W dniu 03 listopada 2011 r. odbył się w PWSZ w Tarnowie Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II, zorganizowany przez Instytut Humanistyczny. Konkurs stanowił część obchodów szóstej już edycji Dni Jana Pawła II, których myślą przewodnią była w tym roku Godność.

O godz. 15.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe Uczestników – czternastu studentów naszej Uczelni, z filologii: romańskiej, angielskiej, polskiej, z administracji publicznej, ekonomii i gimnastyki korekcyjnej. Poza Konkursem, jako pierwsza wystąpiła dwunastoletnia uczennica kl. V, Weronika Fido, której recytację publiczność nagrodziła gromkimi brawami. W wykonaniu naszych Studentów usłyszeliśmy niemalże przekrój twórczości poetyckiej Karola Wojtyły – od młodzieńczych utworów, zawartych w Renesansowym psałterzu, napisanych przez osiemnasto- dziewiętnastoletniego chłopaka, pasjonata sportu, miłośnika literatury i teatru, aż po dojrzałość refleksyjną Tryptyku rzymskiego, który wyszedł spod pióra człowieka w podeszłym wieku i najwyższego Pasterza Kościoła.

Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Ilona Niemczak z III roku filologii polskiej i Piotr Juraszek z I roku filologii romańskiej. Drugie miejsce przyznano Agnieszce Bolek z I roku filologii angielskiej. Trzecie miejsce przypadło w udziale Magdalenie Zbylut z III roku filologii polskiej i Alicji Karpiel z III roku gimnastyki korekcyjnej. Komisja przyznała trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Katarzyna Poręba z III roku filologii angielskiej, Joanna Podgórnik z I roku ekonomii i Dominika Gruca z III roku filologii romańskiej.

Występy konkursowe oceniała Komisja złożona z Pracowników Instytutu Humanistycznego, w której skład weszli Państwo: prof. dr hab. Zofia Cygal-Krupa (Przewodnicząca Komisji), prof. dr hab. Andrzej Borowski, dr Mateusz Antoniuk, mgr Wiesław Rogalski i mgr Stanisław Świder.

Pomysłodawcą i animatorem Konkursu była mgr Anna Grabowska z Zakładu Filologii Romańskiej.

Publiczność z zainteresowaniem i przejęciem słuchała recytacji naszych Studentów. Komisja Konkursu składa wyrazy uznania wszystkim Uczestnikom za ich zaangażowanie, podjęty trud i piękne interpretacje. Z radością i wdzięcznością przyjęliśmy ich występy – Uczestnicy podzielili się z nami swoim spotkaniem z osobowością Autora oraz przeżyciem i interpretacją tej niełatwej, metafizycznej poezji.

Jako podsumowanie Konkursu mogą posłużyć słowa Marka Skwarnickiego z przedmowy do całościowego wydania twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Marek Skwarnicki w „Poetyckiej drodze Papieża Wojtyły” stwierdza (między innymi): „Dla piszącego te słowa cała ta twórczość była i jest jak gdyby kluczem do życia wewnętrznego Jana Pawła II od czasów młodości do dzisiaj. I będzie ona takim kluczem dla większości czytelników. Nie ma innych tekstów Karola Wojtyły, które by ukazywały nurt jego życia wewnętrznego i wiele skrytych myśli i przeżyć natury mistycznej, jak tylko ta właśnie poezja. Ujawniają je zarówno wiersze, poematy, jak i wierszowane dramaty lub medytacje”. (Karol Wojtyła, Poezje, dramaty, szkice & Jan Paweł II, Tryptyk rzymski, (2004), Kraków: Wydawnictwo Znak).

Zobacz galerię zdjęć z Konkursu >>>