Jednym z sześciu lektoratów języków obcych, w których mogą uczestniczyć studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie jest lektorat języka szwedzkiego. Wzięcie w nim udziału to nie tylko szansa na podniesienie swoich umiejętności lingwistycznych, czy wzbogacenie CV, ale i na wspaniałą wakacyjną przygodę, która łączy ze sobą przyjemne z pożytecznym. Mowa o trzytygodniowym, w pełni darmowym kursie języka szwedzkiego. W tym roku z możliwości takiego wyjazdu skorzystała Beata Mróz, absolwentka specjalności filologia germańska, która uczyła się języka szwedzkiego w trakcie zajęć oferowanych wyłącznie studentom germanistyki. Naszą absolwentkę poprosiliśmy o to, by podzieliła się z nami wrażeniami z wyjazdu.
W trakcie studiów uczęszczałam na lektorat języka szwedzkiego (4 semestry). Dlaczego zdecydowałam się na trzytygodniowy wakacyjny kurs? Ponieważ interesuję się Szwecją.
Moja chęć do nauki tego języka wynika także z miłości do czytania książek. Uwielbiam czytać szwedzkie kryminały i chciałabym czytać je w oryginale.
Uważam, że ten kurs to ogromna szansa służąca nie tylko rozwojowi języka, ale to także możliwość poznania codziennego życia w Szwecji oraz możliwość otwarcia się na innych ludzi oraz na inne kultury.
Po ostatnim semestrze nauki języka szwedzkiego zostałam wytypowana przez lektora, wypełniłam wniosek i otrzymałam stypendium – darmowe miejsce w Hola Folkhögskola.
Instytut Szwedzki organizujący kurs pokrywał koszty wyżywienia, zakwaterowania, wycieczki, materiały edukacyjne, musiałam zapłacić tylko za podróż.
W kursie, który odbył się w małej miejscowości Prästmon wzięło udział 41 osób z 19 krajów.
Trzy tygodnie wystarczą by zakochać się w szwedzkiej naturze, kulturze i języku. Kurs językowy to wbrew pozorom nie tylko nauka, ale także rozmowy z pozostałymi uczestnikami, wspólne śpiewanie, oglądanie filmów, wycieczki i gry.
Spotkanie z ludźmi z drugiego krańca świata sprawia, że uczymy się patrzeć na jedną rzecz z wielu perspektyw.
Niewątpliwie znajomość języka niemieckiego ułatwiła mi naukę szwedzkiego, w obu językach wiele słów brzmi bardzo podobnie.
W październiku zamierzam rozpocząć studia magisterskie oraz kontynuować naukę szwedzkiego. Spotkanie ze Szwecją (ett möte med Sverige) to wspaniała przygoda i ogromna szansa.
Beata Mróz
Szanse wzięcia udziału w tego typu, oraz szeregu innych wyjazdów stoją otworem przed studentami PWSZ w Tarnowie. Rekrutacja dodatkowa potrwa jeszcze do 14 września, a w ofercie najchętniej wybieranej państwowej wyższej szkoły zawodowej w Polsce znaleźć można aż 20 kierunków, w tym filologie: polską, angielską, germańską oraz romańską.
Więcej informacji TUTAJ.