plakatTysiąc bezpłatnych badań, 300 kg jabłek do rozdania i darmowe porady prozdrowotne – w Tarnowie rusza 2. edycja akcji „Razem bijemy Rekord Zdrowia. Mniej cukru – poczuj smak”. Mając na względzie ważne przesłanie towarzyszące przedsięwzięciu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie włącza się aktywnie w jego organizację.

Od 11 do 21 listopada w różnych miejscach miasta, przy okazji zawodów sportowych, czy robienia zakupów, będzie można za darmo sprawdzić poziom cukru i ciśnienia, a w prezencie otrzymać zdrowe jabłko. Rozdawane będą także broszury z prostymi przepisami,np. ciastami z niską zawartością cukru.

Organizatorami akcji przygotowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą są: Stowarzyszenie Medycyna Polska, CenterMed, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie  i CH MAX . Jej celem jest promowanie ograniczenia spożywania cukru i aktywnego trybu życia. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

GDZIE BĘDZIEMY

Akcja rozpocznie się w środę, 11 listopada w Parku Strzeleckim w Tarnowie podczas tradycyjnego Biegu Sokołów. Bezpłatne badania prowadzić będą pracownicy CenterMed razem z studentami pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie.

W sobotę 14 listopada, kiedy przypada „Światowy Dzień Walki z Cukrzycą”, akcja przeniesie się do Centrum Handlowego MAX. W godzinach od 10 do 14, oprócz bezpłatnych badań, będzie można m.in. skorzystać z darmowych porad prozdrowotnych lekarza diabetologa oraz dietetyka.

Ważnym elementem projektu będzie pierwszy z cyklu bezpłatnych warsztatów edukacyjnych „Diabetyk – jak żyć?”, przygotowanych przez Tarnowskie Koło Diabetyków wspólnie z firmą Bayer. Spotkanie pod nazwą „Kiedy i po co mierzymy cukier” skierowane jest głównie do osób, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę. Odbędzie się ono w środę, 18 listopada w „Słodkim Punkcie” – Klubie Seniora, ul. Pułaskiego 92 w Tarnowie (budynek CenterMed). Liczba miejsc  ograniczona – wymagane jest wcześniejsze potwierdzenie udziału pod numerem telefonu 514 586 342.

Na finał projektu – w sobotę, 21 listopada – bezpłatne badania będą mogli wykonać kibice, którzy przyjdą na mecz siatkarek Grupa Azoty PWSZ Tarnów. Tu także nie zabraknie zdrowego poczęstunku.

TA AKCJA MA SENS I PRZYNOSI EFEKTY

Ambasadorką akcji została Barbara Prymakowska, tarnowianka, nazywana „Najszybsza babcią świata”, która niedawno wbiegła na Kasprowy Wierch. Jak przyznaje, od lat nie dodaje do napojów cukru, w zamian używając zdrowego miodu.

Ponadto, podczas całej akcji prowadzone będą zapisy do Tarnowskiego Koła Diabetyków.
„Razem bijemy Rekord Zdrowia. Mniej cukru – poczuj smak” to druga edycja akcji. Przed rokiem wykonano blisko 1000 badań, u kilkunastu osób wykryto stan przedcukrzycowy, u kilku zaawansowaną cukrzycę.

Cukrzyca to przewlekła choroba, nazywana epidemią XXI wieku. Często prowadzi do groźnych powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, ślepoty i owrzodzenia prowadzące do amputacji stopy. Co 10 sekund nowa osoba dowiaduje się, że ma cukrzycę, a co o osiem sekund na świecie na cukrzycę umiera jedna osoba.

W Polsce jest już ok. 2,5 miliona cukrzyków i liczba chorych rośnie co roku. W Tarnowie jest ok. 6,5 tysiąca diabetyków.