Studenci kierunku Informatyka Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie od tego roku akademickiego będą mieć do wyboru nie trzy, a aż cztery tzw. moduły obieralne. Nową, węższą ścieżkę specjalizacji Katedra Informatyki uruchamia we współpracy z Katedrą Matematyki. To zdecydowana odpowiedź na potrzeby rynku pracy – inżynierowie danych należą bowiem obecnie do grupy najbardziej pożądanych specjalistów branży IT, łącząc kompetencje związane z szeroko rozumianym programowaniem oraz specjalistyczną analizą danych.

– Informatyka jest bardzo szeroką dziedziną, dlatego aby kształcić najwyższej klasy specjalistów konieczny jest podział na coraz węższe ścieżki specjalizacyjne. Od najbliższego roku akademickiego istniejące moduły obieralne: Inżynieria Oprogramowania, Inżynieria Systemów Inteligentnych oraz Inżynieria Systemów Teleinformatycznych uzupełniamy więc kolejnym modułem i jest nim Inżynieria Danych – tłumaczy Kierownik Katedry Informatyki, dr inż. Daniel Król. – Filozofia naszego działania polega na ciągłym rozwoju i dostosowaniu wszystkiego co robimy do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, stąd decyzja o uruchomieniu nowego modułu – dodaje.

Uruchomienie Inżynierii danych nie byłoby możliwe bez wsparcia matematyków. – Bardzo cieszę się na tę współpracę, bo to olbrzymia szansa dla naszych studentów. Wyposażając ich kompetencje informatyczne oraz analityczne zapewniamy im pewną pracę i to na naprawdę bardzo wysoko opłacanych stanowiskach wszędzie tam, gdzie analizuje się duże ilości danych, czyli na przykład w bankowości, czy medycynie – precyzuje dr Tomasz Beberok, Kierownik Katedry Matematyki.

Absolwent Informatyki, który wybierze nowy blok obieralny będzie posiadać kompetencje z zakresu matematyki, statystyki oraz programowania. – Inżynier Danych powinien cechować się umiejętnościami wsparcia zarówno zagadnień biznesowych, jak i technologicznych. To osoba zajmująca się analizą, przetwarzaniem i wizualizacją danych, w szczególności tzw. Big Data – dodaje dr Beberok.

Nowy moduł pojawi się w ofercie ANS w Tarnowie jeszcze w tym roku. Studenci Informatyki będą mogli wybierać go po zakończeniu I roku studiów.

Dodajmy, że tegoroczna rekrutacja na studia w ANS w Tarnowie odbywa się w trzech terminach:

• do 22 lipca – rekrutacja podstawowa
  • 8 sierpnia – 11 września – rekrutacja dodatkowa