Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa impreza dla wyjątkowych gości – ciekawych świata, aktywnych, zainteresowanych eksperymentami, zabawą, rywalizacją, a przede wszystkim nauką i najnowszymi osiągnięciami różnych jej dyscyplin. W tym roku odbędzie się 13. edycja wydarzenia, które tylko do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przyciąga co roku kilka tysięcy widzów. Tegoroczny program pęka w szwach od atrakcji, a warto pamiętać, że swoje podwoje w piątek, 27 września otwiera nie tylko najstarsza, największa i najchętniej wybierana wyższa szkołą zawodowa w Polsce, ale także liczne grono jej sprawdzonych, lokalnych partnerów.
Pierwsza edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbyła się w 2007 roku. Program był skromny, ale i tak przyciągnął 3,5 tysiąca zadowolonych uczestników. Był to wyraźny sygnał, że taka formuła się podoba i musi być kontynuowana. Po dwunastu latach MNN rozrosła się do rozmiarów, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło. Dość powiedzieć, że rok temu PWSZ odwiedziło ponad 5 tysięcy gości, a wszystkie imprezy w województwie aż 73 tysiące spragnionych wiedzy i naukowych wrażeń Małopolan.
– Serdecznie zapraszam wszystkich tarnowian i mieszkańców regionu – bez względu na wiek. Małopolska Noc Naukowców to prawdziwy fenomen i z wielką radością, a nawet dumą bierzemy w niej udział otwierając przed gośćmi nasze laboratoria, sala ćwiczeniowe, niemal wszystkie obiekty kampusu PWSZ. Zwykle mają do nich dostęp jedynie studenci i wykładowcy, warto zatem skorzystać z okazji i pielęgnować w sobie ciekawość świata – zachęca Rektor PWSZ, prof. dr hab. inż. Jadwiga Laska.
Gry, zabawy, konkursy, pokazy, warsztaty, wykłady, prezentacje – program tegorocznej MNN „pęka w szwach” od atrakcji. Każdy ciekawy świata bez problemu znajdzie w nim coś dla siebie, gdyż w organizację przedsięwzięcia włączyły się niemal wszystkie jednostki organizacyjne działające w ramach PWSZ oraz kilkunastu sprawdzonych partnerów (PROGRAM – PWSZ i PROGRAM – PARTNERZY).
– Atrakcji, które przygotowują pracownicy i studenci PWSZ oraz nasi partnerzy jest w sumie ponad sto. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy liczne pokazy chemiczne, matematyczne, przyrodnicze, fizyczne, medyczne, techniczne. Będzie coś dla miłośników nowoczesnych technologii, sportowych kibiców, a nawet humanistów, którzy znajdą coś dla siebie na licznych stoiskach przygotowanych przez polonistów, romanistów i Wydawnictwa PWSZ – wymienia Monika Grela z Biura Promocji PWSZ, która od lat koordynuje wszystkie lokalne wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców.
Niezmiennie wielką popularnością cieszą się widowiskowe pokazy chemiczne adresowane do różnych grup wiekowych. – Szczegóły znajdziecie Państwo w programie, pragnę jedynie przypomnieć, że aby wejść na pokazy należy odebrać bezpłatne wejściówki – dodaje Monika Grela.
Wejściówki na pokazy chemiczne będą dostępne od środy, 18 września od godziny 9 w pokoju 106 w Budynku A PWSZ.
Lokalnymi partnerami MNN są: I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Jana Szczepanika wraz z Fundacją Jana Szczepanika w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie, Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Mościcach, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Radio RDN Małopolska, MPEC S.A. w Tarnowie, Komenda Miejska Policja w Tarnowie.
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 818217 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.
Partnerem MNN jest MPEC S.A. w Tarnowie
Koordynatorem Projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego