21 czerwca startują III Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023. Przez 12 dni sportowcy będą rywalizować w 29 dyscyplinach podczas najważniejszej imprezy sportowej tego roku w Europie. Ceremonia zamknięcia przewidziana jest na 2 lipca. Najlepsi wspinacze Starego Kontynentu powalczą o medale na obiektach zlokalizowanych na kampusie Akademii Tarnowskiej, gdzie stworzono Tarnowskie Centrum Wspinaczkowe. W Tarnowie odbędą się ponadto zawody w trzech dyscyplinach: piłce ręcznej plażowej, piłce nożnej plażowej i badmintonie.

Rywalizacja 100 sportowców z 17 krajów rozpocznie się już 22 czerwca i potrwa przez najbliższe trzy dni w Akademii Tarnowskiej. Na trybunach zasiądzie 2,5 tysiąca widzów. Najlepsi w tej konkurencji będą nagradzani złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Zapowiadają się bardzo ciekawe zmagania z wysokim poziomem sportowym.

Ściany wspinaczkowe Akademii Tarnowskiej znajdą się na terenie kampusu, gdzie powstało Tarnowskie Centrum Wspinaczkowe. Obiekty sportowe Uczelni były już miejscem wielu imprez sportowych, m.in. rangi Mistrzostw Polski Seniorów czy Juniorów, Pucharu Europy Juniorów we wspinaczce sportowej. Odbywały się tam również rozgrywki ligowe piłki ręcznej (Ekstraliga) i siatkówki kobiet (I Liga).

W tej dyscyplinie rozróżnia się trzy podstawowe konkurencje. Bouldering to wspinaczka bez użycia liny, składająca się z niewielkiej liczby trudnych ruchów. Prowadzenie to konkurencja, w której wykorzystuje się linę, a zawodnicy mają sześć minut, by wspiąć się jak najwyżej na 15-metrową ścianę. Wspinaczka na szybkość to prawdziwa gratka dla kibiców. Dwóch zawodników ściga się na identycznych ułożonych obok siebie drogach na 15-metrowej ścianie, z 5-stopniowym przewieszeniem. Jest wreszcie wspinaczka łączna, która składa się z trzech konkurencji i w takim charakterze zadebiutowała w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku.

HARMONOGRAM TARNOWSKIEJ CZĘŚCI IGRZYSK EUROPEJSKICH

13 miast gości najlepszych europejskich sportowców, a oprócz Tarnowa są to: Krzeszowice, Chorzów, Kraków, Krynica-Zdrój, Zakopane, Nowy Targ, Rzeszów, Wrocław, Nowy Sącz, Oświęcim, Myślenice, Bielsko-Biała.

PEŁNY HARMONOGRAM IGRZYSK EUROPEJSKICH

Wróć do góry