Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Białegostoku, Warszawy, Lublina, Starachowic, Rzeszowa, Krakowa i Tarnowa spędziło dwa dni w obiektach Akademii Tarnowskiej. Wzięli udział w autorskim szkoleniu przygotowanym przez Roberta Wardzałę, wykładowcę Katedry Wychowania Fizycznego AT, absolwenta kilku stopni kursów w amerykańskim Gracie University.

Robert Wardzała od kilku lat przekazuje swoją wiedzę zdobywaną od ponad trzech dekad – najpierw na tatami i w salach treningowych, a później w najbardziej prestiżowych ośrodkach w kraju i zagranicą. – Połączenie technik wywodzących się z judo, brazylijskiego jiu-jitsu, tych, których nauczyłem się w Stanach Zjednoczonych oraz wieloletniego doświadczenia przynosi bardzo dobre rezultaty. Wiem o tym od funkcjonariuszy, z którymi pracowałem, a którzy wykorzystują je w trakcie pracy – opowiada Wardzała. – To specyficzny rodzaj relacji, mozolnie budowany przez lata, oparty na wzajemnym szacunku i coraz większym zaufaniu. Dzięki temu moje zaproszenie do Tarnowa przyjęli przedstawiciele służb mundurowych z niemal każdego zakątka Polski. Cieszę się, że moje autorskie metody trafiają na podatny grunt i podnoszą bezpieczeństwo nie tylko funkcjonariuszy ale też „zwykłych” ludzi – dodaje.

Podczas dwudniowego pobytu w Akademii Tarnowskiej mundurowi doskonalili swoje umiejętności w zakresie zatrzymywania osób znajdujących się w pojeździe, obrony przed zaborem broni oraz współdziałania w patrolu. – Dodatkowo skupiliśmy się na kilku kluczowych elementach brazylijskiego jiu-jitsu (Wardzała jest posiadaczem dwóch czarnych pasów BJJ – red.), które można – a nawet należy – wdrożyć do codzienne pracy interwencyjnej. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za obecność, zaufanie i pełne zaangażowanie – podkreślił organizator. – To była świetna robota, a przy tym wsparcie szczytnego celu – kończy nawiązując do tego, że funkcjonariusze trenowali na rzecz Stowarzyszenia Miejmy Siebie, które wspiera dzieci przebywające w pieczy zastępczej na terenie miasta Tarnowa a także pomaga rodzinom zastępczym i ich wychowankom.

Bardzo duże, ogólnopolskie zainteresowanie szkoleniami prowadzonymi przez Roberta Wardzałę pozwala mieć pewność, że niebawem z jego wiedzy, umiejętności i doświadczenia skorzystają kolejni mundurowi oraz… studenci Akademii Tarnowskiej, z którymi pracuje on w ramach kilku rodzajów zająć, m.in. samoobrony, technik interwencyjnych, czy strzelectwa.