomiędzy strukturą chemiczną a właściwościami chemicznymi QSPR do predykcji parametru ekotoksyczności związków chemicznych” był dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT.
Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni, których rektorzy zrzeszeni są w Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ) oraz Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE). Jego organizatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.
„Każdego roku tematyka prac jest dostosowywana do aktualnej problematyki i zmian zachodzących w polskiej gospodarce. Konkurs ten jest też wyrazem zaangażowania ARP S.A. w rozwój gospodarki opartej na wiedzy i współpracy pomiędzy światem nauki i biznesu, a jego celem jest promocja potencjalnych pracowników dla Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i jej oddziałów, oraz spółek z Grupy ARP.” – czytamy w informacji na stronie ARP.
– To już druga w tym tygodniu bardzo dobra informacja dotycząca sukcesów naszych absolwentów. Serdecznie gratuluję zarówno Panu Michałowi, jak i jego promotorowi. Ta nagroda to najlepszy dowód tego, jak wielką wagę przykładamy w Akademii tarnowskiej do jakości kształcenia i pracy ze studentami. Takie nagrody cieszą mnie najbardziej – mówi Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT.
– Nowoczesna gospodarka potrzebuje pracowników wyposażonych w cenne umiejętności, takie jak programowanie, analiza danych, czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach przedsiębiorstw. Zachodzi pilna potrzeba zasilania utalentowanymi kadrami innowacyjnych firm i start-up’ów. Polska może zaoferować na miejscu świetnie wykwalifikowanych pracowników np. dla firm technologicznych, co jest często zachętą dla zagranicznych inwestorów. Warto podkreślić, że obecnie kluczowe dla gospodarki opartej na danych są jnfrastruktura cyfrowa, cyberbezpieczeństwo, rozwój 5G i systemów internetu rzeczy, przy jednoczesnym wzmacnianiu systemów ochrony przed cyberzagrożeniami. To mnóstwo nowej technologii, którą musi ktoś rozumieć, aby wykorzystywać ją w sposób optymalny – powiedział Prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski.
Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace w trzech kategoriach: praca licencjacka, praca inżynierska i praca magisterska, które poruszały problematykę z obszarów sztucznej inteligencji i kompetencji dla cyfrowego przemysłu, wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem branży przemysłowej, inwestycji i finansowania w sektorze przemysłowym, w tym dotyczących offshore, wodoru i energetyki jądrowej.
– Serdecznie gratuluję Panu Michałowi, bo udowodnił, że nawet w niewielkim ośrodku z dużymi aspiracjami naukowymi można aktywnie wspierać rozwój polskiej gospodarki. Mnie osobiście cieszy także i to, że Pan Michał w swojej pracy wykorzystał narzędzia sztucznej inteligencji. To warte podkreślenia i docenienia – dodaje dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT.
Oprócz autorów prac nagrody otrzymali również ich promotorzy. Prezes Michał Dąbrowski w swoim wystąpieniu podziękował pracownikom naukowym i podkreślił, jak ważna jest rola autorytetu i doświadczenia w procesie kształcenia akademickiego. To promotorzy wskazują kluczowe źródła w danym temacie, jak również nadają ostateczny kształt końcowego materiału.
Patronat Honorowy nad konkursem objęły: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Bibliotece ARP S.A. w Warszawie.
Podczas uroczystości odbył się panel dyskusyjny „Kadry i edukacja w dobie transformacji przemysłowej”, w którym udział wzięli: Katarzyna Chojecka, doktor nauk prawnych, dyrektor ds. relacji rządowych dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej CISCO, Monika Gawlik, dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych Ministerstwa Aktywów Państwowych, Dr hab. Michał Domagała, prof. Uczelni – Dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.
Podczas panelu przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz instytucji państwowych omówili aktualne wyzwania związane z kształceniem zawodowym w Polsce oraz potrzebami przemysłu w tym zakresie.