Władze niemal wszystkich, 33 wyższych szkół zawodowych w Polsce wzięły udział w uroczystym posiedzeniu Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych zorganizowanym z okazji 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

W spotkaniu w Sali Lustrzanej, poza obecnymi Rektorami polskich PWSZ, wzięli udział także ich poprzednicy, prof. Maurizio Fermeglia, Rektor Università degli Studi di Trieste, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Marcin Rusicki, Przewodniczący Forum Studenckiego oraz przedstawiciele samorządu studenckiego PWSZ w Tarnowie.

Spotkanie otworzyła JM Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. inż. Jadwiga Laska. – Witam serdecznie w pięknym Tarnowie, w mieście, w którym 20 lat temu rozpoczęła się historia polskich wyższych szkół zawodowych. Dzisiejsze spotkanie ma charakter wspomnieniowy, zachęcam Państwa do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi minionych dwóch dekad mówiła.

Historię i czasy współczesne Tarnowa przybliżył gościom gospodarz miasta, Roman Ciepiela. Pamiętam, jak ponad dwie dekady temu usłyszałem od jednego z rektorów z Krakowa, że pomysł tworzenia uczelni w Tarnowie nie ma szans powodzenia. Na szczęście wspomniany rektor się mylił, a my trafiliśmy na śp. prof. Aleksandra Koja, który „zapalił się” do naszego pomysłu, oddelegował do jego realizacji prof. Adama Juszkiewicza i… jakoś poszło – wspominał prezydent Tarnowa.

Gratuluję tarnowianom i Tarnowowi niezwykłego rozwoju, jaki stał się udziałem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Dziś będziemy wspominać początki wyższego szkolnictwa zawodowego w naszym kraju, ale także podpatrywać i pytać o to, jak funkcjonuje najstarsza w Polsce tego typu uczelnia. Cieszę się, że w Tarnowie tak skutecznie udaje się współpracować środowisku akademickiemu z samorządem: miastem i powiatem. Tylko wtedy uczelnie mogą się bowiem rozwijać – powiedział prof. Witold Stankowski, Przewodniczący Konferencji Rektorów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Mimo że spotkanie nie miało charakteru roboczego, prof. Stankowski przekazał zebranym bardzo dobre wieści dotyczące bieżącej działalności wyższych szkół zawodowych, a konkretnie przyszłości kierunków pedagogicznych po spodziewanym wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0. – Nie ma żadnego zagrożenia! Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe nadal będą mogły kształcić na tych kierunkach – zapewnił.

W dalszej części spotkania goście chętnie dzielili się wspomnieniami. – Pracowaliśmy wtedy niezwykle ciężko. Nie mieliśmy struktury, nie mieliśmy nawet pieczątek, a pierwsze miesiące kadra dydaktyczna pracowała za darmo, za moje „dziękuję”. Inaczej być nie mogło, bo pamiętajmy, że zostaliśmy powołani do życia 1 lipca, a rok akademicki rozpoczęliśmy 15 października. Ale udało się, a w pierwszym roku istnienia naukę rozpoczęło w Tarnowie 511 studentów na ośmiu specjalizacjach wspominał prof. Adam Juszkiewicz, pierwszy Rektor PWSZ w Tarnowie.

Spotkanie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Wyższych stanowiło jeden z elementów obchodów 20-lecia PWSZ w Tarnowie.

 

Wróć do góry