Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2022 to międzynarodowa wystawa oraz konkurs plakatów drukowanych i wyświetlanych, w tym także animowanych, organizowane przez Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Wernisaż odbędzie się na Rynku, w Tarnowskim Centrum Kultury, 27.05.2022 r. o godz. 18:00.

Będzie to trzecia edycja międzynarodowej wystawy plakatów studenckich, powstałych w pracowniach projektowych wyższych uczelni. Prezentujemy 250 plakatów wybranych z ponad 900 zgłoszeń z 60 pracowni, w tym z 35 pracowni z Polski oraz 25 z Ameryki, Europy i Azji.

Na wystawie oglądać można projekty zróżnicowane tematycznie i formalnie: plakaty dotyczące tematów ekologicznych, społecznych, politycznych, kulturalnych, plakaty typograficzne, reklamowe oraz realizacje czysto autorskie i impresyjne.

Wystawa z jednej strony stanowi analizę trendów rozwoju plakatu oraz przegląd pracowni projektowych pod kątem rodzaju, charakteru i odmienności programów nauczania, prezentuje współczesne kierunki związane z projektowaniem komunikacji wizualnej, inspirujące, świeże i oryginalne rozwiązania formalne, z drugiej – ukazuje to, co ważne, z punktu widzenia młodych ludzi.

„Dobry plakat przede wszystkim potrafi nas zatrzymać i troszkę z nami zagrać. Plakaty przyjemnie ogląda się w warstwie wizualnej, ale dobrze, jeżeli się wchodzi za tę właśnie warstwę i zaczyna poszukiwać drugiego dna. To gra intelektualna, którą warto podjąć. I myślę, że na tych Konfrontacjach to się uda… naprawdę dobre plakaty, reprezentujące różne szkoły” – mówi dr Katarzyna Górowska.

Podczas wernisażu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszy plakat studencki. Międzynarodowe jury w składzie: Demie Englezou, Byoung Il Sun, Stephan Bundi, Mykola Kovalenko, Rikke Hansen przyzna nagrody w dwóch kategoriach: plakat i plakat animowany.

Gościem honorowym festiwalu jest projektantka, wykładowczyni prof. Agnieszka Ziemiszewska, autorka projektu identyfikacji graficznej obecnej edycji. Piątkowy wernisaż poprzedzi wykład prof. Ziemiszewskiej w Centrum Sztuki Mościce.

Wystawa będzie czynna w dniach 28.05-30.07.2022 roku.

Kurator wystawy: mgr Wojciech Kołek

Organizator: Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Partnerzy: Tarnowskie Centrum Kultury, Dydo Poster Gallery

Rada programowa: prof. Wojciech Regulski, dr hab. Dariusz Vasina, dr Bartłomiej Bałut, dr Katarzyna Górowska, mgr Joanna Tyborowska

Patronat: Prezydent Miasta Tarnowa, STGU

Dodatkowe informacje:

wydzialsztuki.pl/konfrontacje-plakatu

facebook.com/KonfrontacjePlakatu

instagram.com/konfrontacjeplakatu

konfrontacjeplakatu@gmail.com

Przykładowe plakaty tegorocznej edycji:

Wróć do góry