Ogólnopolska batalia o czystsze powietrze może być skuteczniejsza także w wymiarze lokalnym. Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zatwierdził właśnie program i plan studiów dla specjalności „Odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona powietrza”. Studia realizowane będą w ramach kierunku Ochrona środowiska jako studia stacjonarne pierwszego stopnia na profilu praktycznym.

Zmiana nazwy specjalności oraz poszerzenie programu o dodatkowe przedmioty związane z ochroną powietrza to reakcja na ogólnonarodową debatę nad czystością powietrza i skutecznymi metodami walki z jego zanieczyszczeniami.

– Tym problemem zajmujemy się od dawna. Teraz poszerzamy jednak zakres studiów o kilka dodatkowych kursów – tłumaczy prof. Jan Kozłowski, kierownik Zakładu Ochrony Środowiska PWSZ w Tarnowie. – Skoro zatem zmieniliśmy plan i program, zależało nam, aby te zmiany pokazać także w nazwie specjalności, stąd zmieniła się ona na „Odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona powietrza” – dodaje.

 

O tym, że w Zakładzie Ochrony Środowiska zajmują się problemem smogu najlepiej świadczy fakt przeprowadzonych właśnie przez jedną ze studentek badań. Dagmara Trela, pod okiem prof. Kozłowskiego, analizowała wpływ oczyszczaczy powietrza na jego jakość wewnątrz pomieszczeń w wybranych tarnowskich przedszkolach. Po wstępnym opracowaniu wyników okazało się, że stężenie pyłów zawieszonych w salach, w których zamontowano oczyszczacze było niższe o około 20-30 procent.

Zdaniem prof. Kozłowskiego absolwenci rozszerzonej specjalności bez problemu powinni znaleźć pracę. – W każdej polskiej gminie działają, lub działać będą tzw. ekodoradcy. Nasze studia doskonale do tego przygotowują. Wydaje mi się, że problem złej jakości powietrza został tak mocno nagłośniony, że czekają nas lata systemowej walki ze smogiem. Specjaliści będą zatem bardzo potrzebni przekonuje.

Nabór na specjalność „Odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona powietrza” będzie prowadzony na identycznych zasadach jak na pozostałe 31 specjalności (z wyłączeniem kierunków artystycznych) w tarnowskiej PWSZ. W tym roku rozpocznie się on 1 czerwca i potrwa do 20 lipca.

Wróć do góry