W dniu 5 kwietnia br. w Akademii Tarnowskiej odbył się Piątek Chemiczny  z Katedrą Chemii dla uczniów szkół podstawowych.  Wykład pt.: „Podwodny Skarb” wygłosiła dr Agata Lada.

Dr Agata Lada opowiedziała uczestnikom  o wykorzystywanych od najdawniejszych czasów przez człowieka glonach, które stanowią bogate źródło substancji leczniczych, odżywczych i kosmetycznych. Uczniowie zapoznali się z licznymi związkami chemicznymi jakie zawarte są w algach (m. in, karagen, galaktany, aosaina, fukoidyna i astaksantyna) i ich wpływem na organizm człowieka. Przedstawiono także niezwykłe zastosowanie alg w unikalnym materiale roślinnym mającym fotosyntetyczną jakość alg i wytrzymałość bakteryjnej celulozy.

Tego dnia salę wykładową wypełnili po brzegi uczniowie szkół podstawowych regionu tarnowskiego:

  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie ,
  • Szkoła Podstawowa nr 18 w Tarnowie,
  • Szkoła Podstawowa w Koszycach Małych,
  • Szkoła Podstawowa w Pawęzowie,
  • Szkoła Podstawowa w Zawadzie
  • Szkoła Podstawowa w Żabnie.

Po zakończeniu pokazów Uczniowie mieli okazję porozmawiać z wykładowcą i oglądać preparaty zawierające glony.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.

Wróć do góry