7 maja 2010 r. JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Komornicki podpisał, w obecności Władz Województwa Małopolskiego Marszałka Marka Nawary i Wicemarszałka Romana Ciepieli, umowę o rozpoczęciu budowy kolejnego obiektu kampusu, kompleksu o nazwie – Instytut Ochrony Zdrowia dla potrzeb przyszłej Akademii Tarnowskiej. Generalnym wykonawcą zostało tarnowskie przedsiębiorstwo ABM SOLID.
Projektowany budynek zlokalizowano w północno-zachodniej części działki w sąsiedztwie istniejącego Instytutu Nowoczesnych Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Obiekt zaliczany do grupy budynków średnio-wysokich harmonizować będzie z istniejącą zabudową kampusu. Główny ciąg pieszy zespołu zlokalizowany zostanie na osi północ-południe i kończyć się będzie placem przy nowo projektowanym obiekcie. Pracujący nad tym kompleksem zespół architektów zachował perspektywę widokową na kościół Świętego Józefa oraz wejście główne na teren kampusu od ul. Mickiewicza. Powierzchnia użytkowa nowopowstałego kompleksu wynosi 13 245,39 m2, natomiast powierzchnia całkowita wynosi 17 051,71 m2. Wszystkie przyjęte w projekcie rozwiązania architektoniczne, techniczne i technologiczne są zgodne z najlepszą praktyką obowiązującą w zakresie projektów budowlanych i wykonawczych- zapewnia projektant.
Kompleks łączy w sobie: halę sportową, zespół sportowo-rekreacyjny, pływalnię i budynek dydaktyczny. Hala sportowa o powierzchni użytkowej 2 453,47 m2 zajmie część parteru oraz I piętra gmachu i znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie krytej pływalni. Łącznikiem jest wspólny hol. Powierzchnię hali sportowej podzielono na: boisko do piłki ręcznej, koszykówki oraz siatkówki. Hala posiada też widownię stałą dla 302 osób siedzących, galerię z miejscami stojącymi oraz składaną trybuną na poziomie płyty głównej boiska. Niezbędne zaplecze zlokalizowane zostało pod widownią i dostępne będzie z komunikacji wewnętrznej.
Pływalnia o powierzchni użytkowej 1 846,95 m2, oprócz parteru i I piętra zajmie też część piwnic i pomieści m.in.: halę basenu, magazyn sprzętu basenowego, pomieszczenia pierwszej pomocy medyczno-ratowniczej oraz szatnie z zapleczem.
Uzupełnieniem hali sportowej i hali basenu jest zespół sportowo-rekreacyjny zlokalizowany w piwnicy, na parterze i I piętrze o łącznej powierzchni użytkowej 2 457,06 m2. Znajdzie się tutaj: ściana wspinaczkowa, gabinet masażu leczniczego, balneoterapia, zaplecze socjalne z aneksem kuchennym dla nauczycieli akademickich, pracowników administracji i obsługi.
Budynek dydaktyczny ma cztery kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 3 764,64 m2. W części dydaktycznej znajdą się: sale ćwiczeniowe, sale dydaktyczne, audytoria, zaplecze sanitarne, magazyny oraz pomieszczenia personelu dydaktycznego.
Zaprojektowano też garaż podziemny o łącznej powierzchni 2 723,27 m2., na 90 stanowisk (w tym trzy dla osób niepełnosprawnych). Garaż połączony został z parkingiem naziemnym. Na terenie inwestycji zaprojektowano 151 miejsc parkingowych naziemnych, co łącznie daje 241 miejsc postojowych w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Kompleks zaprojektowała firma Architektoniczno-Budowlana ARCHBUD Andrzeja Jurkiewicza z Kielc.
Inwestycja zostanie sfinansowana z dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, dotacji w ramach rezerwy celowej ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego raz wkładu własnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
Galeria zdjęć z podpisania umowy >>>
Galeria zdjęć z podpisania umowy www.tarnow.pl >>>