
Serdecznie zapraszamy studentki i studentów Akademii Tarnowskiej z kierunków: administracja, ekonomia, finanse i rachunkowość, prawo do udziału w kolejnej edycji Polsko-Niemieckiego Seminarium Prawa Podatkowego, organizowanego przez Akademię Tarnowską oraz Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Königs Wusterhausen koło Berlina.
Kilka słów o seminarium…
Seminarium jest organizowane od 2004 roku wspólnie przez Akademię Tarnowską oraz Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Königs Wusterhausen koło Berlina. Celem spotkań jest poznanie i porównanie funkcjonowania w Polsce i w Niemczech rozwiązań prawych objętych tematyką seminarium, jak także nawiązanie kontaktów pomiędzy studentami i pracownikami obu uczelni. Dokładna tematyka seminarium ustalana jest po zamknięciu listy uczestników i zależy od tego, studentami których kierunków i lat studiów są uczestnicy seminarium.
Oficjalnym językiem seminarium będzie język niemiecki lub język angielski.
Czas trwania seminarium
Tegoroczne seminarium rozpocznie się w czerwcu 2025 roku, a skończy się w maju 2026 roku.
We wrześniu 2025 roku będziemy gościć przedstawicieli niemieckiej Uczelni (studentów i wykładowców uczestniczących w seminarium). W maju 2026 roku odbędzie się druga część obrad w Niemczech.
Adresaci seminarium
Seminarium kierowane jest do studentek/studentów zainteresowanych tematyką szeroko rozumianego prawa podatkowego, którzy władają językiem obcym na tyle, aby przygotować prezentację w języku angielskim lub niemieckim.
Szczególnie zachęcamy do udziału studentki/studentów bloku karnego skarbowego i modułu gospodarka finansowa. Oni mają pierwszeństwo w udziale. O możliwości udziału w ramach tej grupy i w pozostałym zakresie decyduje średnia ocen uzyskana na poprzednich latach studiów. Kryterium pomocniczym jest znajomość języka obcego oceniana na podstawie stosownych egzaminów (zaświadczeń) i/oraz ocen uzyskanych na AT języka obcego (niemieckiego lub angielskiego). Przewidziane jest 5 lub 6 miejsc dla studentek/studentów.
Osoby uczestniczące w seminarium z ramienia uczelni muszą mieć status studenta Akademii Tarnowskiej zarówno podczas pierwszej oficjalnej części seminarium w Polsce (IX 2025), jak i drugiej w Niemczech (V 2026). Oznacza to, że przykładowo obecni studenci III roku studiów licencjackich chcący uczestniczyć w seminarium muszą przełożyć termin obron prac licencjackich na koniec września 2025 roku, a następnie podjąć studia (np. magisterskie uzupełniające lub magisterskie) na Akademii Tarnowskiej, tak aby w maju 2026 roku mieć status studenta Akademii Tarnowskiej. Teoretycznie możliwy jest udział także studentów lub studentek II roku studiów magisterskich, niemniej osoby te musiałby podjąć kolejne studia na Akademii Tarnowskiej dla uzyskania statusu studenta w maju 2026 roku.
Koszty
Koszty wyjazdu polskich uczestników seminarium (studentów i studentek AT) do Niemiec w maju 2026 roku pokrywa Akademia Tarnowska.
Osoby organizujące seminarium
Ze strony polskiej, od 2016 roku, za kwestie merytoryczne związane ze współpracą Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Niemczech oraz merytoryczną stronę seminarium odpowiada dr Tomasz Jezierski (adwokat, doradca podatkowy, adiunkt w Katedrze Administracji Akademii Tarnowskiej oraz w Katedrze Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). W Polsko-Niemieckim Seminarium Prawa Podatkowego uczestniczy już od 2009 roku, a w latach 2009-2016 odpowiadał za stronę organizacyjną seminarium.
Za stronę organizacyjną seminarium odpowiada dr Dariusz Dudzik.
Kontakt/zgłoszenia
Studentki i studentów zainteresowanych uczestnictwem w seminarium ze strony Akademii Tarnowskiej prosimy o zasygnalizowanie takiej chęci poprzez wysłanie e-maila do dra Dariusza Dudzika (d_dudzik@atar.edu.pl).
Termin zgłoszeń: do 3 czerwca 2025 r.
Po zgłoszeniu się kandydatów odbędzie się spotkanie na Teamsie lub na Uczelni poprowadzone przez dra Tomasza Jezierskiego (t_jezierski@atar.edu.pl).