Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Wnioski (do pobrania poniżej) należy składać do uczelnianego koordynatora programu – mgr. Roberta Wardzały.
Studenci, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe, po raz kolejny mogą wziąć udział w programie edukacji wojskowej w ramach Legii Akademickiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Edukacja wojskowa odbywać się będzie w dwóch wymiarach – teoretycznym i praktycznym. Zajęcia z wiedzy o wojsku i wojskowości odbywać się będą w murach PWSZ, natomiast ćwiczenia – w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia.
W poprzednich edycjach, szkolenie teoretyczne obejmowało 30 godzin lekcyjnych zajęć, a praktyczne 21 dni spędzone na poligonie. Udział w pierwszym jest bezpłatny, za wakacyjny poligon każdy uczestnik otrzymywał ok. 2 tys. zł.
Po zaliczeniu obu części, studenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy oraz świadectwo ukończenia kursu wojskowego. To bardzo przydatny dokument, który może być dużym atutem w przypadku rekrutacji do pracy w służbach mundurowych, czy jednostkach administracji bezpieczeństwa wewnętrznego.
To jednak nie koniec. Jeśli uczestnik zdecyduje się na drugi etap szkolenia praktycznego, ma szanse na stopień podoficera rezerwy.
Przed rokiem z propozycji skorzystała m.in. Joanna Sikora. Studentka Wychowania fizycznego w PWSZ poleca każdemu przystąpienie do Legii Akademickiej. – Zachęcam, bo jest to przygoda. Wyłączenie się z „normalnego” życia na trzy tygodnie pozwala spojrzeć z dystansem na wiele spraw, można poznać wielu wspaniałych ludzi a ponadto nauczyć się czegoś i zdobyć potwierdzenie odbytego szkolenia, które może być przydatne przy ubieganiu się o pracę na przykład w służbach mundurowych – zachęca Pani Joanna, która – dodajmy – kurs ukończyła z wyróżnieniem.
Potwierdza to mgr Robert Wardzała, który koordynuje program Legii Akademickiej w PWSZ w Tarnowie. – Po raz pierwszy w jego historii zapraszamy także studentów z innych tarnowskich Uczelni – dodaje.
Wnioski do pobrania TUTAJ można składać u koordynatora programu, mgr. Roberta Wardzały w terminie do 3 grudnia 2021 roku. Można to robić w poniedziałki (17.00 -18.00), wtorki (08.00 – 09.00) oraz czwartki (08.00 – 12.00) w Budynku E w pokoju 117.
Fotografie z archiwum Joanny Sikory