Kilkadziesiąt plakatów autorstwa studentów wybranych pracowni z kilkunastu wydziałów grafiki polskich uczelni będzie można już niebawem oglądać w Centrum Sztuki Mościce. Wśród wystawianych prac nie zabraknie plakatów wykonanych przez studentów Wydziału Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, który to wydział jest organizatorem niezwykłej wystawy. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 lutego, początek o godz. 18.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt studenckich plakatów społeczno-kulturalnych o różnorodnych rozwiązaniach ideowych i formalnych. W porównaniu z poprzednią edycją, tegoroczna przyjmie formę konfrontacji.

– Do wystawy zostały zaproszone wybrane pracownie wydziałów grafiki polskich uczelni wyższych. Kluczem wyboru było różnorodne podejście do projektowania komunikatu wizualnego prezentowane przez wybrane ośrodki naukowe – tłumaczą organizatorzy.

Na wystawie znajdą się zarówno plakaty typograficzne, budowane na zasadach reklamowych, jak i realizacje czysto autorskie czy impresyjne. Zobaczyć będzie można wiele nowych, oryginalnych rozwiązań, które poszerzą świadomość odbiorców, zachęcą do dyskusji i twórczego działania.

Głównym zarysem wystawy jest temat społeczno-kulturalny. Eksponowane będą plakaty: ekologiczne, socjalne, polityczne, kulturalne, dotyczące ochrony praw zwierząt, zagrożeń współczesnej cywilizacji oraz inne. Celem wystawy jest pokazanie tego, co jest ważne z punktu widzenia młodych ludzi.

Zaproszone pracownie to:

• Zintegrowana Pracownia Projektowania Graficznego, Pracownia Podstaw Komunikacji Wizualnej, Pracownia Typografii i Liternictwa Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska)
  • Pracownia Typografii Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie (Prowadzenie: dr hab. Michał Kacperczyk, prof. AS, mgr Kaja Depta-Kleśta)
  • Pracownia Projektowania Plakatu Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Prowadzenie: dr Wojciech Kwaśniewski, mgr Joanna Tyborowska)
  • Pracownia Projektowania Graficznego Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie (Prowadzenie: dr hab. Łukasz Kliś prof. UŚ, dr hab. Stefan Lechwar prof. UŚ, dr hab. Sebastian Kubica prof. UŚ, dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ)
  • Pracownia Plakatu Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (Prowadzenie: Prof. Roman Kalarus, dr hab. Monika Starowicz, mgr Filip Ciślak)
  • Pracownia Komunikacji Wizualnej i Projektowania Plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Prowadzenie: prof. zw. Lech Majewski, mgr Justyna Czerniakowska)
  • Pracownie Katedry Grafiki Wydziału Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (Prowadzenie: dr Bartłomiej Bałut, mgr Antonina Janus-Szybist, mgr Wojciech Kołek)

Kurator wystawy, autor plakatu: Wojciech Kołek

Rada programowa: Joanna Tyborowska, dr Bartłomiej Bałut, dr hab. Dariusz Vasina, prof. Wojciech Regulski.

Fot.: Przemysław Sroka

Przykładowe plakaty: Anna Kruczek, Katarzyna Zioła, Marzena Bigielmajer, Aleksandra Siwiak, Paulina Bień, Nela Sroka, Anna Jurczak

Wystawa w Centrum Sztuki Mościce czynna od 21 lutego do 18 marca, wernisaż 28 lutego, godz. 18.