Praktyka zawodowa jest nieodłącznym elementem studiów o profilu praktycznym. Studenci ochrony środowiska odbywają dwie trzymiesięczne praktyki, które realizowane są w IV (maj-lipiec) i VI (kwiecień-czerwiec) semestrze. Warto zaznaczyć, że kierownictwo kierunku w kwestii organizacji praktyk współpracuje z kilkudziesięcioma jednostkami i instytucjami dzięki czemu rokrocznie dysponuje ponad dwukrotnie większą liczbą miejsc niż liczba studentów.
Z uwagi na to, że w tym roku praktykę odbywali studenci specjalności Ochrona przyrody i monitoring środowiska główne jednostki w których studenci odbywali praktykę to: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska, Centralne Laboratorium Badawcze), Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także Urzędy Miast i Gmin. Zainteresowaniem cieszył się również Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Ważnym elementem wszystkich tegorocznych praktyk był udział naszych studentów w licznych wyjazdach terenowych podczas których (w zależności od wybranej przez siebie jednostki) dokonywani poboru próbek; oględzin szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową – szkody bobrowe; wizji terenowych w sprawie usunięcia drzew; wizji terenowych WZ w sprawie uzgodnienia warunków zabudowy; kontroli warunków utrzymywania psów na posesjach oraz zwierząt gospodarskich; wizji w terenie w związku z nielegalnym gromadzeniem odpadów; przeglądy ujęć wody.
Listę jednostek i instytucji z którymi Katedra Ochrony Środowiska nawiązała współpracę znajduje się na stronie