2015.11.derus azs amp_012To była sportowa uroczystość w blasku medali oraz fleszów. JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, dr hab. inż Jadwiga Laska, prof. PWSZ wręczyła dziś specjalną nagrodę Michałowi Derusowi – lekkoatletycznemu mistrzowi świata w biegu na 100m osób niepełnosprawnych. Sportowcy akademiccy „odwdzięczyli się” przekazując władzom Uczelni puchar, medal oraz dyplom za zajęcie II miejsca w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych Akademickich Mistrzostw Polski 2015.

Bohaterem dnia był bez wątpienia Michał Derus. Student PWSZ, zawodnik Klubu Uczelnianego AZS zdobył kilka dni temu dwa medale (srebrny i złoty) podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w Katarze.

Na najwyższym stopniu podium Michał Derus stanął wygrywając bieg na 100m, „srebro” zdobył w biegu na 200m. Powtórzył tym samym wynik osiągnięty dwa lata temu podczas mistrzostw świata w Lyonie.

Władze Uczelni przekazały na ręce Mistrza okolicznościowy dyplom oraz nagrodę rzeczową. Rektor Jadwiga Laska podkreślała, że Michał jest wspaniałym przykładem pokonywania barier, a osiągane przez niego wyniki promują w świecie nie tylko tarnowską PWSZ, ale także Tarnów i Polskę. Wręczając nagrodę nie zapomniała również o trenerze Michała, doktorze Piotrze Kuczku, który jest współautorem sukcesów tarnowianina.

Lekkoatleta – już po uroczystości – odpowiadał na pytania przedstawicieli tarnowskich mediów. Poniżej pełny zapis wywiadu.

Spotkanie z Michałem Derusem, było również okazją do przekazania przez przedstawicieli Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie pucharu oraz dyplomu za zajęcie przez tarnowską uczelnię II miejsca w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych w ramach startów podczas Akademickich Mistrzostw Polski 2015. Nagrodę na ręce JM Rektor dr hab. inż. Jadwigi Laski, prof. PWSZ oraz Prorektor ds. studenckich i dydaktyki dr Małgorzaty Martowicz i Prorektor ds. współpracy i rozwoju dr Małgorzaty Kołpy przekazali Prezes KU AZS PWSZ w Tarnowie Jan Salamon, Wiceprezes ds. organizacyjnych Przemysław Markowicz oraz Sekretarz Klubu Wojciech Nowak.

Mówi Jan Salamon.

Po rocznej przerwie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie wróciła na podium Akademickich Mistrzostw Polski, po raz pierwszy w historii tarnowscy akademicy zajęli 2. miejsce w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych zdobywając 2015.11.derus azs amp_004841,5 p. Tarnowskich żaków wyprzedziła jedynie PWSZ z Leszna (1077,5 p.), na miejscu trzecim uplasowała się uczelnia z Nysy (832,5 p.). Sklasyfikowano łącznie 31 szkół w tym typie. W klasyfikacji generalnej tarnowska PWSZ na 156 szkół wyższych biorących udział w rywalizacji sportowej, zajęła miejsce 38. co również jest wynikiem najlepszym w historii dotychczasowych startów.

Tarnowscy studenci wystartowali łącznie w 23 konkurencjach. Co ciekawe tarnowianie zdobyli średnio, w przeliczeniu na jedną konkurencję, 36,5 p. Ich rywale z Leszna zdobyli ich 33,6 (start w 32 konkurencjach), a żacy z Nysy 36,1 p (23 konkurencje).

Największym sukcesem tarnowskich studentów, trenujących na co dzień w sekcjach sportowych AZS PWSZ Tarnów, był z pewnością srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski zdobyty przez Marcina Dzieńskiego we wspinaczce sportowej na czas. Medale w klasyfikacji typów uczelni zdobyli również biegacze przełajowi, lekkoatleci i siatkarki. Największą zdobyczą punktową mogą poszczycić się piłkarze ręczni – zdobyli 59 punktów, jednocześnie zapewniając Uczelni miejsce na drugim stopniu podium AMP w klasyfikacji końcowej!

Ostateczna klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Polski 2014/2015

Wyższe szkoły zawodowe:

1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Leszno
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Tarnów
3. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Nysa

Klasyfikacja ogólna (łącznie sklasyfikowano 156 uczelni wyższych):

1. Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Gdańska
24. AWF Kraków
28. PWSZ Leszno
38. PWSZ Tarnów
39. PWSZ Nysa
85. PWSZ Nowy Sącz

Wróć do góry