forum mlodziezy european Stowarzyszenie Projekt Tarnów już po raz trzeci organizuje Międzynarodowe Forum Młodzieży na szeroką skalę. „Europe! Support the youth! Forum of young Europe” będzie spotkaniem młodych ludzi z Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i Polski. W tym roku szczególny nacisk położony będzie na kwestie związane z rolą państw Europy Środkowo – Wschodniej w procesie integracji europejskiej. Forum Odbędzie się w dniach 11 – 15 grudnia 2014 roku w Tarnowie i Warszawie.

Uczestnicy wezmą udział w pięciu dniach obrad, podczas których odbędą się fora dyskusyjne, debaty, wykłady, prace grupowe i warsztaty. Dotyczyć one będę następujących obszarów:

– zagadnienia społeczno-polityczne,
– zagadnienia gospodarcze,
– międzynarodowa współpraca młodzieży.

Problemy i wyzwania w dziedzinie polityki międzynarodowej i polityki bezpieczeństwa UE zostaną poruszone w ramach sesji tematycznych, ze szczególnym naciskiem na politykę wschodnią UE. Ponadto, odbędą się dyskusje na temat polityki młodzieżowej UE, poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej w zakresie edukacji, rynku pracy i przedsiębiorczości oraz współpracy międzynarodowej młodzieży i edukacji międzykulturowej.

Inauguracja Forum, podobnie jak wszystkie piątkowe wydarzenia, odbędzie się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Oficjalnym językiem forum jest język angielski.

12 grudnia 2014 r. – PIĄTEK

PROGRAM:

10:30 – 11:30 Uroczysta inauguracja na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie

11:30 – 13:00 I Panel dyskusyjny – debata młodzieżowa

„Organizacje pozarządowe jako środowisko dla młodych aktywistów”
W demokratycznym państwie doniosłą rolę odgrywa aktywne społeczeństwo obywateli, którzy mogą oddolnie organizować się na różne sposoby I wpływać na otaczającą ich rzeczywistość polityczną, społeczną, czy gospodarczą. Jednym z najbardziej skutecznych i coraz bardziej popularnych środków jest działalność w organizacjach pozarządowych. Obywatele sami, bez inspiracji ze strony władz państwowych, powołują je do życia, aby realizować określone cele społeczne. Jest to coraz bardziej popularny przejaw aktywności społecznej w naszych krajach. Jednocześnie można zaobserwować tendencję, że coraz więcej młodych ludzi angażuje się w działalność tego rodzaju podmiotów, albo będąc wolontariuszami albo nawet zakładając własną organizację. Jaką zatem rolę odgrywają organizacje pozarządowe w naszych krajach ? Jaki jest ich wpływ na dokonywanie przemian demokratycznych ? Wreszcie, czy są one miejscem, w którym kształci się i wychowuje młodych liderów, a docelowo – przyszłą klasę polityczną w naszych państwach ?
Moderator: Dawid Solak, Paneliści: Jan Kriż, Mario Krajci, Irina Caisan, Andrius Janusauskas, Mateusz Czosnyka

14:30 – 15:30 II Panel dyskusyjny

„Miejsce i rola projektu Partnerstwa Wschodniego w polityce zagranicznej UE – diagnoza i perspektywy”
Partnerstwo Wschodnie to projekt polityczny triumfalnie zainaugurowany w 2009 roku, który miał determinować wymiar wschodniej polityki zagranicznej UE. Jego istotą jest zacieśnienie współpracy z Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą polegającym, m.in. na udzielaniu preferencji handlowych, wizowych, czy tworzeniu rozmaitych programów pomocowych. To także narzędzie, które w swym założeniu miało ułatwiać prowadzenie dyplomacji społecznej i tym samym budowanie pozytywnych relacji między państwami UE i krajami objętymi PW. Jak z perspektywy niemal 5 lat można ocenić ten projekt, politykę wschodnią UE i jej relację z Federacją Rosyjską ? Czy idea przybliżenia krajów Europy Wschodniej do integracji europejskiej zdała egzamin w praktyce? Czy może jednak konflikt polityczno – wojskowy na wschodniej Ukrainie jest symbolem niepowodzenia tego projektu ?
Moderator: Michał Krzaczyński, Paneliści: Vitalij Maksymenko, prof. Krzysztof Szczerski

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na wszystkie wymienione punkty programu.

Wróć do góry