Dni Frankofonii 2019 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie potrwają do czwartku, 21 marca, ale już teraz można mówić o korzyściach jakie przyniosła kolejna edycja tej popularnej i lubianej imprezy. Dni z kulturą Francji to bowiem nie tylko ciekawe spotkania, wykłady, konkursy, czy prezentacje, ale także okazja do zacieśnienia współpracy i poszukiwania nowych partnerów naukowych nad Sekwaną. Temu poświęcone były rozmowy, jakie odbył w Tarnowie Frederic de Touchet, Konsul Generalny Francji z prof. dr hab. inż. Jadwigą Laską, Rektor PWSZ.

– Musimy zacieśnić współpracę, znaleźć kolejnych partnerów dla tarnowskiej Uczelni i rozwijać wzajemne kontakty – zadeklarował w Tarnowie Konsul. – Odbyliśmy bardzo obiecujące rozmowy z Panią Rektor, która wykazuje wielką życzliwość i zainteresowanie tego typu działaniami – przekonuje.

– Wypracowaliśmy w trakcie rozmowy najbliższe cele do realizacji, jestem pewna, że już niebawem zacieśnimy współpracę z pożytkiem dla naszych studentów, pracowników dydaktycznych i naukowych oraz Tarnowa – potwierdza Rektor Jadwiga Laska.

Pierwszą oznaką zacieśnienia kontaktów będzie otwarcie w Tarnowie centrum certyfikacji językowej. – Mam nadzieję, że stanie się to już za kilka miesięcy, najprawdopodobniej w czerwcu – dodaje Konsul.

Frederic de Touchet podkreślił także wielką rolę imprez takich, jak Dni Frankofonii, które w Tarnowie mają ponad dziesięcioletnią tradycję. Jego zdaniem przynoszą one wiele korzyści, także w wymiarze naukowym, a nawet gospodarczym. – W regionie Tarnowa działa sporo francuskich firm, one zawsze będą potrzebować dobrze wykształconych pracowników mówiących w naszym języku – wyjaśnia.

Warto pamiętać, że PWSZ w Tarnowie jest jedyną szkołą tego typu w Polsce, która ma w swojej ofercie Filologię romańską i uczy języka francuskiego od podstaw. – Zapraszamy na studia do nas. Wielokrotnie podkreślałam, że dzięki dobremu programowi i zaangażowaniu kadry dydaktyków jesteśmy w stanie nauczyć francuskiego od podstaw. Nie trzeba znać tego języka wcześniej, by zostać studentem filologii romańskiej – podkreśla Małgorzata Pociecha, zastępca Kierownika Zakładu Filologii ds. Filologii Romańskiej.

Podczas wizyty w Tarnowie Frederic de Touchet podzielił się z nami wieloma spostrzeżeniami, także tymi, dotyczącymi kuchni polskiej, miłości do języka polskiego oraz nauczania tegoż przez obcokrajowców. Cała rozmowa poniżej.

 

Więcej na temat Dni Frankofonii 2019 TUTAJ, a więcej na temat specjalności Filologia Romańska TUTAJ.

Wróć do góry