Od 1 do 14 lutego 2025 potrwa rekrutacja zimowa na studia II stopnia na kierunku technologia chemiczna. Konieczność przeprowadzenia zimowego naboru wynika ze specyfiki studiów na tym kierunku. Nabór odbędzie się na normalnych zasadach z wykorzystaniem systemu Elektronicznej Rejestracji Kandydatów. Wyniki rekrutacji poznamy 18 lutego, a zapisy dla kandydatów przyjętych zaplanowano na 19 lutego.
Technologia chemiczna to kierunek studiów dla osób posiadających tytuł zawodowy inżyniera lub licencjata uzyskany w ramach studiów I stopnia na kierunkach takich jak: chemia, inżyniera materiałowa lub pokrewnych. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera, co oznacza, że kończący kierunek chemia z tytułem licencjata, dostaną szansę zdobycia aż dwóch tytułów – inżyniera i magistra.
Studia na kierunku technologia chemiczna trwają 3 lub 4 semestry – w zależności od ukończonych studiów I stopnia. Dla studentów posiadających tytuł zawodowy licencjata, rozpoczęły się już w październiku i potrwają 4 semestry. Dla posiadających tytuł inżyniera, studia rozpoczną się w lutym i potrwają 3 semestry. To właśnie inżynierowie będą mogli rekrutować się w naborze zimowym.
Program studiów na kierunku technologia chemiczna oparto na nowoczesnych formach kształcenia łączących multimedialne wykłady teoretyczne z praktycznym zdobywaniem wiedzy w ramach zajęć laboratoryjnych, podczas których studenci mogą rozwijać umiejętności eksperymentatorskie, realizować własne pomysły i projekty.
Studenci uczestniczą również w zajęciach rozwijających zdolności pozwalające na założenie własnej firmy, przedsięwzięcia biznesowego. Doskonalą posługiwanie się językami obcymi w ramach lektoratów, w tym słownictwo specjalistyczne, poznają uwarunkowania prawne dotyczące opracowania i wdrażania nowych technologii, a także posługiwanie się nowoczesnymi technikami informatycznymi, dzięki czemu mogą sprostać wyzwaniom współczesnej Europy i świata, który ulega coraz szybszym przeobrażeniom.
Program studiów na kierunku technologia chemiczna umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach bardzo wielu dziedzin, w zależności od indywidualnych zainteresowań i potrzeb. Studenci samodzielnie dokonują wyboru własnej ścieżki kształcenia, wybierając moduły obejmujące m.in. następujące specjalności:
- Analiza klasyczna,
- Analiza instrumentalna,
- Technologia produktów leczniczych,
- Technologia produktów kosmetycznych,
- Przetwórstwo polimerów,
- Technologia odnawialnych źródeł energii i gospodarka odpadami,
- Chemia spożywcza,
- Inżynieria powierzchni,
- Procesy korozji i degradacji materiałów,
- Technologia zaawansowanych materiałów konstrukcyjnych,
- Metody obliczeniowe i symulacyjne w praktyce inżynierskiej,
- Technologia materiałów organicznych.
Podczas nauki studenci odbywają praktykę zawodową w zakładzie przemysłowym, laboratorium chemicznym albo w jednostce naukowo-badawczej, podczas której mogą zweryfikować nabytą wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Studia kończą się obroną pracy magisterskiej.
Rekrutacja
Rekrutacja odbywa się online za pośrednictwem systemu Elektronicznej Rejestracji Kandydatów, a kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia na studia składają dokumenty dopiero po jej zakończeniu przy wpisie na studia.
Tu znajduje się Regulamin Postępowania Rekrutacyjnego.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na wygenerowany dla każdego kandydata przez system ERK indywidualny numer rachunku bankowego, dla każdego z wybranych kierunków, do dnia zakończenia danej tury rekrutacji.
Co do zasady podczas rekrutacji kandydaci nie składają żadnych dokumentów; wypełniają jedynie informacje w systemie ERK. Dokumenty uzupełniane są podczas wpisów na studia. Wyjątek stanowią cudzoziemcy nieposiadający polskiej matury. Wszystkie dokumenty wydane za granicą należy złożyć wcześniej celem ich sprawdzenia.
Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji na ten oraz inne kierunki z oferty dydaktycznej Akademii Tarnowskiej dostępne są na stronie dla kandydatów – rekrutacja.atar.edu.pl. Informacji udzielają także pracownicy Biura Promocji pod nr tel. 14 631 66 66, mejlowo – rekrutacja@atar.edu.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.