Dwa srebrne medale z Akademickich Mistrzostw Polski przywieźli reprezentanci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Pierwszy zdobyła Barbara Szumlańska, a drugi Marcin Dzieński, który w ostatni weekend rozpoczął rywalizację w pierwszej edycji tegorocznego cyklu Pucharu Świata.

W Katowicach i Sosnowcu rywalizowało 130 kobiet i 190 mężczyzn. O medale walczyli w trzech konkurencjach: boulderingu, wspinaczce na trudność oraz wspinaczce na czas.

Tarnowscy żacy, specjalizujący się we wspinaczce na czas, nie odegrali większej roli w zmaganiach podczas dwóch pierwszych dni mistrzostw. Zbierali jednak punkty do klasyfikacji końcowej. Tradycyjnie liczyli na zdobycz medalową podczas ostatniego dnia rywalizacji.

Do finałów zawodów na czas awansowali Barbara Szumlańska oraz Marcin Dzieński (oboje z trzecim czasem), a także debiutujący w AMPach Filip Pociecha (piętnasty po eliminacjach). W fazie finałowej rywalizacji pań startuje tylko osiem zawodniczek, awans do czwórki był więc dla Basi Szumlańskiej formalnością, ponieważ na starcie nie stawiła się jej pierwsza rywalka – Katarzyna Ekwińska, podwójna mistrzyni w boulderingu i wspinaczce na trudność. Marcin Dzieński łatwo rozprawił się w pierwszym biegu pucharowym z Michałem Kulpińskim z SGH Warszawa (srebrny medalista zawodów na trudność). Filip Pociecha uległ w swoim pojedynku Hubertowi Przytule z Lublina (drugi czas eliminacji), ale dzięki świetnemu startowi ostatecznie został sklasyfikowany na 11. pozycji. To samo miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła kolejna reprezentantka PWSZ – Ewelina Nytko.

Szanse walki o medale miało więc już tylko dwoje studentów tarnowskiej PWSZ. Barbara Szumlańska pewnie pokonała Izabelę Janis, wychowankę tarnowskiego Pałacu Młodzieży reprezentującą AGH Kraków, a Marcin Dzieński wygrał swoje dwa kolejne biegi co oznaczało, że po raz pierwszy w historii zmagań akademickich na czas szansę walki o tytuł mistrzowski będą mieli tarnowscy akademicy!

Niestety, oboje przegrali swoje pojedynki i musieli zadowolić się tytułami wicemistrzowskimi. Basia uległa doświadczonej Patrycji Chudziak z Lublina, a Marcin o trzy dziesiętne sekundy przegrał z Mikołajem Wróblewskim (UEK Kraków).
Ostatecznie studentki tarnowskiej PWSZ zostały sklasyfikowane na 14 pozycji w klasyfikacji generalnej, a studenci ma 16.

Barbara Szumlańska przegrałam walkę o złoto, ale bardzo się cieszę z tytułu wicemistrzowskiego. W zeszłym roku zdobyłam brąz, w tym srebro. Zaprocentowały doświadczenia z lat ubiegłych. Akademickie Mistrzostwa Polski to specyficzne zawody – wymagają koncentracji na najwyższym poziomie i to od samych eliminacji. Każdy z biegów jest ważny i nie zostawia miejsca na margines błędu.

Wojciech Nowak – Prezes AZS PWSZ Tarnów i kierownik sekcji wspinaczki sportowej – wróciliśmy z mistrzostw z dwoma medalami i to jest fantastyczny wynik. Troje naszych reprezentantów awansowało do finałów na czas, co przełożyło się na dwie szansy walki o złoto i ostatecznie dwa tytuły wicemistrzowskie. Wielokrotnie mówiłem, że trudniej jest zdobyć tytuł akademickiego mistrza Polski niż mistrza Polski seniorów i kolejny raz ta zasada się potwierdziła. Ale nikt z nas nie wybrzydza. Dwóch medali w klasyfikacji generalnej nie przywozi się często. Gratuluję Basi i Marcinowi, ale również pozostałej części ekipy, która ciężko pracowała na punkty w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie oprócz medali możemy pochwalić się wywalczeniem aż 110 punktów do klasyfikacji końcowej AMP.

Reprezentacja startowała w składzie:
Ewelina Nytko, Joanna Sikora, Barbara Szumlańska, Artur Czapla, Marcin Dzieński, Filip Pociecha, Tomasz Urban, Marek Wójcik, Przemysław Zielonka, Marcin Bibro (trener), Wojciech Nowak (kierownik).

Wróć do góry