Kilkadziesiąt unikalnych fotografii zebrano na ekspozycji przygotowanej wspólnie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe. Pomysłodawcą zorganizowania wystawy jest dr Robert Noga, dziennikarz sportowy, pracownik dydaktyczny PWSZ i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
– W 2015 roku świętowaliśmy 55. rocznicę powstania sekcji piłki ręcznej w Młodzieżowym Domu Kultury (obecnie Pałac Młodzieży – red.), w tym roku Polska będzie organizatorem Mistrzostw Europy, więc nie mogliśmy nie dostrzec tak wspaniałej, podwójnej okazji – tłumaczy. – Wystawa dotyczy głównie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, czyli „złotych lat” tarnowskiego szczypiorniaka – dodaje.
Kilkadziesiąt fotografii ze zbiorów autora wystawy oraz – w głównej mierze Donata Szklarza, zwanego „kronikarzem tarnowskiej piłki ręcznej”, zebrano w grupy tematyczne.
– Pokazujemy „architektów sukcesu”, czyli największych tarnowskich trenerów, z jedynym polskim szkoleniowcem, medalistą olimpijskim Stanisławem Majorkiem na czele, „medalowe żniwa”, czyli imponujący dorobek lokalnych drużyn, „działo się w Tarnowie”, czyli wspomnienie najważniejszych imprez, które rozegrano w mieście. Warto dodać, że były to m.in. finał Pucharu Polski kobiet, słynne nie tylko w Polsce Turnieje Wyzwolenia, czy półfinały Akademickich Mistrzostw Świata – opowiada Robert Noga.
Dwa ostatnie moduły wystawy opowiadają o reprezentantach Polski wywodzących się z Tarnowa („z orzełkiem na piersi”), oraz o fenomenie tarnowskiej szkoły szczypiorniaka („czym skorupka za młodu…”). – Mało kto wie, że w Tarnowie, w Szkole Podstawowej nr 15, w 1969 roku powstała pierwsza w Polsce klasa sportowa o profilu „piłka ręczna” – podkreśla autor wystawy.
Ekspozycję można oglądać do końca lutego, w hallu Instytutu Ochrony Zdrowia budynek E (przy hali sportowej), później będzie ona pokazywana w innych miejscach, także poza Tarnowem.