Minione dni przyniosły studentom PWSZ w Tarnowie zdobycze medalowe Mistrzostw Polski. Jędrzej Komosiński , student wychowania fizycznego obronił tytuł Mistrza Polski seniorów we wspinaczce sportowej na czas, zaś reprezentacja Uczelni wywalczyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn.
Sukcesem studenta wychowania fizycznego tarnowskiej PWSZ zakończyły się Mistrzostwa Polski seniorów we wspinaczce sportowej na czas zorganizowane 1 czerwca na tarnowskim rynku na 12 metrowej ścianie w trudnych warunkach atmosferycznych.
Wśród panów tytułu mistrzowskiego bronił Jędrzej Komosiński reprezentujący KU AZS PWSZ Tarnów. Po eliminacjach Jędrzej był dopiero 5., co nie nastrajało optymistycznie. Analiza drabinki pokazywała, że jeżeli Jędrzej i Łukasz – przy wygranych biegach w 1/8 i ¼ finału – spotkają się w półfinale, dojdzie do przedwczesnej eliminacji aktualnie dwóch najszybszych polskich zawodników Pucharu Świata. Jeden z nich będzie walczył o złoto, drugi „tylko” o brąz. Obronną ręką z tej sytuacji wyszedł Jędrzej, wchodząc do „dużego finału” , gdzie zmierzył się z Jakubem Ginsztem (AKW Kotłownia). Zawodnik tarnowskich akademików pewnie pokonał Jakuba, zdobywając swój kolejny złoty medal Mistrzostw Polski i jednocześnie rewanżując się za przegraną w finale Akademickich Mistrzostw Polski we Wrocławiu. W biegu o brąz Łukasz Świrk zdecydowanie wygrał z juniorem Michałem Lewickim (Pałac Młodzieży Tarnów), który był chyba największą niespodzianką zawodów. Do fazy pucharowej awansowali również zawodnicy Pałacu Młodzieży Tarnów Marcin Dzieński (ostatecznie 6. miejsce) i Jacek Kaczanowski (miejsce 9.) oraz drugi z tarnowskich akademików Mochał Barnaś (12. pozycja).
Rywalizacja pań zapowiadała się również niezwykle ciekawie, ze względu na brak na liście startowej absolwentki PWSZ w Tarnowie Edyty Ropek, która w długim cyklu treningowym buduje formę, której szczyt ma przypadać na wrześniowe Mistrzostwa Świata. Ostatecznie tytuł mistrzowski po raz pierwszy w karierze wywalczyła Klaudia Buczek/MKS Tarnovia, która w finale pokonała Monikę Prokopiuk z lubelskiej Skarpy. Miejsce trzecie zajęła Aleksandra Rudzińska, która w małym finale zwyciężyła swoją siostrę Małgorzatę (obie Skarpa Lublin). Bardzo dobre szóste miejsce zajęła zawodniczka AZS PWSZ Tarnów Agnieszka Szepielak, która w fazie pucharowej przegrała z Moniką Prokopiuk. 7. pozycję wywalczyła Izabela Janis (Pałac Młodzieży Tarnów).
Zobacz galerię z Mistrzostw Polski >>>
Jędrzej tak komentował swój start: „w tym roku do zawodów przystąpiłem jako obrońca tytułu; jest to pewnego rodzaju wyzwanie ale i duże obciążenie psychiczne. Z jednej strony motywowało mnie to, z drugiej czułem jednak presję. Co będzie, jak nie wygram? Na szczęście w tym roku nie muszę sobie odpowiadać na to pytanie. Sukces cieszy tym bardziej, że znów udało mi się pokonać Łukasza Świrka, zdobywcę Pucharu Świata w 2011 r. W roku poprzednim spotkaliśmy się w biegu finałowym i – tak jak w tym roku – to ja okazałem się lepszy. Niestety, nie mogę zbyt długo świętować. Już wkrótce czekają mnie kolejne starty w Pucharze Polski: w następnym tygodniu w Wadowicach, a za dwa w Tarnowie na ścianie w hali TOSiR-u. Po zawodach na w Tarnowie zacznę długi i ciężki okres startów w zawodach międzynarodowych, dlatego w najbliższych tygodniach skupię się na treningach i szlifowaniu formy.”
Piłkarze ręczni KU AZS Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie po raz czwarty wzięli udział w Finale Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn, który tym razem został rozegrany w dniach 24 – 27 maja 2012 r. w halach sportowych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W bardzo mocno obsadzonym turnieju finałowym wzięło udział szesnaście najlepszych drużyn akademickich z całej Polski. Wśród nich znalazła się również reprezentacja PWSZ z Tarnowa. Tarnowskim studentom udało się powtórzyć sukces sprzed roku zdobywając brązowe medale (w małym finale ulegli PWSZ Leszno) XXIX Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn w typach uczelni, a w klasyfikacji końcowej rozgrywanych mistrzostw plasując się na XII miejscu.
Reprezentacja PWSZ z Tarnowa w pierwszej fazie rozgrywek trafiła do grupy z Politechniką Łódzką (jak się później okazało zdobywcą czwartego miejsca), Politechniką Poznańską (VI miejsce) oraz rywalem za miedzy Uniwersytetem Rzeszowskim (XVI miejsce).
Zobacz galerię z Mistrzostw Polski >>>
Mistrzostwa dla szczypiornistów z Tarnowa rozpoczęły się bardzo dobrze – wygrali pewnie z Uniwersytetem Rzeszowskim 24:19. Niestety następne mecze grupowe były już bardzo trudne i wyrównane. Drużyna z Tarnowa uległa po bardzo zaciętym meczu Politechnice Łódzkiej 24:25 oraz Politechnice Poznańskiej 19:24. Studenci z Tarnowa zajęli trzecie miejsce w swojej grupie, co pozwalało walczyć im tylko o miejsca 9 – 12.
W drugim etapie rozgrywek drużyna PWSZ Tarnów została pokonana przez drużynę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy (37:31). W ostatnim meczu turnieju o XI miejsce, a jednocześnie o srebrny medal w typach uczelni, drużyna PWSZ Tarnów spotkała się ze swoją imienniczką z Leszna. Po ciężkim i bardzo trudnym meczu szczypiornistom z Tarnowa nie udało się zdobyć XI miejsca, a jednocześnie srebrnego medalu w typach uczelni przegrywając bezpośrednią konfrontacje 26:32 i tym samym zdobywając XI miejsce Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn.
Wyniki poszczególnych meczów w I fazie grupowej:
1. PWSZ Tarnów – Uniwersytet Rzeszowski 24 : 19
Bramki zdobywali: Daniel Marszałek – 2, Bartłomiej Siedlik – 4, Kamil Dereń – 2, Radosław Sroka – 1, Jerzy Niedzielski – 3, Paweł Sokół – 2, Wojciech Michalik – 3, Mikołaj Sygnarowicz – 7,
2. PWSZ Tarnów – Politechnika Łódzka 24 : 25
Bramki zdobywali: Daniel Marszałek – 4, Bartłomiej Siedlik – 3, Kamil Dereń – 4, Radosław Sroka – 1, Andrzej Ogonowski – 1, Paweł Sokół – 3, Wojciech Michalik – 4, Mikołaj Sygnarowicz – 4,
3. Politechnika Poznańska – PWSZ Tarnów 24 : 19
Bramki zdobywali: Bartłomiej Siedlik – 6, Kamil Dereń – 3, Radosław Sroka – 2, Jerzy Niedzielski – 1, Andrzej Ogonowski – 1, Paweł Sokół – 2, Wojciech Michalik – 2, Mikołaj Sygnarowicz – 2,
Wyniki poszczególnych meczów w II fazie grupowej:
4. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz – PWSZ Tarnów 37 : 31
Bramki zdobywali: Bartłomiej Siedlik – 7, Kamil Dereń – 6, Radosław Sroka – 2, Andrzej Ogonowski – 1, Paweł Sokół – 5, Wojciech Michalik – 6, Mikołaj Sygnarowicz – 4,
5. PWSZ Tarnów – PWSZ Leszno 26 : 32
Bramki zdobywali: Bartłomiej Siedlik – 7, Kamil Dereń – 3, Radosław Sroka – 5, Paweł Sokół – 4, Wojciech Michalik – 5, Mikołaj Sygnarowicz – 1, Daniel Marszałek – 1,
Reprezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie występowała w następującym składzie (w nawiasie liczba zdobytych bramek podczas całego turnieju finałowego) – bramkarze: Grzegorz Barnaś, Łukasz Szostak, zawodnicy z pola: Wojciech Michalik (20), Bartłomiej Siedlik (27), Mikołaj Sygnarowicz (18), Kamil Dereń (18), Jerzy Niedzielski (4), Andrzej Ogonowski (3), Radosław Sroka (11), Paweł Sokół (16), Daniel Marszałek (7), Michał Szuba (-), Michał Władyczak (-), Przemysław Łaszewski (-).
Opiekunem i trenerem drużyny działającej w ramach KU AZS PWSZ w Tarnowie jest mgr Przemysław Markowicz, który po zakończonym turnieju powiedział: „…osiągnięty przez moją drużynę wynik nie jest do końca satysfakcjonujący, można było awansować nawet do najlepszej ósemki – wygrywając mecz z Politechniką Łódzką, który przegraliśmy jedną bramką, po bardzo wyrównanym spotkaniu. Niestety, mecz ten kosztował moją drużynę bardzo wiele sił i zdrowia, którego zabrakło w dalszych spotkaniach. Impreza, jaką są finały Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn, to turniej, na którym rozgrywa się dwa mecze na najwyższych obrotach dziennie i jeżeli nie ma się szerokiej ławki nie ma, co marzyć o końcowym sukcesie. Dochodzi do tego tak jak w naszym przypadku brak zawodnika rzucającego z drugiej linii oraz niekiedy brak szczęścia. Niemniej jednak chciałem podziękować wszystkim zawodnikom za walkę oraz za pozostawione zdrowie na zielonogórskich parkietach, a jednocześnie pogratulować brązowego medalu w typach uczelni, gdyż bądź, co bądź powtórzyliśmy sukces sprzed roku i sprzed dwóch lat a to jest bardzo bardzo duży wyczyn. Turniej pokazał, że jesteśmy drużyną, która się łatwo nie poddaje. Na koniec pozostaje życzyć moim zawodnikom udanej sesji egzaminacyjnej…”
Klasyfikacji końcowej turnieju finałowego Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn:
I. Kolegium Nauczycielskie Przemyśl
II. Akademia Wychowania Fizycznego Katowice
III. Politechnika Opolska
IV. Politechnika Łódzka
V. Uniwersytet Warszawski
VI. Politechnika Poznańska
VII. Politechnika Warszawska
VIII. Uniwersytet Jagielloński
IX. Uniwersytet Zielonogórski
X. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz
XI. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Leszno
XII. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Tarnów
XIII. Akademia Wychowania Fizycznego Kraków
XIV. Politechnika Koszalińska
XV. Uniwersytet Łódzki
XVI. Uniwersytet Rzeszowski
Komplet wyników na stronie:
http://www.amp.azs.pl/pliki1112/dokumenty/wyniki/1112_pilka_reczna_m_final_wyniki.pdf
Sponsor KU AZS PWSZ w Tarnowie