To była wielka gratka dla miłośników sztuki, a szczególnie grafiki. Mistrz polskiego plakatu, prof. Roman Kalarus spotkał się 10 maja ze studentami i wszystkimi zainteresowanymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Organizatorem spotkania był Instytut Sztuki PWSZ.

Roman Kalarus brał udział w blisko 300 wystawach w Polsce i za granicą. Na katowickim Biennale Plakatu Polskiego Roman Kalarus został nagrodzony Grand Prix w 1995 i w 2001 roku, a w latach 1977, 1979, 1987 i 1989 otrzymywał nagrody fundowane. W 2001 roku zdobył I nagrodę na 3. Krakowskim Festiwalu Plakatu. Na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia), w 2003 roku zdobył brązowy medal, ex equo z własnym uczniem Sebastianem Kubicą. Uczestniczył też w Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie w 2002 roku (brązowy medal), w Międzynarodowym Triennale Plakatu w Hong Kongu w 2004, w 8. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Teheranie w 2004 roku.

Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne oraz indywidualny bogaty dorobek twórczy w 2006 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Prace Kalarusa znajdują się w zbiorach europejskich muzeów w Niemczech, Włoszech, Szwecji, Francji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych.

Roman Kalarus nie stosuje technologii komputerowych; w jego pracowni plakaty drukowane są w technice sitodruku. Artysta ręcznie pisze teksty na plakatach, jego grafiki naznaczone są odręczną miękką, białą linią, wpuszczająca błysk światła do kompozycji.

Roman Kalarus mieszka w Katowicach. Pracuje w tamtejszym oddziale krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów dwóch ostatnich lat studiów. Z jego pracowni wyszli m.in. Sebastian Kubica, Monika Starowicz, Weronika Ratajska, Stefan Lechwar. Roman Kalarus prowadził także zajęcia dla studentów w Chile i w Tel-Awiwie.

(na podst. culture.pl, fot. Wikipedia Commons)

Wróć do góry